Teraz jest 21 lutego 2024, o 11:03 Wyszukiwanie zaawansowane

Uprzejmie informujemy,
że decyzją Zarządu Stowarzyszenia Liga Małżeństwo Małżeństwu
z dniem 1 grudnia 2016 forum pomoc.npr.pl zostaje
Z A M K N I Ę T E
Wszystkie osoby potrzebujące pomocy
zapraszamy na FaceBook'a lub do kontaktu z nami poprzez skrzynkę Porady

Czy mogę zawrzeć ślub kościelny?

Narzeczeni wszystkich krajów - łączcie się... w związki małżeńskie (forum pomocy)

Moderatorzy: admin, NB

Czy mogę zawrzeć ślub kościelny?

Postprzez lukasz200 » 10 grudnia 2012, o 20:42

Witam.

Niedawno wykryto u mnie nowotwór złośliwy w obu jądrach (bardzo rzadki przypadek) i trzeba było niezwłocznie usunąć oba jądra. Dzięki Bogu nie ma żadnych przerzutów. Wiadomo, że brak obu jąder to całkowita i trwała (no chyba, że przeszczep, ale to bardzo rzadkie by ktoś odstąpił swoje jądro) bezpłodność. Jednak wciąż jestem w stanie uprawiać seks (kilka razy trzeba było się spowiadać), bo jądra (a właściwie ich brak) nie mają nic do erekcji. Oboje pragniemy dziecka i wygląda na to, że adopcja będzie rozwiązaniem.

Czy mogę w takiej sytuacji zawrzeć związek małżeński przed ołtarzem?
lukasz200
Przygodny gość
 
Posty: 2
Dołączył(a): 10 grudnia 2012, o 20:28

Re: Czy mogę zawrzeć ślub kościelny?

Postprzez Misiczka » 12 grudnia 2012, o 11:51

Przeszkodą malżeńską jest niezdolność do współżycia a nie bezplodność.
Misiczka
Przyjaciel rodziny
 
Posty: 225
Dołączył(a): 2 października 2008, o 13:12

Re: Czy mogę zawrzeć ślub kościelny?

Postprzez lukasz200 » 12 grudnia 2012, o 14:35

Przepraszam za bezpośredniość, ale wg zdaje się, że wg nauczania Kościoła seks musi zostać zakończony złożeniem nasienia w pochwie. W moim przypadku to nie możliwe.
lukasz200
Przygodny gość
 
Posty: 2
Dołączył(a): 10 grudnia 2012, o 20:28

Re: Czy mogę zawrzeć ślub kościelny?

Postprzez Misiczka » 14 grudnia 2012, o 11:50

Aby kogoś uznać za zdolnego do współżycia małżeńskiego nie wymaga się wytrysku nasienia powstałego w jądrach; brak tego ostatniego elementu nie stanowi o niezdolności małżeńskiej i nie powoduje nieważności małżeństwa (Dekret Kongregacji Nauki Wiary, Utrum impotentia).

Niepłodność - przy zachowaniu zdolności do współżycia małżeńskiego - nie jest ani przeszkodą do zawarcia małżeństwa (jest to zazwyczaj aktualne przy zawieraniu małżeństwa przez osoby starsze), ani przyczyną do orzeczenia nieważności małżeństwa (kan. 1084 § 3). Mogłaby stać się taką przyczyną wówczas, gdyby szło o błąd co do przymiotu osoby - bezpośrednio i zasadniczo zamierzonego (kan. 1097 § 2) lub o podstępne wprowadzenie w błąd (kan. 1098).
Misiczka
Przyjaciel rodziny
 
Posty: 225
Dołączył(a): 2 października 2008, o 13:12


Powrót do Narzeczeństwo

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron