Teraz jest 29 marca 2024, o 00:22 Wyszukiwanie zaawansowane

Uprzejmie informujemy,
że decyzją Zarządu Stowarzyszenia Liga Małżeństwo Małżeństwu
z dniem 1 grudnia 2016 forum pomoc.npr.pl zostaje
Z A M K N I Ę T E
Wszystkie osoby potrzebujące pomocy
zapraszamy na FaceBook'a lub do kontaktu z nami poprzez skrzynkę Porady

NPR a brak miesiączki

Forum pomocy, przeznaczone do odpowiedzi na pytania osób praktykujących naturalne planowanie rodziny (nie jest to forum dyskusyjne).

Moderatorzy: admin, NB, agulla

NPR a brak miesiączki

Postprzez aleksandra » 12 kwietnia 2015, o 18:28

Witam.
Za rok planuję ślub. Wraz z narzeczonym postanowiliśmy teraz powstrzymać się od kontaktów seksualnych aż do dnia ślubu. Chciałabym też naturalnie zacząć planowanie rodziny. Jednak mam parę problemów z rozpoczęciem obserwacji. Post będzie dość długi bo postaram się w nim zawrzeć wszystkie szczegóły które mogą mieć na obserwacje i pomoże wam mi pomóc.

Pierwszą miesiączkę dostałam dość późno bo w wieku 15/16 lat. Była strasznie nieregularna (brak nawet przez pół roku), jednak wtedy nie chodziłam do lekarza bo nie uważałam tego za konieczne.


Trzy lata temu czyli w wieku 20 lat (pierwsza wizyta u lekarze)przez około cztery miesiące (dokładnie nie pamiętam niestety) stosowałam plastry antykoncepcyjne EVRA. Kiedy jednak głębiej o nich poczytałam i ich możliwe skutki odstawiłam.
Od tego czasu stosowaliśmy antykoncepcje w formie prezerwatyw. Niestety miesiączka po paru miesiącach od odstawienia plastrów zupełnie się rozregulowała (leczona luteiną pod język). W miedzy czasie nabawiłam się nawracających zapaleń pęcherza (zakażenie bakterią e-coli) których się pozbyłam szczepionkami dopiero w tym roku, wcześniej leczona byłam różnymi antybiotykami ( też myślałam że dlatego moja miesiączka tak sie rozregulowała). Po paru miesiącach od rozregulowania się cyklu okazało się że mam torbiela wielkości 4cm (również leczony luteiną, zniknął). Dalej miesiączka była nieregularna jednak występowała sporadycznie (badania hormonalne nic nie wykazały). Skupiłam się na leczeniu pęcherza.

W październiku zeszłego roku miesiączka ustała. W Grudniu poszłam do lekarza sprawdzić czy to ponownie nie torbiel. Na badaniach nic nie wyszło również tych w hormonalnych.Znowu przepisana została mi luteina: wystąpiło krawienie w grudniu po luteinie później ją odstawiłam i kolejne krwawienie wystąpiło w styczniu już bez żadnych leków. Jednak od stycznia miesiączka nie występuje . Byłam u lekarza powiedział że w badaniach nic nie ma i mam sie wrócić w momencie ew. planowania dziecka. Inny zaś zasugerował tabletki antykoncepcyjne dla wyrównania cyklu, jednak odmówiłam.

Chce zacząć obserwacje pod NPR ale bez miesiączki nawet nie wiem jak to robić. Wiem że używanie antykoncepcji hormonalnej było złe ale byłam młoda i głupia. Bardzo pragnę naturalnie planować i rodzić dzieci. Marze o dużej, szczęśliwej rodzinie.( Moja mama starała się o pierwsze dziecko parę lat ale teraz ma nas 3).

Pomóżcie mi jak mam zacząć obserwacje w tym momencie kiedy brak jest miesiączki a zarazem nie wiem kiedy jest początek cyklu. Z góry dziękuję za pomoc.
aleksandra
Przygodny gość
 
Posty: 5
Dołączył(a): 12 kwietnia 2015, o 18:01

Re: NPR a brak miesiączki

Postprzez Amazonka » 13 kwietnia 2015, o 12:51

Masz już swój termometr do NPR? Wybrałaś już metodę, której będziesz się uczyć?
Możesz zacząć w dowolnym momencie, nie musi być od początku cyklu. Ja tak zaczęłam.
Po prostu wpisuj na wykres to, co widzisz i czujesz. Miej termometr na wyciągnięcie ręki przy łóżku i wybierz pasującą godzinę.
Jak zgromadzisz więcej obserwacji, to będzie to pomoc dla gina.
Amazonka
Domownik
 
Posty: 1650
Dołączył(a): 17 lipca 2006, o 09:50
Lokalizacja: Wrocław

Re: NPR a brak miesiączki

Postprzez aleksandra » 13 kwietnia 2015, o 16:55

Wybrałam sposób o których mówiono nam na naukach przedślubnych, czyli mierzenie temperatury z obserwacją śluzu. Termometr (Termometr OWULACYJNY Microlife MT 16C2 NPR) mam zamówiony i w najbliższych dniach powinien do mnie dotrzeć. Dziękuję za radę,tak też zrobię:). Jak tylko dojdzie do mnie paczka zacznę mierzenie, chce się tego nauczyć teraz, żebym po ślubie już znała jako swoje ciało.
aleksandra
Przygodny gość
 
Posty: 5
Dołączył(a): 12 kwietnia 2015, o 18:01

Re: NPR a brak miesiączki

Postprzez 30tka marchewka » 13 kwietnia 2015, o 22:36

Witaj. Mogę zapronować od siebie dobry podręcznik do nauki metody. Konakt z ekspertem/poradnią przyda się. Poszukanie dobrego lekarza ginekologa co zna się na problemach hormonalnych i NPR a do tego cieni życie. Prowadzenie regularnych obserwacji wiele może wnieść w prawidłową diagnozę i szybsze oraz skuteczniejsze leczenie. Opisane przez Ciebie problemy z cyklem i występowaniem miesiączek powinnaś skonsultować z dobrym lekarzem, który wykona dokładne USG i zleci profil hormonalny. Czy masz problemy z wagą? Odchudzasz się w sposób gwałtowny? Utrzymujesz stałą masę? Czy masz nadwagę. Ćwiczysz intenstywnie na siłowni? Masz problemy z cerą i owłosieniem? Robiłaś już jakieś badania przed braniem hormonów? Zyczę dużo cierpliwości i systematyczności w nauce NPR. Pomocne bedzie tez zaangażowanie przyszłego męza. :)
30tka marchewka
Przygodny gość
 
Posty: 29
Dołączył(a): 16 lutego 2015, o 18:50

Re: NPR a brak miesiączki

Postprzez aleksandra » 14 kwietnia 2015, o 00:26

Tak dobry lekarz to byłoby zbawienie, szukam własnie jakiegoś na razie w Krakowie (niestety tylko NFZ). Co do mojej wagi skacze z 50 do 54/55 ale to chyba nie są jakieś radykalne skoki ( czy najniższa czy najwyższa jaką miałam mieszczą się idealnie w BMI dla mojego wzrostu i wieku). Ćwicze czasem ale nie jest to jakiś wielki wysiłek. Co do owłosienia wydaje mi sie że mam nadmierny w dzieciństwie miałam robione badania hormonalne ale wyszły bardzo dobrze. W czasie tych trzech lat miałam robione badania hormonalne (3 razy)tylko po antykoncepcji (wszystkie były w normie).
Co do narzeczonego wie że sie tym interesuje ale poważna rozmowa dopiero przed nami. Ale jest to człowiek który mnie szanuje i moje decyzje także licze na jego wsparcie.Chcemy zamienić jedną z trzech wizyt przedmałżeńskich w poradni na kurs NPR.
Dziękuję wam też za wsparcie.
aleksandra
Przygodny gość
 
Posty: 5
Dołączył(a): 12 kwietnia 2015, o 18:01

Re: NPR a brak miesiączki

Postprzez 30tka marchewka » 14 kwietnia 2015, o 10:43

Witaj. Cieszę się ze masz wsparcie w przyszłym mężu i poważnie traktuje Twoje decyzje i zdrowie. Uważam, że powiniescie nadal razem podejmować decyzje dotyczące Waszej przyszłości, to ważne dla związku i satysfakcji z relacji. Kurs NPR dla Was uważam za dobry pomysl. Obecność Panów na takim kursie to cenny wkład w sukces dobrego życia z NPR, bo nie jest to łatwa droga. Wiele mówi się o pozytywnych aspektach NPR pomijając te mniej miłe i kłopotliwe. Panowie muszą też wiedzieć dużo co? i jak? i dlaczego? w tej metodzie, im wcześniej tym lepiej. :D
Dobry lekarz to podstawa nie wiem czy mogę doradzić Ci zebyś zajrzała na stronę http://domusmater.pl/naprotechnologia/. Wiele Twoich objawów pasuje do jednej z popularnych nieprowidłwowości cyklu wśród kobiet PCO warto to sprawdzić. Obserwuj Twój organizm, masz podręcznik i arkusze do cyklu. Im staranniejsze obserwacje tym więcej danych. Dobre badania na wstępie to pomiar FSH i LH na początku cyklu (2-4 dc) zrobione 3-6 miesięcy po antykoncepcji hormonalnej oraz badanie tarczycy ( ft3, ft4, tsh, antyTPO, antyTG) plus USG. Suplementy diety i witaminy dla kobiet wapń, magnez, wit. B6, D3 oraz olej z wiesiołka oraz kw. foliowy.
Polecam zainteresować się naprotechnologią. Dobre efekty daje zdrowa dieta, ruch i walka ze stresm. Życie bez nałogów (papierosy i alkohol) bierne palenie też jest szkodliwe, ograniczenie kawy. :)
30tka marchewka
Przygodny gość
 
Posty: 29
Dołączył(a): 16 lutego 2015, o 18:50

Re: NPR a brak miesiączki

Postprzez aleksandra » 14 kwietnia 2015, o 11:14

Dziękuję z ciepłe słowa. Te badania które podałaś miałam wykonywane ostatni raz w grudniu czyli ok 3 lat po antykoncepcji. Nic na nich nie wyszło. Torbiel wystąpił raz i zniknął po luteinie. USG miałam wykonywane ostatnio tyd. temu. Kawy nienawidzę, papierosów nie palę, co do alkoholu to pije okazjonalnie. Naprotechnologia to bedzie świetny pomył jak zaczniemy się starać o dziecko, na razie jet to za drogie dla nas leczenie biorąc pod uwage że obydwoje jesteśmy jeszcze studentami i żyjemy na garnuszku rodziców.Na pewno potrzebuje lekarza z umową NFZ który podejmie sie zdiagnozowania przyczyny braku mesiączki i będzie szanował moje decyzje o NPR (o co ciężko, niestety). Będę szukać do skutku.
aleksandra
Przygodny gość
 
Posty: 5
Dołączył(a): 12 kwietnia 2015, o 18:01

Re: NPR a brak miesiączki

Postprzez 30tka marchewka » 14 kwietnia 2015, o 11:40

Witaj. Życzę wszystkiego dobrego w życiu :D :D dbaj o siebie. Wiem jak ciężko jest na studiach na utrzymaniu rodziców,gdy ciągle brak kasy, a tyle wokoło spraw do zrobienia na wszystko potrzebne pieniądze. Niestety uroki zycia w naszym kroju. leczenie na nfz kolejny przykład tego. Ja miałam w swoim życiu jednego lekarza dobrego z nfz a reszta.... pomnijam milczeniem :oops: . Trafić dobrego to sukces porównywalny z 6 w lotka :shock: .
Warto poszukać kogoś dobrego może ktoś z forum z Krakowa Ci poleci, albo w necie poszukasz kogoś.
Naprotechnologia to nie tylko pomoc w rodzicielstwie ale przede wszystkim kompleksowe podejście do zdrowia i płodności z nastawieniem na leczenie zaburzeń na podstawie biomarkerów płodności. Szkoda ze w Polsce nie jest refundowana!!!!!!! a całe media i nacisk polityczny skierowany jest na in-vitro. Nie zmienimy tego więc tylko można na to ponarzekać.
Kurs NPR możesz zrobić u kogoś kto ma stosowane kwalifikację np. metoda angieleska lub inna wieloobjawowa a do tego zna się też na CrMS lub inny profesjonalny kurs. Warto poszukać takie miejsce gdzie będziesz mogła później zinterpretować swoje cykle lub wyjaśnić wątpliwości. :D Rok do śłubu to spory zapas czasu i wiele można zdziałać. Powodzenia. :D
30tka marchewka
Przygodny gość
 
Posty: 29
Dołączył(a): 16 lutego 2015, o 18:50

Re: NPR a brak miesiączki

Postprzez aleksandra » 14 kwietnia 2015, o 13:45

Nie uwierzysz! Własnie po 4 miesiącach (mimo że jetem chora) dostałam miesiączki:) teraz mogę normalnie zacząć obserwować cykl:).
aleksandra
Przygodny gość
 
Posty: 5
Dołączył(a): 12 kwietnia 2015, o 18:01

Re: NPR a brak miesiączki

Postprzez 30tka marchewka » 14 kwietnia 2015, o 16:18

witaj. Bardzo dobra wiadomość. W takiej sytuacji masz duże ułatwienie:) Rozpocznij już dziś nie odkładaj na później. Zaznacz krwawienie, jego intenywność, ból jeśli występuje i proponuje wpisywać na tył karty dzień cyklu i rodzaj leku nawet środki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, przeciwskurczowe bez recepty. To dobry nawyk, niektóre leki zminiają PTC a inne obraz śluzu warto mieć takie zapisy. Wybierz miejsce pomiary temp., trzymaj się go w obrębie jednego cyklu lepiej mieć stałe miejsce pomiaru, godz. pomiaru. Wszystko teraz wydaje się skomplikowane ale szybko wchodzi w krew. Zapisy rób systematycznie na koniec dnia. Suche obserwację bez współżycia dają wielkie ułatwienie, "brak stresu czy dobrze wyliczyłam" to doskonała przymarka na później. Pozdrawiam serdecznie. Zyczę dobrych obserwacji. :D
30tka marchewka
Przygodny gość
 
Posty: 29
Dołączył(a): 16 lutego 2015, o 18:50

Re: NPR a brak miesiączki

Postprzez Amazonka » 27 kwietnia 2015, o 22:35

Równie dobrze możesz zacząć obserwację w dowolnym momencie cyklu.
Amazonka
Domownik
 
Posty: 1650
Dołączył(a): 17 lipca 2006, o 09:50
Lokalizacja: Wrocław


Powrót do Inne problemy związane z praktykowaniem NPR

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron