Teraz jest 28 marca 2024, o 18:51 Wyszukiwanie zaawansowane

Uprzejmie informujemy,
że decyzją Zarządu Stowarzyszenia Liga Małżeństwo Małżeństwu
z dniem 1 grudnia 2016 forum pomoc.npr.pl zostaje
Z A M K N I Ę T E
Wszystkie osoby potrzebujące pomocy
zapraszamy na FaceBook'a lub do kontaktu z nami poprzez skrzynkę Porady

moje cykle i różne ich długości

Forum pomocy, przeznaczone do odpowiedzi na pytania osób praktykujących naturalne planowanie rodziny (nie jest to forum dyskusyjne).

Moderatorzy: admin, NB, agulla

moje cykle i różne ich długości

Postprzez jbasko » 24 września 2010, o 13:32

witajcie
mam 2 dzieci, jestem na metodzie objawowo-term.
Moje cykle miały odkad pamietam długość 34-35 dni. Po porodzie synka róznie to jest z ta długością. Tzn . siega 44 dni, albo 37, a ostatni cykl był nawet ponad 60 dni (ale wynikał jak sadzę ze stresu). Obecny cykl zadziwia mnie o tyle, że aż trudno w to uwierzyc ale łamie zasady na których te metody postrzegam. Dzis jest 22 dc i sadzę, że jeszcze kilka dni i dostanę miesiaczkę. Ok. 10 dc był ból owulacyjny a po 13 wzrost temperatury. Coś nieprawdopodobnego. PO miesiączce zawsze jeszcze 5-6 dni dla mnie były bezpieczne z uwagi na to, że owulacja była ok. 20 dc. Tak mam od przynajmiej 8 lat. A ten cykl? Gdybyśmy współżyli powiedzmy w 13 dc co wczesniej robiłam to akurat trafiłabym na owulację. Jest to złamanie zasady,której nazwy nie pamiętam ale mówi, że jeśli w zaobserowanych co najmniej 12 m-cach cykl wynosi 31 dni to mozna przyjąć te kilka dni pomiesiaczkowych jako względnie bezpieczne. Co Wy o tym myslicie?
jbasko
Przygodny gość
 
Posty: 60
Dołączył(a): 7 marca 2005, o 13:36

Postprzez alfa166 » 29 września 2010, o 18:11

Czy po porodzie masz już 12 cykli? Karmisz jeszcze piersią?

Poza tym - nie wiadomo czy rzeczywiście cykl będzie taki krótki.

Niepłodność przedowulacyjna zawsze będzie niepłodnością względną - bo nie jesteśmy w stanie na 100% przewidzieć daty owulacji.
alfa166
Przygodny gość
 
Posty: 34
Dołączył(a): 13 listopada 2009, o 15:08

Postprzez KP » 30 września 2010, o 11:20

A jak tam wyglądał śluz? Bo generalnie wszystkie te reguły dla I fazy opierające się na długości poprzednich cykli mają jedno zasadnicze zastrzeżenie: "o ile nie pojawi się śluz" (jakikolwiek). Cykle mogą się skracać (podobnie jak wydłużać niestety). Nie ma żadnej zasady, iż muszą być równe. I właśnie pojawienie się śluzu w I fazie powinno sygnalizować, że być może ten cykl jest krótszy. Czyli powiedzmy przed rozpoczęciem cyklu możemy założyć, iż I faza będzie trwała np. do 8 dnia. Jeśli jednak śluz pojawi się 6 dnia, to już wtedy zaczyna się faza płodna. Najgorzej jest niestety wtedy, gdy śluz się pojawi a owulacja i tak będzie w normalnym terminie.
KP
Nauczyciel NPR - metoda LMM
 
Posty: 279
Dołączył(a): 18 marca 2005, o 21:14

Postprzez jbasko » 5 października 2010, o 12:28

cykl ma 30 dni, bo juz dostałam miesiaczke. mój syn ma 2 lata, karmiony był do 15 m-ca zycia piersią. Śluz był, czyli zwiastował owulację, choć u mnie śluz jest ciagle, fakt, rózni się jakościa, ale generalnie zawsze mam mokro. Ten cykl jset najkrótszy jaki miałam, przynajmniej w skali ostatnich 10 lat
jbasko
Przygodny gość
 
Posty: 60
Dołączył(a): 7 marca 2005, o 13:36

Postprzez Aga » 5 października 2010, o 12:59

Generalnie jeśli po miesiączce występują dni suche (przeważający model) no to wtedy pojawienie się jakiegokolwiek śluzu sygnalizuje początek fazy I (o tym wspominał KP)
Ale jeżeli jest tak, że śluz jest zawsze (zakładam, że to rzeczywiście śluz), to tym momentem istotnym jest zmiana jakości śluzu, pierwsza pojawiająca się cecha świadcząca o jego bardziej płodnym charakterze.
Stosujemy wówczas następujące reguły (omówione w "Ćwiczeniach" LMM):

A. REGUŁA KLINICZNA (6)
warunki, które muszą być spełnione (wszystkie)
• zapisane co najmniej trzy cykle
• pewność, że w ciągu ostatnich 2 lat cykle nie były krótsze niż 26 dni
• śluz występujący zaraz po miesiączce jest śluzem mniej płodnego typu (zob. s. 238 w podr.)

B. ZMODYFIKOWANA REGUŁA DÖRINGA (najwcześniejszy dzień wzrostu w poprzednich cyklach minus 8 )
warunki, które muszą być spełnione (wszystkie)
• zapisane co najmniej 6 cykli
• śluz występujący zaraz po miesiączce jest śluzem mniej płodnego typu
• w ostatnich 6 cyklach śluz bardziej płodnego typu występował przez co najmniej 5 dni (włącznie z dniem szczytu)
• nie stosuje się dla pierwszych 12 cykli po porodzie lub odstawieniu pigułki

C. ZMODYFIKOWANA REGUŁA OSTATNIEGO DNIA SUCHEGO (OSD)
warunki, które muszą być spełnione (wszystkie)
• zapisane co najmniej 6 cykli
• nie ma poważnych powodów do odłożenia poczęcia
• w co najmniej 6 ostatnich cyklach występował po miesiączce zawsze śluz mniej płodnego typu, a po nim bardziej płodnego typu
• w ostatnich 6 cyklach śluz bardziej płodnego typu występował przez co najmniej 6 dni (włącznie z dniem szczytu)

Na pewno pomocna będzie też obserwacja szyjki.
Aga
Nauczyciel NPR - metoda LMM
 
Posty: 16
Dołączył(a): 15 października 2003, o 15:23


Powrót do Inne problemy związane z praktykowaniem NPR

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości

cron