Teraz jest 28 marca 2024, o 14:18 Wyszukiwanie zaawansowane

Uprzejmie informujemy,
że decyzją Zarządu Stowarzyszenia Liga Małżeństwo Małżeństwu
z dniem 1 grudnia 2016 forum pomoc.npr.pl zostaje
Z A M K N I Ę T E
Wszystkie osoby potrzebujące pomocy
zapraszamy na FaceBook'a lub do kontaktu z nami poprzez skrzynkę Porady

NPR w mediach

Forum pomocy, przeznaczone do odpowiedzi na pytania osób praktykujących naturalne planowanie rodziny (nie jest to forum dyskusyjne).

Moderatorzy: admin, NB, agulla

NPR w mediach

Postprzez Amazonka » 25 czerwca 2008, o 09:16

Tabloid Tina nr 25, 18 czerwca 2008 r.
Cover story: Antykoncepcja: to musisz wiedzieć!
Ginekolog wyjaśnia:
- jak dobrać pigułkę, która nie szkodzi,
- dla kogo spirala i plastry hormonalne,
- metody dla pań tuż przed menopauzą,
- jak działa pigułka po stosunku.
Ważne dla nastolatek i pań dojrzałych.

Wewnątrz numeru:
8 ważnych pytań o antykoncepcję
Ginekolog odpowiada na pytania, których nie zadałaś swojemu lekarzowi

Konsultacja medyczna: gin Małgorzata Berndt

Pytanie nr 3: Jak stosować naturalne metody zapobiegania ciąży, aby były skuteczne?

Wg definicji Światowej Organizacji Zdrowia WHO za antykoncepcję można uznać tylko to, co nie wymaga od partnerów zaniechania współżycia (choćby nawet na krótko). Zgodnie z tą definicją nie ma więc czegoś takiego jak naturalne metody antykoncepcji. Istnieją natomiast naturalne sposoby planowania rodziny (NPR).
Stosując NPR można poznać swój organizm, nauczyć się rozpoznawać dni płodne i unikać wówczas współżycia, zapobiegając w ten sposób poczęciu.
NPR składa się z kilku elementów, z których nie można zrezygnować, jeśli chce się, by metoda była naprawdę skuteczna.
Po pierwsze kobieta powinna codziennie, zanim wstanie z łóżka, mierzyć temperaturę ciała. Gdy zanotuje wzrost ciepłoty ciała o 0,2 st. lub więcej (bierze się pod uwagę najwyższą temperaturę z sześciu ostatnich), oznacza to owulację. Wyniki trzeba zawsze zapisywać albo wprowadzać do osobistego komputera (np. Persona lub Bioself. Poza tym konieczne jest obserwowanie śluzu (należy dotknąć chusteczką higieniczną wejścia do pochwy). Śluz towarzyszący owulacji jest płynny, przejrzysty i rozciągliwy.
Oprócz tego można stosować badanie szyjki macicy (instrukcji udzielają ginekolodzy). Szyjka ułożona wysoko, miękka i otwarta, świadczy o dniach płodnych.
Obserwacje należy prowadzić codziennie, przez wiele miesięcy, wyniki zapisywać, a wszystkie odchylenia od normy zaznaczać. Więcej informacji można znaleźć na stronie http://www.npr.pl.


Pytanie nr 6: Jaka metoda antykoncepcji jest dobra dla 53-letniej kobiety, u której pojawiły się już pierwsze objawy przekwitania (m.in. nieregularne miesiączki)?

Jest to zawsze sprawa indywidualna. Na pewno nie można polegać na metodach naturalnych, m.in. ze względu na nieregularne cykle. Wskazane dla pań w tym wieku są wkładki domaciczne, także z hormonami. (...)
Amazonka
Domownik
 
Posty: 1650
Dołączył(a): 17 lipca 2006, o 09:50
Lokalizacja: Wrocław

Postprzez Amazonka » 25 czerwca 2008, o 09:17

Wg mnie jak na tabloid informacje są w wyjątkowo dobrym kierunku, choć dziennikarz namieszał szczegóły. Po co prowadzenie obserwacji przez wiele miesięcy? O co chodzi z tymi 6 ostatnimi? Persona nie służy do wprowadzania temperatury, a Bioself sam mierzy. Który gin objaśni sposób samobadania szyjki? Nie wspomniano w ogóle o kalendarzyku i zaznaczono różnicę między NPR a anty. Co prawda info o NPR nie ma na okładce, ale gin sugeruje, że NPR może być naprawdę skuteczny. To prawdziwy wyjątek w prasie kolorowej!
Największym plusem jest podanie dobrego źródła wiedzy o metodzie Kippleyów, ale widać że pani dr nie doczytała artykułu o stosowaniu NPR w premenopauzie i powtarza kalendarzykowe mity.
Amazonka
Domownik
 
Posty: 1650
Dołączył(a): 17 lipca 2006, o 09:50
Lokalizacja: Wrocław

Postprzez Tatuś » 25 czerwca 2008, o 11:25

Amazonka, a jesteś juz po menopauzie, że wiesz, że to "kalendarzykowe mity"? Bo jak na moje oko, jeśli w czasie menopauzy jest tak jak po porodzie, to mity stają się rzeczywistością!
Tatuś
Domownik
 
Posty: 302
Dołączył(a): 30 grudnia 2007, o 23:36

Postprzez fiamma75 » 25 czerwca 2008, o 11:27

Tatuś napisał(a):Bo jak na moje oko, jeśli w czasie menopauzy jest tak jak po porodzie, to mity stają się rzeczywistością!

moja znajoma, instruktorka met. angielskiej powiedziała, że gorzej niż po porodzie. :evil:
fiamma75
Domownik
 
Posty: 2066
Dołączył(a): 5 maja 2005, o 20:01

Postprzez Krycha » 25 czerwca 2008, o 13:14

Amazonko, a zajrzałaś do najnowszego "Świata kobiety" zdaje się? widziałam na okładce że podobna tematyka i jestem ciekawa, czy też coś o NPR wspomnieli... (a szkoda mi 2,5pln na prasę kolorową, ale skoro Ty robisz jakiś monitoring to może śledzisz?)
Krycha
Domownik
 
Posty: 606
Dołączył(a): 20 października 2006, o 13:03
Lokalizacja: PdM

Postprzez małe słoneczko » 25 czerwca 2008, o 19:19

Ja mam ten nr " Świata kobiety", tam npr jest polecany młodym dziewczynom o regularnych cyklach, metoda jest bardzo skrótowo opisana. Cały artykuł został podzielony na kilka części, w których po kolei- opisane są metody antykoncepcyjne dla kobiet w różnym wieku.

W " Świecie" podane jest również PI npr, od kilku do 0,2.
małe słoneczko
Bywalec
 
Posty: 184
Dołączył(a): 2 stycznia 2008, o 00:27
Lokalizacja: Niebo:)

Postprzez strzyga » 25 czerwca 2008, o 19:53

w 'świoecie kobiety' metoda opisana do kitu /tylko termiczna jest i chy Bilingsów i że niezbytskuteczne/. jest w szoku jeśli chodzi o tinę.
strzyga
Domownik
 
Posty: 635
Dołączył(a): 28 grudnia 2004, o 20:02
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez Amazonka » 26 czerwca 2008, o 10:14

W "Świecie Kobiety" naturalne metody zapobiegania ciąży są nawet na okładce. :-) Wewnątrz nieco skromniej.


UWAGA: ostrzeżenie przed nową strona o ciąży, staraniach.

Kiedy kobieta jest płodna - opis kalendarzyka, wykres zmian hormonalnych w cyklu, trochę o śluzie i PTC, a na koniec zaproszenie do skorzystania z kalkulatora płodności

Dni płodne Trochę o śluzie i PTC, a na koniec zaproszenie do skorzystania z kalkulatora płodności


Metody naturalnego planowania rodziny HIT

Jeżeli dobrze znasz swój organizm, prowadzisz uregulowany tryb życia, masz regularne cykle miesiączkowe, jesteś skrupulatna i dokładna, to być może przy planowaniu rodziny z pomocą przyjdą Ci metody naturalne? Każda z tych metod wymaga żelaznej samodyscypliny i żadna nie nadaje się dla nastolatek, dla kobiet karmiących piersią, tych o nieregularnych cyklach i wchodzących w wiek przekwitania. Nie jest jedną z najskuteczniejszych metod, chyba że stosująca ją kobieta ograniczy współżycie seksualne tylko do drugiej, poowulacyjnej fazy cyklu.

Większość z tych metod polega na obserwacji własnego cyklu miesięcznego w celu określenia indywidualnego okresu płodnego. Ustalenie go jest możliwe pod warunkiem, że kobiecie uda się ustalić dokładny moment owulacji. Niestety biorąc pod uwagę fakt, że około 10% kobiet przechodzi owulację dwukrotnie w ciągu jednego cyklu znacznie utrudnia to zadanie.

Na koniec biadanie nad stopniem skomplikowania metod naturalnych, sugestia jakoby testy owulacyjne mogły poprawić ich skuteczność i info o przerywanym - zupełnie nie na temat.
Amazonka
Domownik
 
Posty: 1650
Dołączył(a): 17 lipca 2006, o 09:50
Lokalizacja: Wrocław

Postprzez Małgoś » 26 czerwca 2008, o 12:26

Jestem pod wrażeniem informacji zawartych na tej stronie!!
Rozbrajający wykład o przebiegu temperatur w czasie cyklu!! Nic dziwnego, że potem tyle osób ma wątpliwości czy aby coś z nimi nie tak, bo ich tempki są niższe lub wyższe od tych przytaczanych "standardów".
Eh, niestety nie ma prawa które zabraniałoby mówić i pisać co komu ślina na język :(
Małgoś
Przygodny gość
 
Posty: 67
Dołączył(a): 24 października 2007, o 12:40

Postprzez Amazonka » 18 lipca 2008, o 18:06

Świat Kobiety 7/2008

Cover story: Antykoncepcja dla kobiet w każdym wieku
12 skutecznych metod!
- nowoczesne spirale, plastry, pierścienie i pigułki hormonalne,
- naturalne sposoby zapobiegania ciąży.


Metody podzielono umownie na rozdziały wg wieku i sytuacji rozrodczej. Owe 12 skutecznych metod to:
1. Metoda termiczna,
2. Metoda Billingsów,
3. Pigułki jednofazowe,
4. Prezerwatywa,
5. Pigułki dwufazowe,
6. Plastry antykoncepcyjne,
7. Wkładka domaciczna klasyczna (spirala),
8. Pierścień dopochwowy,
9. Pigułka dwufazowa,
10. Pigułka trójfazowa,
11. Wkładka hormonalna,
12. Hormony w zastrzyku.

Osobnych rozdziałów nie poświęcono: "awaryjnym", jednoskładnikowym, chemicznym, implantom i sterylizacji - są krótko opisane w ramkach.

Antykoncepcja dobrana do twojego wieku, stylu życia i oczekiwań
Możesz cieszyć się seksem bez obawy, że zajdziesz w ciążę. Przedstawiamy ci kilkanaście metod antykoncepcji. Są wśród nich te znane od lat i supernowoczesne. Masz w czym wybierać!

(...)
W zgodzie z przekonaniami
Przy wyborze metod antykoncepcji kobieta musi mieć możliwość pogodzenia jej ze swoim światopoglądem. Dla katoliczek przewidziane są metody naturalne. I choć ich skuteczność jest najniższa spośród wszystkich znanych metod, to jednak i one są coraz prostsze i bardziej precyzyjne. Metodę termiczną ułatwia np. użycie minikomputera np. Lady Comp (cena 1899 zł). Wprawdzie to duży wydatek, ale znacznie podnosi skuteczność metody. To kieszonkowe urządzenie jest tak zaprogramowane, że na podstawie pomiaru temperatury ciała dokładnie wskazuje moment owulacji. Można też dobie pomóc, kupując w aptece bez recepty nowoczesny test domowy - LH Test. Wskazuje on najbardziej płodne dni w cyklu - wystarczy zanurzyć w moczu pasek testowy i odczytać wynik. Cena 30 zł (w opakowaniu znajduje się 5 pasków testowych). (...)
Niestety, aż 20% par w naszym kraju stosuje tylko stosunek przerywany lub tzw. kalendarzyk małżeński, choć od lat wiadomo, że to właśnie najbardziej zawodne sposoby. A poczęcie dziecka to jedna z ważniejszych decyzji w życiu, powinna więc być podjęta świadomie.
(...)

Rozdział 20+. Dla młodych kobiet, bez stałego partnera
Masz do wyboru naturalne, mechaniczne i hormonalne metody antykoncepcji. Każda z nich ma swoje zalety, ale nie jest też pozbawiona wad. Sprawdź, która najlepiej spełnia twoje oczekiwania.

Metoda termiczna
Na czym polega
Trzeba ustalić, które dni cyklu hormonalnego są płodne i zregygnować w tym czasie ze współżycia. Aby je określić, mierzy się codziennie temperaturę i notuje wynik. Przy jajeczkowaniu temperatura wzrasta w porównaniu do najwyższej temperatury z pierwszego okresu cyklu o ok. 0,5 st. Gdy przez 3 dni temperatura jest stale podniesiona, oznacza to że 4. dnia zaczyna się okres niepłodny, który trwa aż do pojawienia się kolejnej miesiączki.
Jak stosować
Temperaturę mierzy się codziennie rano (w ustach lub w pochwie), tym samym termometrem, o tej samej porze, jeszcze przed wstaniem z łóżka.
Wady
Wymaga uregulowanego trybu życia i systematyczności. Dopiero po kilkunastu miesiącach mierzenia i notowania temperatury można polegać na użyskanych wynikach. Zdarza się jednak, że nie można określić momentu owulacji, bo temperatura przez cały cykl nie zmienia się. Także jeśli złapiemy infekcję, trzeba zrezygnować ze współżycia aż do miesiączki.
Zalety
Zgodna z naukami Kościoła Katolickiego
. Bez skutków ubocznych.
Cena
Ok. 2-10 zł za termometr.
Wskaźnik Pearla: 0,8-14


Metoda Billingsów
Na czym polega
Na wyznaczeniu dni płodnych i niepłodnych cyklu miesiączkowego. Robi się to na podstawie oceny śluzu wydzielanego przez kanał szyjki macicy. Codzienna obserwacja pozwala śledzieć zmiany wygladu śluzu, świadczące o owulacji.
Jak stosować
Z zewnętrznych narządów płciowych trzeb chusteczką higieniczną zetrzeć śluz. Wygląda on różnie w różnych okresach cyklu. Przed owulacją i w czasie jej trwania jest wilgotny, przezroczysty, rozciągliwy, gładki i śliski. W czasie niepłodnym staje się mętny, biały, gęsty. i lepki. Potem może zaniknąć.
Uwaga! Gdy po owulacji znowu pojawi się wilgotny śluz, nie można współżyć aż do kolejnej miesiączki.
Wady
Wymaga codziennej obserwacji śluzu. Przy infekcji miejsc intymnych metoda jest nieskuteczna.
Zalety
Nie powoduje skutków ubocznych.
Cena: 0 zł
Wskaźnik Pearla: 0,9-12
Amazonka
Domownik
 
Posty: 1650
Dołączył(a): 17 lipca 2006, o 09:50
Lokalizacja: Wrocław

Postprzez Amazonka » 18 lipca 2008, o 18:07

Wśród ekspertów komentujących metody był gin Tomasz Niemiec, który jest instruktorem NPR, ale jak na złość zapytano go o spiralę.
Sporo typowych mitów, trochę prawdy w artykule. Wielokrotne zwracanie uwagi na małą skuteczność metod jednowskaźnikowych, chociaż przytoczone PI temu przeczą plus zamykanie użytkowników w getcie, do którego można się dostać tylko przez odpowiedni światopogląd. Inaczej nie można. Wskazywanie testów owulacyjnych jako pomocy w odkładaniu mija się z celem.
Ciekawe, kto mógł polegać na pomiarach dopiero po KILKUNASTU MIESIĄCACH. Nawet Pontn straszył 9 miesiącami obserwacji.
Podstawowy błąd i manipulacja w białych rękawiczkach to milczenie na temat objawowo-termicznych. Redakcja miała kontakt z dobrym ekspertem, giem i instruktorem w jednym, ale zmarnowała tę szansę.


12 skutecznych metod i wskaźniki Pearla pod każdym z rozdziałów
1. Metoda termiczna 0,8-14,
2. Metoda Billingsów 0,9-12,
3. Pigułki jednofazowe 0,1-0,12,
4. Prezerwatywa 7-8,
5. Pigułki dwufazowe 0,1-0,2,
6. Plastry antykoncepcyjne 0,88,
7. Wkładka domaciczna klasyczna (spirala) 1,2-3,
8. Pierścień dopochwowy 09-12 - (to chyba jakiś błąd, znaczący brak przecinka, korekta się nie spisała),
9. Pigułka dwufazowa 0,1-0,2,
10. Pigułka trójfazowa 0,1-0,2,
11. Wkładka hormonalna 0,1-0,2,
12. Hormony w zastrzyku 0,2-1.

Na tle tego zestawienia metody jednowskaźnikowe nie przedstawiają się wcale źle. W materiałach firmy Schering skuteczność prezerwatywy jest mniejsza niż metod naturalnych.
Amazonka
Domownik
 
Posty: 1650
Dołączył(a): 17 lipca 2006, o 09:50
Lokalizacja: Wrocław

Postprzez Amazonka » 6 października 2008, o 12:50

Kalendarzyk jak kosmici tylko dla wierzących
Amazonka
Domownik
 
Posty: 1650
Dołączył(a): 17 lipca 2006, o 09:50
Lokalizacja: Wrocław

Postprzez ewaes » 6 października 2008, o 14:38

Czytając, na początku zdziwiłam się, a na końcu uśmiałam się. A jak przeczytałam forum :shock: .
ewaes
Przygodny gość
 
Posty: 25
Dołączył(a): 2 lipca 2008, o 16:30

Postprzez Amazonka » 2 grudnia 2008, o 13:02

Do obejrzenia program o NPR i anty z TV Polonia

Wpadka już w opisie:
Czy katolickie metody regulowania płodności mają podobną skuteczność, jak pigułka antykoncepcyjna?

Czy ten program mógł przysłużyć się do popularyzacji prawdy o NPR?
Amazonka
Domownik
 
Posty: 1650
Dołączył(a): 17 lipca 2006, o 09:50
Lokalizacja: Wrocław

Postprzez dota321 » 2 grudnia 2008, o 18:25

Obejrzelismy własnie z Mężem. Powiedział, że ma nadzieję, że żaden z jego uczniów tego nie oglądał, bo inaczej to on jako katecheta nie wyjdzie z nimi na prostą... Uczniów- intelektualistów z de facto ateistycznej szkoły odstraszyłyby przykłady z programu, a wielodzietne rodziny byłyby dowodem na nieskutecznosć metody. A dziewczyny pewnie nie chciałyby wyglądać i zachowywać się jak podane przykłady pań w programie, kiedy już osiągną ich wiek.
Czy to tak trudno znaleźć i pokazać także inne przykłady? Bo w treści programu to ja się z nimi zgadzam, ale nie mogę oprzeć się wrazeniu, że obrana forma sprawia, że to krecia robota... :?
dota321
Domownik
 
Posty: 368
Dołączył(a): 31 października 2007, o 09:05
Lokalizacja: W-wa

Postprzez kasik_powraca » 2 grudnia 2008, o 19:14

nie ma sie co im dziwic...dla mnie to bylo straszne :roll: szkoda tylko A. Sporniaka, nie dal im rady :lol: :lol: szczegolnie pani Wandzie hehehe
kasik_powraca
Przygodny gość
 
Posty: 58
Dołączył(a): 30 sierpnia 2008, o 22:44

Postprzez Amazonka » 2 grudnia 2008, o 21:11

Mogli zaprosić małżeństwo instruktorów z WW, którzy odkładali 6 lat, a po ekspresowych staraniach mają zaplanowaną córkę.
Poznałam ich, gdy odkładali 5 lat i ten przykład dał mi, pełnej obaw przed ślubem, do myślenia.
Amazonka
Domownik
 
Posty: 1650
Dołączył(a): 17 lipca 2006, o 09:50
Lokalizacja: Wrocław

Postprzez Amazonka » 9 grudnia 2008, o 11:02

Amazonka
Domownik
 
Posty: 1650
Dołączył(a): 17 lipca 2006, o 09:50
Lokalizacja: Wrocław

Postprzez mmadzik » 18 grudnia 2008, o 23:14

Amazonka napisał(a):UWAGA: ostrzeżenie przed nową strona o ciąży, staraniach.

Metody naturalnego planowania rodziny HIT


Dla mnie hitem są miejsca mierzenia temperatury:

Kolejną sposobem naturalnego planowania rodziny jest metoda termiczna, polegająca na codziennych pomiarach temperatury ciała. Można ją mierzyć w ustach, pod pachą lub w pochwie, ważne jest jednak, by dokonywać pomiarów w ten sam sposób i o tej samej porze, na przykład zaraz po przebudzeniu.
mmadzik
Domownik
 
Posty: 445
Dołączył(a): 13 września 2007, o 11:57

Postprzez Amazonka » 12 lutego 2009, o 09:14

Zwierciadło styczeń 2009
Przygody ciała/Zdrowie kobiety

Nowoczesna antykoncepcja daje kobietom możliwość świadomego planowania swojego życia. Ponieważ jednak każda z nas jest inna, metodę zapobiegania ciąży należy wybierać indywidualnie - mówi ginekolożka dr Preeti Agrawal.
Rozmawia Justyna Pobiedzińska
Koncepcje antykoncepcji

(...)
- Jakie środki anty cieszą się największą popularnością?
- Ze światowych statystyk wynika, że najpopularniejsza jest prezerwatywa, stanowiąca 50-60% wszystkich używanych środków. W Polsce do niedawna dominowały tzw. naturalne sposoby regulacji płodności: kalendarzyk, metoda objawowa Billingsa czy też całkiem popularny stosunek przerywany. Obecnie coraz częściej młode kobiety wybierają pigułki antykoncepcyjne.

(...)
- A naturalne sposoby zapobiegania ciąży? Co z ich skutecznością?
- Dostępne są urządzenia pomiarowe, dzięki którym możemy dowiedzieć się, czy mamy dni płodne czy niepłodne. Są to testery stężeń hormonu LH bazujące na codziennych wynikach badań moczu, a także nowoczesne urządzenia elektroniczne sprawdzające inny symptom płodności - temperaturę. Można też samemu badać swoją płodność, zalecam jednak pobierać nauki u wykwalifikowanych instruktorów. Naturalne sposoby zapobiegania ciąży nie mają skutków ubocznych, ich jedyną wadą jest jednak - przy nieprawidłowym diagnozowaniu płodności - możliwość zajścia w ciążę. Ich skuteczność - z uwzględnieniem błędów użytkownika - to 80%.

(...)
- Dostępne są różne środki umożliwiające nam kontrolowanie swojej płodności. Jak więc dobrać dla siebie najwłaściwszy?
- Uważam, że wybranie odpowiedniego środka antykoncepcyjnego to bardzo osobista sprawa. Do każdej pacjentki podchodzę indywidualnie. Badam ją, jej rodzinną historię, badam też jej przekonania. Jestem wolna od ideologicznego balastu, bo przecież jej komfort psychiczny i zdrowotny ma fundamentalne znaczenie. Dopiero połączenie tych wszystkich czynników pozwala na dobór najlepszej metody zapobiegania ciąży.
Amazonka
Domownik
 
Posty: 1650
Dołączył(a): 17 lipca 2006, o 09:50
Lokalizacja: Wrocław

Postprzez Amazonka » 12 lutego 2009, o 09:14

Wywiad ze znaną z korzystania z medycyny naturalnej wrocławską gin dotyczy głównie anty hormonalnej, ale nie podaje PI wszystkich metod. Gin wspomina też o PI zwykłym prezerwatywy 88%, a spirali miedzianej - "wysokim".
Dobrze, że zaznacza konieczność nauki u instruktora. Powinna zauważyć, że każdą metodę można stosować z błędami, a wtedy jej PI rośnie - to wada wszystkich metod, nie tylko naturalnych. Popełnia się błędy nie tylko w samoobserwacji.
Wygląda na to, że większe znaczenie przypisuje komputerom cyklu niż zwykłej skuteczniejszej samoobserwacji.
Amazonka
Domownik
 
Posty: 1650
Dołączył(a): 17 lipca 2006, o 09:50
Lokalizacja: Wrocław

Postprzez zielona » 10 marca 2009, o 14:38

Portal Farmaceutyczno-Medyczny


Nie nadaje się dla nastolatek, dla kobiet karmiących piersią, tych o nieregularnych cyklach i wchodzących w wiek przekwitania.
(...)
Gdy stwierdzimy, że już ma miejsce moment owulacji, to wystarczy odczekać około 24 godzin, by komórka jajowa straciła zdolność do zapłodnienia.

Innymi słowy, od jednej doby po owulacji, aż do następnej miesiączki możemy czuć się całkiem bezpiecznie.
(...)
Jak wykryć owulację? A zwłaszcza jak wykryć jajeczkowanie na tyle wcześnie, by już na 5 dni wcześniej unikać współżycia?

(...) Niektóre kobiety odczuwają tak zwane bóle owulacyjne, pojawiają się u nich plamienia. Inne muszą dokładnie obserwować własny organizm, notować zmiany i w ten sposób ustalać, kiedy nastąpiła owulacja.
(...)
Metoda termiczna w antykoncepcji, dla wykrycia owulacji

Polega na codziennych pomiarach temperatury ciała – można ją mierzyć w ustach, pod pachą lub w pochwie, ważne jest jednak, by dokonywać pomiarów w ten sam sposób i o tej samej porze, na przykład zaraz po przebudzeniu.
(...)
Warunkiem racjonalnego korzystania z antykoncepcyjnych metod naturalnych są tzw, testery cyklu miesiączkowego (testery płodności, testery owulacji).
(...)
Skuteczność jest wyższa, jeżeli kobieta ma regularne cykle, prowadzi uporządkowany tryb życia


Ale jak nie wierzyć doktorowi nauk medycznych...?
zielona
Domownik
 
Posty: 389
Dołączył(a): 23 maja 2004, o 10:55

Postprzez Kręciołek » 11 marca 2009, o 09:33

masakra :?
Kręciołek
Domownik
 
Posty: 1076
Dołączył(a): 3 sierpnia 2004, o 10:56
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez Amazonka » 11 marca 2009, o 13:15

Znajoma śpiewka prof. Południewskiego z jego książek dla młodzieży o seksedukacji, odpowiednio sponsorowanej.
Amazonka
Domownik
 
Posty: 1650
Dołączył(a): 17 lipca 2006, o 09:50
Lokalizacja: Wrocław

Postprzez Amazonka » 8 maja 2009, o 09:22

Przyjaciółka 15/2009

Nie myślisz jeszcze o dziecku? A może masz już sporą rodzinę i nie chcesz, by się jeszcze bardziej powiększyła? Poznaj minusy i plusy wszystkich metod antykoncepcji i wybierz dla siebie tę najlepszą. A potem.. po prostu ciesz się seksem.

Konsultacja: Jacek Tulimowski ginekolog

Metody naturalne

Nie wymagają stosowania żadnych leków czy innych środków. Wystarczy rozszyfrować przebieg cyklu miesięcznego.
Metody naturalne nie są typową antykoncepcją. Zakładają bowiem,że jeśli nie chcesz zajść w ciążę, w płodne dni musisz powstrzymać się od współżycia.


Kalendarzyk małżeński – prowadząc go, możesz określić, kiedy jest najwyższe prawdopodobieństwo poczęcia. U większości kobiet termin taki wypada na 2 tygodnie przed pierwszym dniem kolejnej miesiączki. Zaznacz sobie tę datę, a także 4 dni przed nią i 3 dni po niej. Wtedy także można zajść w ciążę.
Badanie śluzu – tzw. metoda Billingsa. Wymaga sprawdzania, jaką konsystencję ma wytwarzana przez szyjkę macicy wydzielina. By pobrać jej próbkę trzeba włożyć 2 palce głęboko do pochwy. Potem przyjrzeć się śluzowi. W płodne dni występuje on w większej niż zwykle ilości, jest przezroczysty i rozciągliwy. W pozostałych fazach cyklu staje się gęsty i lepki, jest go też o wiele mniej.
Metoda termiczna – by ją stosować, trzeba codziennie rano, przed wstaniem z łóżka, mierzyć temperaturę (zawsze w tym samym miejscu, np. pod pachą) i zaznaczać wyniki na miesięcznym wykresie. Dni (kilka po kolei), w których temperatura jest najwyższa, to faza płodna.

Koniec artykułu

Podpisy pod rycinami:
Termometr rtęciowy zwykły, nie owulacyjny
Temperaturę mierz termometrem elektronicznym lub bezrtęciowym (te z rtęcią wychodzą już z użycia)
oraz
Zanim zaufasz kalendarzykowi, prowadź go przez kilka miesięcy, by sprawdzić, czy masz regularnie okres.

Ważne pytania
1. Dlaczego w metodach naturalnych tak długo trzeba powstrzymywać się od seksu?
Ponieważ do dnia, w którym występuje jajeczkowanie, należy doliczyć także czas, jaki potrafią przeżyć plemniki oraz komórka jajowa. Jeśli tego nie zrobimy, współżycie na 2-4 dni przed jajeczkowaniem i przez 2-3 dni po nim także może doprowadzić do poczęcia.
2. Czy jeśli się zestresuje, gdzieś wyjadę albo zachoruję, mogę potem zajść w ciążę?
Tak. Stres, choroba, zmiana klimatu czy trybu życia potrafią wpłynąć na skrócenie lub wydłużenie cyklu. O wiele trudniej wtedy ustalić dni płodne.
3. U kogo metody naturalne najgorzej się sprawdzają?
U kobiet, które z różnych powodów mają nieregularny cykl miesięczny (np. nastolatek i w okresie okołomenopauzalnym). A także u tych, które nie są zbyt systematyczne.
4. Ponoć z „kalendarzyka” rodzi się wiele dzieci... Jak zwiększyć skuteczność tej metody?
Warto równolegle stosować także metodę termiczną i Billingsa. To najlepszy sposób na dokładne określenie faz cyklu miesięcznego.

Warto wiedzieć
Więcej informacji o naturalnym planowaniu rodziny znajdziesz na stronie www.npr.pl

Preparaty chemiczne
(…)
Środki hormonalne
(…)
Tylko dla niego: prezerwatywa
(…)
Wkładka domaciczna
2 ilustracje:
- przekrój macicy ze spiralą,
- matka karmiąca piersią niemowlę.
(...)

[i]Tabela. Wybierz najlepszą dla siebie metodę.
Metody naturalne
Skuteczność: 6-24
Polecane: kobietom, które mają bardzo regularne cykle, są zdrowe, i mają cierpliwość, by sumiennie obserwować rekcje swojego ciała
Koszt: -
Amazonka
Domownik
 
Posty: 1650
Dołączył(a): 17 lipca 2006, o 09:50
Lokalizacja: Wrocław

Postprzez fuer_immer » 8 maja 2009, o 12:30

zabic to malo :evil:
fuer_immer
Przygodny gość
 
Posty: 75
Dołączył(a): 15 stycznia 2009, o 20:35

Postprzez Amazonka » 8 maja 2009, o 14:30

Napisałam do Przyjaciółki:

Szanowni Państwo,
W najnowszym numerze „Przyjaciółki” 15/2009 znalazłam przegląd metod antykoncepcji. Ten temat należy do moich zainteresowań. Mimo że artykuł był konsultowany przez specjalistę, znalazło się w nim sporo niedopowiedzeń, a nawet treści niezgodnych z obecną wiedzą medyczną – nawet jak na tak krótkie wprowadzenie.

Informacje o metodach hormonalnych są niewystarczające. Warto zaznaczyć, że popularna forma tabletek jest przeznaczona wyłącznie dla kobiet bardzo systematycznych i zdyscyplinowanych. Napisano, że zasadą ich działania jest tylko niedopuszczenie do dojrzewania komórki jajowej i pogorszenie jakości śluzu szyjkowego. Gdyby za ich skuteczność odpowiadały tylko te 2 mechanizmy, to ich skuteczność mogłaby być mniejsza niż jest. Obawiam się, że czytelniczki mają prawo wiedzieć, że metody hormonalne mają również trzecie główne działanie, które zazwyczaj jest opisane na ulotce, choć ginekolodzy starają się o tym nie mówić. Jeśli mimo wszystko dojdzie do rozwoju komórki jajowej i zapłodnienia, to metody hormonalne działają również po zapłodnieniu. Powodują, że błona śluzowa macicy jest stale cienka i twarda, wroga dla zarodka, a zarodek nie może się w niej zagnieździć i ginie, zatem dalszy rozwój człowieka zostaje przerwany.
Opis działania tzw. antykoncepcji awaryjnej jest mylący i wprowadza w błąd czytelniczki. Owe tabletki hamują zagnieżdżenie nie samej komórki jajowej, lecz zarodka człowieka. To są 2 różne „byty”, różne od siebie: niezapłodniona komórka jajowa i zarodek.

Najgorzej brzmi tekst na temat metod naturalnych. Przedstawiono głównie metodę historyczną, kalendarzyk, oraz mniej skuteczne i rzadziej stosowane metody jednoobjawowe, Billingsa i termiczną. Obecny stan wiedzy na temat rozpoznawania płodności nie ogranicza się do tej historycznej triady. Nie wspomniano o współcześnie stosowanych metodach objawowo-termicznych, które są wszechstronne i skuteczne oraz nie wiążą się z ograniczeniami związanymi z metodami jednoobjawowymi i statystyczną [1]. W Polsce stosuje się kilka wersji tych metod, a ich popularyzacją zajmują się odpowiednie organizacje. Metody objawowo-termiczne nie są li tylko połączeniem metody termicznej i Billingsa, lecz autorskim zbiorem zasad interpretacji poszczególnych objawów, powstałym po wieloletnich badaniach wielu par w różnym wieku i o różnej płodności. Nazywanie ich połączeniem metody termicznej i Billingsa jest błędem, ponieważ zasady interpretacji są inne, częścią wspólną są tylko objawy płodności, które się interpretuje.
Kalendarzyk jest metodą banalną, ale został opisany błędnie. Podany sposób obliczania okresu płodnego jest nieprzydatny z punktu widzenia użytkownika. W rzeczywistości trzeba znać długość 12 ostatnich naturalnych cykli, aby go obliczyć. Wśród tych długości wybiera się cykl najdłuższy i najkrótszy i od nich odejmuje się odpowiednie wartości. Obaj odkrywcy przybliżonego terminu owulacji w cyklu inaczej oszacowali jego czas:
Wg Ogino:
Najkrótszy-19=X
Najdłuższy-11=Y
Zatem okres płodności to dni cyklu od X do Y.
Wg Knausa:
Najkrótszy-17=X
Najdłuższy-13=Y
Zatem okres płodności to dni cyklu od X do Y [2].

Użytkowniczki metody Billingsa nie powinny pobierać śluzu z wnętrza pochwy, lecz jedynie z zewnątrz [3]. Powinny zwracać uwagę także na odczucie u przedsionka pochwy.
Pomiar temperatury pod pachą nie ma żadnego znaczenia w rozpoznawaniu płodności. Sugerowanie, jakoby w ten sposób można było rozpoznać płodność, jest niedopuszczalne. Do rozpoznawania płodności służy wyłącznie tzw. podstawowa temperatura ciała – zmierzona w określonych warunkach temperatura śluzówek, a nie skóry [4]. Wykres podstawowej temperatury ciała interpretuje się zgodnie z zasadami metody termicznej ścisłej lub rozszerzonej i rozpoznaje okres płodny i niepłodny. Okres płodności nie wypada wtedy, gdy temperatura jest najwyższa. Taka informacja nie ma żadnego związku z prawdą o ludzkiej fizjologii.
Dział „Ważnych pytań” zawiera niestety całkiem sporo istotnych błędów. To prawda, że w okres płodności trzeba wliczyć czas życia plemników i komórki jajowej, ale czyjąś fantazją jest, jakoby zapłodnienie było możliwe 2-3 dni po jajeczkowaniu. Wg medycyny czas życia i zdolności do zapłodnienia komórki jajowej wynosi max 24 h, zazwyczaj krócej. Gdy komórki jajowej już nie ma, to zapłodnienie nie jest możliwe, a ludzka komórka jajowa nie jest zdolna do zapłodnienia przez aż 2-3 dni [1].
Choroby, wyjazdy, stres często towarzyszą kobietom stosującym metody naturalne. Nie jest to nic dziwnego. Wpływ tych czynników na cykl płodności jest łatwo zauważalny i nie wywołuje od razu trudności w ustaleniu okresu płodnego ani niepłodnego. U każdej użytkowniczki mogą się zdarzyć zakłócenia objawów płodności, ale każda może sobie z nimi poradzić, odpowiednio je zinterpretować i nie zajść w nieplanowaną ciążę. Nieoczekiwane zmiany długości cyklu mogą wywołać błędne obliczenia jedynie u użytkowniczek kalendarzyka. To ograniczenie nie dotyczy jednak metod objawowo-termicznych, które pozwalają prawidłowo rozpoznać płodność także w nietypowych sytuacjach i nieregularnych cyklach.
Pogląd, jakoby metody naturalne nie mogły stosować kobiety z nieregularnym cyklem, to mit wywodzący się z kalendarzyka i pod żadnym pozorem nie można go odnosić do współczesnych metod naturalnych. W tzw. sytuacjach szczególnych, do których należy m.in. okres premenopauzy, należy stosować specjalne zasady interpretacji. Sytuacje szczególne nie są przeciwwskazaniem do stosowania metod naturalnych, a dokładnych informacji, jak odłożyć poczęcie w tym czasie, udzielają instruktorzy poszczególnych metod.
Najskuteczniejszym postępowaniem w celu odłożenia poczęcia nie jest stosowanie metody termicznej i Billingsa, lecz którejś z dobrze poznanych metod objawowo-termicznych.
W rzeczywistości najczęstszą przyczyną nieplanowanych ciąż jest słaba znajomość metody, tzw. myślenie kalendarzykowe i postępowanie niezgodne z jej zasadami, czyli korzystanie z okresu płodności. Ma to większy wpływ niż sama nieregularność cyklu, która obecnie występuje bardzo często.
Skuteczność metod objawowo-termicznych jest znacznie większa niż zacytowana w tabeli na końcu artykułu. Wg najnowszych badań przeprowadzonych w Europie, a nie w krajach Trzeciego Świata, autorów metody niemieckiej jej skuteczność idealna wynosi 0,4, a zwykła 7,5 [5].
Podstawową radą, jakiej powinni Państwo udzielić czytelniczkom to odesłanie ich do organizacji nauczających metod naturalnych, do instruktorów, którzy nauczają metod bezpłatnie w całej Polsce oraz do podręczników, z których można się prawidłowo nauczyć danej metody. Podstawowy warunek skuteczności metod naturalnych to ich dobre poznanie. Inaczej nie można oczekiwać, że będą skuteczne. Polecają Państwo stronę Ligi Małżeństwo Małżeństwu – i to się chwali, ponieważ kurs metody objawowo-termicznej zamieszczony na stronie npr.pl jest bez zarzutu. LMM jest także wydawcą dobrego podręcznika i całego kursu rozpoznawania płodności – to wiarygodne źródło informacji dla każdego [6].
Dobrze, że napisali Państwo, że metody naturalne nie są antykoncepcją. Tak, to prawda, one pozwalają zaplanować rodzinę bez stosowania antykoncepcji.
Gdyby Państwo chcieli poruszyć temat planowania rodziny ponownie, proponuję zamieścić także informacje o nowych technologiach wspomagających rozpoznawanie płodności. W Polsce można kupić komputery cyklu – inteligentne termometry, np. Bioself, LadyComp, Pearly, oraz tester płodności oparty na badaniu stężenia hormonu LH w moczu, Persona. Istnieją też minimikroskopy opierające się na zjawisku zmian krystalizacji śliny lub śluzu szyjkowego w czasie cyklu. Internautki prowadzące samoobserwację mogą zapisywać swoje obserwacje na wirtualnym wykresie, uczyć się wybranej metody objawowo-termicznej od ekspertów i dzielić swoimi doświadczeniami z innymi samoobserwatorkami w serwisie http://www.28dni.pl albo tworzyć wirtualny wykres w programie komputerowym CTLife [7].
Proponuję też zaznaczyć, że warunkiem skuteczności metod naturalnych jest ich dobre poznanie, dlatego tak ważne jest wiarygodne źródło wiedzy, kontakt z dyplomowanym instruktorem.

Z poważaniem,
----------------

Piśmiennictwo:
1. Elizabeth Raith, Petra Frank i Guenter Freundl – Naturalne metody planowania rodziny. Poradnik medyczny – Springer i PWN, Warszawa 1997.
2. Teresa Kramarek – Naturalne planowanie rodziny i jego biologiczne uwarunkowania – wyd.: Fundacja „Głos dla życia”, Poznań 1997.
3. Evelyn L. Billings, John J. Billings i Maurice Catarinich – Atlas metody owulacji Billingsa. Obraz śluzu w czasie płodności i niepłodności. Dwa dodatki: Erik Odeblad – Szyjka macicy, pochwa i płodność; James B. Brown – Podstawy naukowe metody owulacji – wyd. Pallottinum, Poznań 1998.
4. Włodzimierz Fijałkowski – Naturalny rytm płodności – PZWL, Warszawa 1991.
5. P. Frank-Herrmann, J. Heil and C. Gnoth et al., The effectiveness of a fertility awareness based method to avoid pregnancy in relation to a couple's sexual behaviour during the fertile time: a prospective longitudinal study, Hum Reprod 2007, 22.
6. John i Sheila Kippley – Sztuka naturalnego planowania rodziny – Liga Małżeństwo Małżeństwu, Piaseczno 2002.
7. Urszula Dudziak i Alina Deluga – Naturalne planowanie rodziny. Wybrane zagadnienia – wyd. Fundacja „Nasza Przyszłość”, 2006.
Amazonka
Domownik
 
Posty: 1650
Dołączył(a): 17 lipca 2006, o 09:50
Lokalizacja: Wrocław

Postprzez Misiczka » 8 maja 2009, o 14:54

Amazonko, woja reakcja lepsza niz fuer_immer bo konstruktywna :wink: Tak trzymać!

Oby tylko wydrukowali!
Misiczka
Przyjaciel rodziny
 
Posty: 225
Dołączył(a): 2 października 2008, o 13:12

Postprzez dota321 » 8 maja 2009, o 15:28

wow, Amazonko, jestem pod wrażeniem :D
Aczkolwiek wątpię żeby to wydrukowali, tym bardziej że ów specjalista (przepraszam jak dla mnie to "specjalista") jest mi znany. M.in. stąd:
http://www.npr.pl/forum/viewtopic.php?t ... =dni+nauki
widzę że to chyba nowy dyżurny specjalista kraju :wink: On uważa, że i tak wie lepiej, bo przecież jeździ na międzynarodowe konferencje (sponsorowane) i w ogóle korzysta z uprzejmości pewnych firm przy np prowadzeniu szkoleń (slajdy, ulotki, dane liczbowe) i nawet się z tym nie kryje, więc wszystkie konsultowane przez niego artykuły, audycje itp w telewizji czy prasie kolorowej będą w tych klimatach.
dota321
Domownik
 
Posty: 368
Dołączył(a): 31 października 2007, o 09:05
Lokalizacja: W-wa

Postprzez mmadzik » 8 maja 2009, o 15:53

Brawo Amazonko! Jestem pod wrażeniem. Moją pierwsza reakcją też była ta, że przydałoby się coś im napisać - Ty zrobiłaś to naprawdę świetnie.
mmadzik
Domownik
 
Posty: 445
Dołączył(a): 13 września 2007, o 11:57

Następna strona

Powrót do Inne problemy związane z praktykowaniem NPR

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron