Teraz jest 29 marca 2024, o 08:38 Wyszukiwanie zaawansowane

Uprzejmie informujemy,
że decyzją Zarządu Stowarzyszenia Liga Małżeństwo Małżeństwu
z dniem 1 grudnia 2016 forum pomoc.npr.pl zostaje
Z A M K N I Ę T E
Wszystkie osoby potrzebujące pomocy
zapraszamy na FaceBook'a lub do kontaktu z nami poprzez skrzynkę Porady

mięśniak

Forum pomocy - ginekologiczne problemy zdrowotne.

Moderatorzy: admin, NB, agulla

mięśniak

Postprzez Małgosia74 » 24 maja 2008, o 18:50

Podczas kontrolnego badania USG jamy brzusznej lekarka zauważyła małego mięśniaka na macicy. Czy powinnam zainteresować się tym, czy nie przejmować się?
Małgosia74
Przygodny gość
 
Posty: 3
Dołączył(a): 28 sierpnia 2007, o 19:20

Postprzez milgosia » 25 maja 2008, o 19:34

A co powiedziała lekarka wykonująca badanie? Czy Twój ginekolog widział wynik USG? Czy miałaś robione jakieś inne badania?

Mięśniaki bywają różne, jeśli są małe i się nie powiększają, to raczej się je tylko obserwuje (bierze się też pod uwagę wiek pacjentki i jej plany związane z macierzyństwem), natomiast generalnie leczenie polega na ich usunięciu (oczywiście w szpitalu), bo są guzem łagodnym mięśnia macicy, ale jednak guzem. Po usunięciu mięśniaka (w zależności od wielkości, umiejscowienia itd.) są szanse na normalną ciążę.

Mięśniaki mogą nie dawać żadnych symptomów, zwłaszcza, gdy są małe. Część kobiet w ogóle nie wie, że je ma.

Objawy, które powinny kobietę zaniepokoić:
-bardzo obfite krwawienia miesiączkowe (np. 4-5 podpasek w ciągu godziny, nagłe "krwotoki")
- bóle krzyża, bolesne współżycie, zaparcia.

Pochodzenie nie jest do końca wyjaśnione, przypuszcza się, że za powstawanie mięśniaków odpowiadają wahania poziomu estrogenu.

Mięśniaki mogą utrzymanie ciąży, powodować poronienia, a nawet pęknięcie macicy i wtedy mogą być groźne dla życia kobiety.

Trzeba na pewno je regularnie kontrolować.
milgosia
Moderator forum
 
Posty: 742
Dołączył(a): 18 sierpnia 2006, o 13:41
Lokalizacja: Kraków

Postprzez anna30 » 18 czerwca 2008, o 11:16

Ja też mam mięśniaka 10 cm. I nic nie robię z nim, bo jestem w ciąży. Po porodzie będą kolejne USG i decyzja, co z nim zrobić. Dzieliłam się tym problemem na innym forum i na mnie wskoczono, że nie chcę go usunąć (po porodzie). Nie chcę, bo nie dawał mi nigdy żadnych objawów, zaszłam bez problemu w ciążę, a lekarka powiedziała, że usunięcie mięśniaka grozi krwotokiem i koniecznością usunięcia macicy, więc nie warto go ruszać. Strasznie się przestraszyłam wizją usuniętej macicy i raczej się nie zdecyduję. Pewnie jeszcze się skonsultuję z innym lekarzem, ale wszyscy mówią o powikłaniach podczas zabiegu. Ciekawe czy to duży procent tych powikłań, bo brzmi groźnie.
anna30
Przyjaciel rodziny
 
Posty: 251
Dołączył(a): 18 marca 2007, o 14:53
Lokalizacja: 60N 1W

Postprzez Jewgienija » 29 sierpnia 2008, o 14:06

Ja miałam liczne i duże mięśniaki, dostałam od nich tak silnego krwotoku że zemdlałam na ulicy i obudziłam się dopiero w szpitalu po histerektomi :( Nie wolno tego bagatelizować!!
Jewgienija
Przygodny gość
 
Posty: 18
Dołączył(a): 20 sierpnia 2008, o 13:06


Powrót do Szlachetne zdrowie...

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości

cron