Teraz jest 28 marca 2024, o 11:46 Wyszukiwanie zaawansowane

Uprzejmie informujemy,
że decyzją Zarządu Stowarzyszenia Liga Małżeństwo Małżeństwu
z dniem 1 grudnia 2016 forum pomoc.npr.pl zostaje
Z A M K N I Ę T E
Wszystkie osoby potrzebujące pomocy
zapraszamy na FaceBook'a lub do kontaktu z nami poprzez skrzynkę Porady

pytanie o PCO

Forum pomocy - ginekologiczne problemy zdrowotne.

Moderatorzy: admin, NB, agulla

pytanie o PCO

Postprzez milgosia » 15 kwietnia 2007, o 17:17

Mam pytanie dotyczące PCO- jak je się dokładnie definiuje? Czy JEDNOCZEŚNIE muszą występować objawy takie jak:

- wydłużone nadmiernie cykle lub ich brak (co to znaczy nadmiernie wydłużone? Od ilu dni?),
- nieprawidłowy stosunek FH/FSH
- nieprawidłowy obraz jajników w USG

Koleżanka z pracy mnie ostatnio o to zapytała i nie bardzo wiedziałam, co odpowiedzieć, jeśli ktoś ma np. absolutnie prawidłowy obraz USG jajników, regularne cykle w "normie" (powiedzmy że ta norma wynosi 35-40 dni), III fazę 11-12 dni i nieprawidłowy stosunek hormonów... To jest już PCOS, czy jeszcze nie? Czy wtedy występuje regularnie owulacja, czy też nie?

To oczywiście gdybanie laika, nie lekarza, bez którego się tu nie obejdzie, ale mnie to trochę zafrapowało. Przejrzałam sporo stron o tym schorzeniu, ale nadal mam wątpliwości w tym przypadku... Zawsze sądziłam, że dominującym objawem jest nieprawidłowy stosunek hormonów i że wtedy ZAWSZE występuje nieprawidłowy obraz USG jajników, ale w tym przypadku jest inaczej...
Ostatnio edytowano 3 czerwca 2008, o 18:48 przez milgosia, łącznie edytowano 1 raz
milgosia
Moderator forum
 
Posty: 742
Dołączył(a): 18 sierpnia 2006, o 13:41
Lokalizacja: Kraków

Postprzez novva » 16 kwietnia 2007, o 10:28

Zazwyczaj PCO stwierdza się na podstawie co najmniej dwóch czynników. Ta choroba ma różne formy i stadia zaawansowania i o ile wiem może być tak, że są zaburzenia stosunku LH i FSH, ale występuje normalnie owulacja, przynajmniej w większości cykli.
novva
 

Postprzez kajanna » 16 kwietnia 2007, o 10:48

Przede wszystkim jest różnica między PCO (policystyczne jajniki) a PCOS (zespół policystycznych jajników). Ja mam to pierwsze - nieprawidłowy obraz usg i nieprawidłowy stosunek hormonów, ale owulacja w większości cykli (choć są wydłużone) jest (bezowulacyjne ze dwa w roku, czyli w normie)i pełnoobjawowego zespołu ginka u mnie nie stwierdziłła.
Ale to nie jest matematyka i nie można sobie samemu zdiagnozować, bo sa trzy objawy z trzech, albo wykluczyć, bo tylko dwa z trzech - każdorazowo potrzebny jest dokładny wywiad lekarski.
Zajrzyj sobie na tę stronę: http://www.home.no/pco/pco/
(Napisałam jeszcze na priva)
kajanna
Domownik
 
Posty: 348
Dołączył(a): 19 sierpnia 2005, o 19:59
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez admin » 22 kwietnia 2007, o 15:35

admin
Administrator forum
 
Posty: 558
Dołączył(a): 7 lipca 2003, o 21:21

Postprzez Nania » 22 kwietnia 2007, o 18:56

To ja mam do tego jeszcze takie male pytanie... czy PCO mozna wykryc przez usg? i czy jesli pojde do lekarza i poprosze o to usg czy jest ono bezplatne i czy nie moze mi odmowic w takim przypadku? (nieregularne cykle, nie jestem mezatka,)
pozdrawiam wszystkie forumowiczki:)
trzymajmy sie dzielnie:)
Nania
Przygodny gość
 
Posty: 8
Dołączył(a): 23 marca 2007, o 16:22
Lokalizacja: Gliwice


Powrót do Szlachetne zdrowie...

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron