Teraz jest 19 marca 2024, o 05:02 Wyszukiwanie zaawansowane

Uprzejmie informujemy,
że decyzją Zarządu Stowarzyszenia Liga Małżeństwo Małżeństwu
z dniem 1 grudnia 2016 forum pomoc.npr.pl zostaje
Z A M K N I Ę T E
Wszystkie osoby potrzebujące pomocy
zapraszamy na FaceBook'a lub do kontaktu z nami poprzez skrzynkę Porady

Cykle poporodowe a karmienie

Forum pomocy, przeznaczone do odpowiedzi na pytania osób praktykujących naturalne planowanie rodziny (nie jest to forum dyskusyjne).

Moderatorzy: admin, NB

Cykle poporodowe a karmienie

Postprzez tootiki » 29 czerwca 2011, o 22:37

Witam,

zaczynam właśnie drugi cykl poporodowy. Syn ma 10 miesięcy, sporo go karmię. Pierwszy poporodowy cykl trwał 35 dni. Nie uchwyciłam niestety momentu owulacji, bo temperatura nieźle skakała. W 25 dniu cyklu miałam plamienie - czy to mogło oznaczać owulację? (Tylko wtedy III faza trwałaby krócej niż 10 dni).

A moje drugie pytanie - czy jeśli przed porodem przez 4 lata nie miałam cyklu krtószego niż 28 dni, to mogę i w popororodowych zastosować regułę "najkrószy cykl minus 20" dla I fazy? Czy karmienie opóźnia owulację czy może ją tez przyspieszyć.


Będę wdzięczna za pomoc
tootiki
Przygodny gość
 
Posty: 6
Dołączył(a): 6 października 2006, o 18:42

Re: Cykle poporodowe a karmienie

Postprzez arturka » 30 czerwca 2011, o 09:56

w cyklach poporodowych faza lutealna może być nieco krótsza, o ile dobrze pamiętam, to przez pierwsze trzy cykle poprodowe przyjmuje się płodnosć od pocżątku, nie mam za bardzo czasu teraz szukać, ale zdaje się, ze obliczenia można zacząć stosować od czwartego cyklu po porodzie, biorąc do statystyk długość nowych cykli
arturka
Przygodny gość
 
Posty: 27
Dołączył(a): 28 grudnia 2010, o 12:12

Re: Cykle poporodowe a karmienie

Postprzez strzyga » 30 czerwca 2011, o 16:04

pierwsze cykle poporodowe mają to do siebie, że bardzo często III faza trwa bardzo krótko (nawet tylko 3-4 dni).

zauważyłam, że u mnie nie liczy się ilość karmień - płodność wróciła odkąd mały zaczął przesypiać noce i nie ma znaczenia czy karmie raz, dwa czy kilka razy dziennie.

słyszałam, że I fazy nie uznaje się tylko w pierwszym cyklu po porodzie.
strzyga
Domownik
 
Posty: 635
Dołączył(a): 28 grudnia 2004, o 20:02
Lokalizacja: Warszawa

Re: Cykle poporodowe a karmienie

Postprzez tootiki » 1 lipca 2011, o 23:47

A ktoś dałby radę sprawdzić? Bo ja nie mam gdzie. Mam za sobą 10 miesięczny celibat, bo moja skónność do ryzyka mocno spadał po nieplanowanej ciąży...
tootiki
Przygodny gość
 
Posty: 6
Dołączył(a): 6 października 2006, o 18:42

Re: Cykle poporodowe a karmienie

Postprzez arturka » 2 lipca 2011, o 11:28

cytat ze strony http://www.npr.csc.pl/index.htm :

Cykle po porodzie

Przez pierwsze 3 owulacyjne cykle po porodzie nie wyznacza się fazy niepłodności przedowulacyjnej, czyli faza potencjalnej płodności rozpoczyna się w 1. dniu cyklu. Koniec fazy płodności w ciągu tych 3 cykli wyznacza się wg reguł typowych, z tą różnicą, że w przypadku interpretacji temperatury dodaje się jeszcze jeden dzień (4.) nad linią pokrywającą. Od 4. cyklu owulacyjnego można zacząć stosować reguły typowe.
arturka
Przygodny gość
 
Posty: 27
Dołączył(a): 28 grudnia 2010, o 12:12

Re: Cykle poporodowe a karmienie

Postprzez strzyga » 2 lipca 2011, o 14:39

A tego nie wiedziałam, nigdy się z tym nie spotkałam i szczerze mówiąc nie podoba mi się to. będę się teraz stresować :evil:
strzyga
Domownik
 
Posty: 635
Dołączył(a): 28 grudnia 2004, o 20:02
Lokalizacja: Warszawa

Re: Cykle poporodowe a karmienie

Postprzez arturka » 3 lipca 2011, o 11:03

to jest metoda brytyjska, tam jest troszkę inna niż np. u Kippleyów interpretacja podwyzszonej temperatury, wystarczy, że trzecia powy zej linii pokrywającej jest wyższa o 0.2 st od najwyższej z sześciu poprzedzających skok
nie wiem jak jest z regułami po porodzie w innych metodach, najlepiej trzymać się pewnie jednej szkoły;
arturka
Przygodny gość
 
Posty: 27
Dołączył(a): 28 grudnia 2010, o 12:12

Re: Cykle poporodowe a karmienie

Postprzez strzyga » 3 lipca 2011, o 23:15

jak dłużej nad tym pomyślałam, to jednak obiło mi się coś takiego o uszy.

w Roetzerze jednak chyba nie ma czegoś takiego.

ja zawsze stosowałam zbitek reguł, jednak w razie wątpliwości odwoływałam się zawsze do j.w.
strzyga
Domownik
 
Posty: 635
Dołączył(a): 28 grudnia 2004, o 20:02
Lokalizacja: Warszawa


Powrót do Powrót płodności po porodzie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron