Teraz jest 9 maja 2024, o 03:03 Wyszukiwanie zaawansowane

Uprzejmie informujemy,
że decyzją Zarządu Stowarzyszenia Liga Małżeństwo Małżeństwu
z dniem 1 grudnia 2016 forum pomoc.npr.pl zostaje
Z A M K N I Ę T E
Wszystkie osoby potrzebujące pomocy
zapraszamy na FaceBook'a lub do kontaktu z nami poprzez skrzynkę Porady

Komu i do czego potrzebne sa zasady LAM?

Forum pomocy, przeznaczone do odpowiedzi na pytania osób praktykujących naturalne planowanie rodziny (nie jest to forum dyskusyjne).

Moderatorzy: admin, NB

Komu i do czego potrzebne sa zasady LAM?

Postprzez tato » 5 września 2004, o 12:27

no wlasnie ?
Jezeli powrot plodnosci przy zachowaniu tych zasad moze nastapic po 1 miesiacu lub po 6 miesicach albo po 15 miesiacach to czemu maja sluzyc te zasady jezeli i tak wszystko jest mozliwe?

Wg mnie raczej istnieje uzasadniona obawa ze te zasady moga stawarzac falszywe, zludne przeswiadczenie ze jak sie je stosuje to w ciaze nie mozna zajsc a przeciez nic bardziej mylnego nie ma !
wiec po co o tym wogole mowic ?
tato
Przyjaciel rodziny
 
Posty: 237
Dołączył(a): 21 sierpnia 2004, o 22:45

Postprzez admin » 5 września 2004, o 21:52

Tzw. LAM ("lactation amenorhea method") nie jest ściśle rzecz biorąc metodą planowania poczęć w takim sensie jak np. metoda objawowo-termiczna, co nie oznacza że mamy tu do czynienia ze zwykłą loterią statystyczną. LAM opisuje po prostu warunki, przy których zachowaniu u zdecydowanej większości kobiet niepłodność po porodzie będzie się utrzymywała zdecydowanie dłużej niż u kobiet, które nie karmia w ten sposób. Kobieta karmiąc może równocześnie prowadzić obserwacje objawów płodności. Było prowadzonych wiele badań nad wpływem ekologicznego karmienia piersią na niepłodność poporodową - zacytuje tu streszczenie jednego z nich (British Medical Journal) zamieszczone w zaprzyjaźnionym serwisie www.laktacja.pl:

"Skuteczność wykorzystania braku miesiączki towarzyszącego karmieniu piersią jako metody zapobiegania ciąży w Manili (Filipiny): nieporównawcze badanie prospektywne.
Ramos R, Kennedy KI, Visness CM BMJ 1996 313: 909 - 912

Karmienie piersią w mniej więcej 99% przypadków zapobiega zajściu w ciążę, pod warunkiem, że spełnione zostaną następujące trzy warunki: wiek karmionego dziecka nie przekracza 6 miesięcy, matka karmi wyłącznie lub prawie wyłącznie piersią i nie pojawiły się u niej ponownie krwawienia miesiączkowe. Tym niemniej, badania nad tym sposobem zapobiegania ciąży (znanym jako LAM) krytykowane są ze względu na to, że nie bierze się w nich pod uwagę aktywności seksualnej kobiet. Aby wyjaśnić ten problem, w Manili (Filipiny) przeprowadzono badanie na grupie 485 kobiet. Badanie obejmowało także analizę aktywności seksualnej uczestniczących w nim kobiet. Wszystkie matki karmiły poprzednie dziecko przynajmniej 12 miesięcy. Badanie wykazało, że przy właściwym zastosowaniu metoda LAM w czasie pierwszych 6 miesięcy po porodzie była skuteczna w 99% przypadków i pozostawała w 97% skuteczna do 12 miesięcy po porodzie. Do końca 6 miesiąca u 1/3 kobiet pojawiły się ponowne krwawienia miesiączkowe. Kobiety te wprowadziły dodatkowe pokarmy w 6 lub 7 miesiącu życia dziecka, 3 kobiet wykazało aktywność seksualną pod koniec trzeciego miesiąca po porodzie. Badanie to wykazało, że LAM jest bardzo skuteczną metodą zapobiegania ciąży, a jej skuteczność nie zależy od abstynencji seksualnej."
admin
Administrator forum
 
Posty: 558
Dołączył(a): 7 lipca 2003, o 21:21

Postprzez tato » 6 września 2004, o 21:12

Z kolei na stronie http://www.npr.prolife.pl/LAM.htm
znalazlem informację jednak ostrożniejszą:

Stosując LAM, kobieta nie musi prowadzić żadnych obserwacji. Jednak brak wyników badań europejskich skłania do pewnej ostrożności, ponieważ odmienne warunki geograficzne, socjalne i kulturowe mogą spowodować wystąpienie np. niższego odsetka efektywności.

no wlasnie i biorac powyzsze pod uwage
chyba jednak moje obawy o tworzenie złudnej pewnosci ze plodnosci nie bedzie do 6 miesiaca ma jednak uzasadnienie...
tato
Przyjaciel rodziny
 
Posty: 237
Dołączył(a): 21 sierpnia 2004, o 22:45

Postprzez NB » 7 września 2004, o 08:32

Co to znaczy złudna pewność? Proszę Pana(i) 100% pewności nie da Panu(i) nic oprócz: kastracji, wycięcia jajników, zupełnej abstynencji.

Urodziłam dwoje dzieci po każdym porodzie opierałam się na zasadach LAM i nie zawiodłam się na nich. Po pierwszym porodzie zupełnie nie obserwowałam śluzu do momentu dokarmiania dziecka , po drugim ponieważ syn jadł krótko i nie spełniony był warunek aby karmienie trwało w sumie 100 minut /dobę , zaczęłam obserwować szyjkę i śluz.
Poczęcie drugiego dziecka nie było dla nas niespodzianką, wrecz mieliśmy problemy z poczęciem, bo udało się to dopiero po 4 miesiącach od odstawienia pierwszego dziecka od piersi (w sumie po 18 miesiącach od pierwszego porodu).

Proszę przejrzeć wcześniejsze wypowiedzi na ten temat , także wypowiedzi dr Dmochowskiego choćby tutaj: http://www.lmm.pl/forum/viewtopic.php?t ... a50341c4d3

A co do tego, ze brak jest badań europejskich, to myślę, ze też chodzi o to, że kobiety w Europie częściej pracują zawodowo i wczesnie wracają do pracy, a LAM jest przeznaczone dla matek, które co najmniej 6 miesięcy zostają z dzieckiem w domu. Nie wyobrażam sobie połaczenia LAM z kobietą pracującą poza domem . Jest to niemożliwe.
NB
Administrator forum
 
Posty: 2064
Dołączył(a): 18 września 2003, o 09:52
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez tato » 7 września 2004, o 18:29

Nikoleta napisał(a):Co to znaczy złudna pewność? Proszę Pana(i) 100% pewności nie da Panu(i) nic oprócz: kastracji, wycięcia jajników, zupełnej abstynencji.

złudna pewnosc oznacza dokladnie to co napisano na tamtej stronie czyli ze trzeba byc ostroznym w przenoszeniu tamtych wynikow na grunt Europejski a problemy z praca o ktorych piszesz to po prostu zlamanie zasad LAM a nie o to chodzi przeciez

zreszta o ostroznosci pisze rowniez Pan Dmochowski:
"Wielu więc interpretatorów i instruktorów NPR zaleca mimo spełnienia wymogów LAM prowadzenie obserwacji choćby śluzu szyjkowego lub szyjki macicy."

W twoim przypadku sie sprawdzilo natomiast biorac pod uwage powyzsze informacje nalezaloby byc sceptycznym wobec zasad LAM jako skutecznej metody antykoncepcji
tato
Przyjaciel rodziny
 
Posty: 237
Dołączył(a): 21 sierpnia 2004, o 22:45

Postprzez NB » 8 września 2004, o 02:09

LAM nie jest metodą antykoncepcji. Jest metodą odłożenia poczęcia a to jest różnica.
Oczywiście zgadzam się z tezą, że należałoby dodatkowo obserwować śluz i szyjkę :-)
NB
Administrator forum
 
Posty: 2064
Dołączył(a): 18 września 2003, o 09:52
Lokalizacja: Warszawa


Powrót do Powrót płodności po porodzie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 43 gości

cron