Teraz jest 8 maja 2024, o 22:40 Wyszukiwanie zaawansowane

Uprzejmie informujemy,
że decyzją Zarządu Stowarzyszenia Liga Małżeństwo Małżeństwu
z dniem 1 grudnia 2016 forum pomoc.npr.pl zostaje
Z A M K N I Ę T E
Wszystkie osoby potrzebujące pomocy
zapraszamy na FaceBook'a lub do kontaktu z nami poprzez skrzynkę Porady

Zasady LAM

Forum pomocy, przeznaczone do odpowiedzi na pytania osób praktykujących naturalne planowanie rodziny (nie jest to forum dyskusyjne).

Moderatorzy: admin, NB

Zasady LAM

Postprzez mfiel » 11 sierpnia 2004, o 23:02

Mam małe pytanko dotyczące LAM.
Mianowicie LAM zakłada, że przerwy pomiędzy karmieniami nie są dłuższe niż 5 godzin; czy jednak są jakieś reguły dotyczące tego ile pojedyncze karmienie powinno trwać?
Dzięki z góry za podpowiedź.
mfiel
Domownik
 
Posty: 316
Dołączył(a): 1 czerwca 2004, o 14:52
Lokalizacja: Poznań

Postprzez NB » 22 sierpnia 2004, o 02:19

W zasadzie to przerwa między dziennymi karmieniami nie moze być większa niż 3 godziny a w nocy 6. Czas łaczny karmienia w ciagu doby nie powinien być krótszy niż 100 minut. Bardzo ważne dla przedłużenia niepłodności są karmienia nocne. Ważne tez jest jak dziecko ssie czy prawidłowo jest przystawiane, czy nie jest dopajane, czy ssie smoczek. Powinno być uspokajane piersia i jak najczęściej przystawiane do niej.
NB
Administrator forum
 
Posty: 2064
Dołączył(a): 18 września 2003, o 09:52
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez Anuś » 24 sierpnia 2004, o 10:30

Jedno tylko trzeba pamietac. Ta "regula" nie jest regula. Moze sie zdarzyc, ze spelnie sie wymogi Lam, a miesiaczka przyjdzie i czas plodny rowniez. Tak bylo ze mna (moj synek jadl co 1,5 godziny, w nocy rowniez). Mimo to mierzylam temperature i sprawdzalam sluz i szyjke. I bardzo dobrze, bo krwawienie mialam juz w 4,5mies, amiesiazke (poprzedzona owulacja) miesiac pozniej. Dodam, ze takie karmienie trwalo u nas do 9 miesiecy synka.
Anuś
Przygodny gość
 
Posty: 70
Dołączył(a): 18 listopada 2003, o 13:36
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Postprzez NB » 24 sierpnia 2004, o 15:20

słuszna uwaga.Trzeba o tym pamiętać.Nie można tylko opierać się na tym, ze taka jest reguła. Trzeba obserwować wszystkie inne objawy głównie śluz i szyjkę.
NB
Administrator forum
 
Posty: 2064
Dołączył(a): 18 września 2003, o 09:52
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez admin » 25 sierpnia 2004, o 10:10

admin
Administrator forum
 
Posty: 558
Dołączył(a): 7 lipca 2003, o 21:21

Postprzez mfiel » 3 września 2004, o 12:09

Nikoleta napisał(a):W zasadzie to przerwa między dziennymi karmieniami nie moze być większa niż 3 godziny a w nocy 6. Czas łaczny karmienia w ciagu doby nie powinien być krótszy niż 100 minut. Bardzo ważne dla przedłużenia niepłodności są karmienia nocne. Ważne tez jest jak dziecko ssie czy prawidłowo jest przystawiane, czy nie jest dopajane, czy ssie smoczek. Powinno być uspokajane piersia i jak najczęściej przystawiane do niej.


Dzięki za podpowiedź

mam tylko jeszcze wątpliwość, czy są jakieś reguły dotyczące czasu pojedynczego karmienia. Moje maleństwo je bowiem w nocy dwa lub trzy razy, czasami jednak zamiast późnej kolacji :) urządza sobie tylko parominutową przekąskę.
A jeżeli chodzi o prawidłowe przystawianie, no cóż widzę, że maleństwo rośnie i przybiera na wadze na potęgę, piersi są regularnie opróżniane, widzę też, że w trakcie jedzenia chwyta też otoczkę - czy można jeszcze jakoś inaczej sprawdzić czy przystawiane jest prawidłowo ?

Oczywiście oprócz karmienia prowadzę obserwacje i mierzę temperaturę. Na razie jednak (2 miesiące po porodzie) to wciąż obserwuję u siebie śluz :shock: taki prawie przezroczysty i rozciągliwy na jakieś 1,5 cm. Róznice są tylko w jego ilości. Trochę to stresujące, bo przed porodem taki śluz był już zwiastunem dni płodnych. Czy któraś z Was przeżyła coś podobnego :?:
Jak tak dalej będzie to będę musiała odwiedzić mojego pana doktora, żeby się temu przyjrzał.

A co do uspakajania piersią, wiem, że może to zabrzmi trochę głupio, ale choć czytałam, że piersią nie można dziecka przekarmić, to czy takie uspakajanie, nie powoduje jednak zbyt szybkiego przybierania na wadze ?

Pozdrowionka :)
mfiel
Domownik
 
Posty: 316
Dołączył(a): 1 czerwca 2004, o 14:52
Lokalizacja: Poznań

Postprzez admin » 3 września 2004, o 12:40

Dużo informacji tutaj: www.laktacja.pl
admin
Administrator forum
 
Posty: 558
Dołączył(a): 7 lipca 2003, o 21:21

Postprzez Justyna » 25 września 2004, o 21:58

Poniewaz to Twoje 3-cie dziecko, wiec mysle ze mozesz wyciagnac wnioski z dwoch poprzednich okresow karmienia. Jak wtedy karmilas i po jakim czasie wrocila plodnosc? U niektorych kobiet plodnosc nie wraca bardzo dlugo poki karmia piersia, nawet jak juz dziecko jest duze i je rzadziej i mniej. U innych mimo stosowania sie do rwegul ekolog. karmienia wraca bardzo szybko, ja np. dostalam okres 6 tyg. po porodzie i mam go dosc regularnie (tzn. cykle sa wydluzone ale kazdy nastepny jest coraz krotszy).

Justyna i Szymus (03.04.2004)
Justyna
Przygodny gość
 
Posty: 28
Dołączył(a): 28 lipca 2003, o 16:41
Lokalizacja: Rzeszów

Postprzez mfiel » 26 września 2004, o 17:09

Justyna,
Jeżeli ta odpowiedź była dla mnie, to tylko chciałam wyjaśnić, że to moje pierwsze maleństwo i dlatego mam tyle wątpliwości dotyczących LAM.
Dzięki jednak za własny przykład. Zresztą w związku z nim mam małe pytanko. Jak długie były u Ciebie fazy lutealne w tych pierwszych cyklach po porodzie.

Pozdrowionka :)
mfiel
Domownik
 
Posty: 316
Dołączył(a): 1 czerwca 2004, o 14:52
Lokalizacja: Poznań

Postprzez Justyna » 9 października 2004, o 12:27

Fazy lutealne byly b. krotkie:
1-szy cykl 50 dni - faza lut. 4 dni (tu nie jestem na 100 % pewna)
2-gi 45 dni - faza lut. 8 dni
3-ci 36 dni - faza lut. 9 dni
4-ty cykl w trakcie;)

Przepraszam ze odpisuje dopiero teraz.

Justyna
Justyna
Przygodny gość
 
Posty: 28
Dołączył(a): 28 lipca 2003, o 16:41
Lokalizacja: Rzeszów

Postprzez Justyna » 9 października 2004, o 12:29

Dodam jeszcze, .ze nauczyłam sie badac szyjke i bardzo mi sie to przydaje - niestety za nauke tego wzielam sie juz po porodzie, ale mysle ze juz wiem o co tu chodzi i przy skapych objawach sluzu po porodzie naprawde jest to przydatne.

Justyna
Justyna
Przygodny gość
 
Posty: 28
Dołączył(a): 28 lipca 2003, o 16:41
Lokalizacja: Rzeszów


Powrót do Powrót płodności po porodzie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 49 gości