Teraz jest 27 kwietnia 2024, o 18:56 Wyszukiwanie zaawansowane

Uprzejmie informujemy,
że decyzją Zarządu Stowarzyszenia Liga Małżeństwo Małżeństwu
z dniem 1 grudnia 2016 forum pomoc.npr.pl zostaje
Z A M K N I Ę T E
Wszystkie osoby potrzebujące pomocy
zapraszamy na FaceBook'a lub do kontaktu z nami poprzez skrzynkę Porady

luteina i brak miesiączki

Forum pomocy, przeznaczone do odpowiedzi na pytania osób praktykujących naturalne planowanie rodziny (nie jest to forum dyskusyjne).

Moderatorzy: admin, NB

luteina i brak miesiączki

Postprzez majutoka » 20 sierpnia 2008, o 01:17

Całe życie miałam bardzo długie cykle; przed ciążami i po. Ponad rok temu urodziłam córkę, którą sporadycznie w dzień, a częściej w nocy, karmię. Miałam już 2x miesiączkę. Przed drugą miesiączką lekarka przepisała mi luteinę, po której zareagował organizm szybko i zanim skończyłam przepisaną dawkę, miesiączka (bardzo obfita) się pojawiła.
Następny cykl (obecny) znowu zaczął się wydłużać w II fazie. Był trzydniowy ból w podbrzuszu (14-16) dzień cyklu, potem krwawienie śródcykliczne (30-31 dz.c.). W 39 dniu zaczęłam znowu zażywać luteinę. Po dwóch dniach zażywania (41) temperatura podskoczyła, by w kolejnych dniach opaść do poziomu niższego. Następne dni znowu wzrost i mniejsze opadanie … W 10 dniu zażywania luteiny zdecydowaliśmy się z mężem na współżycie. Stąd moje pytania: czy biorąc luteinę może się począć dziecko? Ile dni może trwać III faza?

P.S.
NPR stosuję na podstawie domowego kursu + posługuję się termometrem dołączonym do całego „zestawu".
majutoka
Przygodny gość
 
Posty: 3
Dołączył(a): 20 sierpnia 2008, o 00:10

Postprzez NB » 20 sierpnia 2008, o 12:53

Witam,
cykle po porodzie w okresie laktacji mają prawo być wydłużone. Po pewnym czasie skracają się a faza lutealna wydłuża. Luteina nie powinna być przyjmowana w podczas karmienia piersią co nawet jest napisane w ulotce leku. Nie jest ona też środkiem antykoncepcyjnym. Jeśli to możliwe, proszę o wpisanie zapisu obserwacji z bieżącego cyklu.
NB
Administrator forum
 
Posty: 2064
Dołączył(a): 18 września 2003, o 09:52
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez fiamma75 » 20 sierpnia 2008, o 13:14

Dodam jeszcze, że luteina powoduje podwyższenie temp., co można mylnie zinterpretować jako wzrost poowulacyjny.
fiamma75
Domownik
 
Posty: 2066
Dołączył(a): 5 maja 2005, o 20:01

Postprzez majutoka » 21 sierpnia 2008, o 21:23

Pojawiło się u mnie krwawienie i zaczęłam je traktować jako początek następnego cyklu. Zaniepokoiła mnie jednak informacja, że podwyższoną temperaturę nie traktować jako wzrost poowulacyjny. To, w której fazie cyklu (starego czy nowego?) teraz ja jestem?

Moja pani ginekolog, która jest zwolenniczką NPR, wie o tym, że karmię.

I jeszcze jeden dylemat dla nas, szczególnie dla męża: ponieważ unikamy kolejnego poczęcia, staramy się odłożyć współżycie na czas niepłodny cyklu. Przy moich baaardzo długich cyklach i stałym śluzie, który jest typu mniej płodnego, jest to bardzo trudne. Oczywiście zażywam magnez.

I jeszcze jedna sprawa; wygodniej by mi było dołączyć wykres w formie pliku. Czy jest taka możliwość?
majutoka
Przygodny gość
 
Posty: 3
Dołączył(a): 20 sierpnia 2008, o 00:10

Postprzez NB » 22 sierpnia 2008, o 07:56

Oczywiście proszę przesłać na biuro(at)lmm.pl
NB
Administrator forum
 
Posty: 2064
Dołączył(a): 18 września 2003, o 09:52
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez Bright » 22 sierpnia 2008, o 13:08

majutoka napisał(a):Pojawiło się u mnie krwawienie i zaczęłam je traktować jako początek następnego cyklu. Zaniepokoiła mnie jednak informacja, że podwyższoną temperaturę nie traktować jako wzrost poowulacyjny. To, w której fazie cyklu (starego czy nowego?) teraz ja jestem??


Jesteś niestety w II fazie. Branie luteiny, czyli syntetycznego progesteronu, zanim ustali się sama faza wyższych temperatur, powoduje, że nie wiesz, czy to jest efekt tabletki, czy efekt pracy ciałka żołtego.
Teraz po krwawieniu, przed którym nie wiemy, czy była faza wyższych temperatur, nie możesz uznać ani 1 dnia nieplodności względnej... Przyjmuj początek krwawienia za 1 dzień nowego cyklu, ale ze współżyciem musicie zaczekać do III fazy.

majutoka napisał(a):I jeszcze jeden dylemat dla nas, szczególnie dla męża: ponieważ unikamy kolejnego poczęcia, staramy się odłożyć współżycie na czas niepłodny cyklu. Przy moich baaardzo długich cyklach i stałym śluzie, który jest typu mniej płodnego, jest to bardzo trudne. Oczywiście zażywam magnez.


Takie urloki NPR przy karmieniu piersią i nic Ci na to nie poradzimy. To nie brak magnezu wydłuża II fazę i skraca III, ale prolaktyna związana z karmieniem piersią... jak karmienie będzie się zmniejszać, to ci się poprawi, a kilka miesięcy po zakończeniu poprawi się na pewno.

majutoka napisał(a):I jeszcze jedna sprawa; wygodniej by mi było dołączyć wykres w formie pliku. Czy jest taka możliwość?


Żeby wszyscy na forum widzieli, to nie da rady. Może spróbuj prowadzić swoje zapiski w jakimś serwisie internetowym typu FertilityFriend czy mynfp.de i podawaj nam linka?
Bright
Przyjaciel rodziny
 
Posty: 284
Dołączył(a): 10 września 2007, o 13:21

Postprzez majutoka » 24 sierpnia 2008, o 22:13

NB napisał(a):Oczywiście proszę przesłać na biuro(at)lmm.pl


A na jaki adres?

Przy okazji pozwolę sobie napisać i zapytać. Ponieważ korzystam z programu karty obserwacji cyklu, który to (program) został stworzony na podstawie Karty Obserwacji Cyklu rozprowadzanej wraz z materiałami do "Domowego Kursu Naturalnego Planowania Rodziny" przez Ligę Małżeństwo Małżeństwu, czy nie można by było jego autora poprosić o stworzenie lub umożliwienie przesyłanie do LMM zapisywanych wykresów?

Może już coś o programie Karta było poruszane na forum?
majutoka
Przygodny gość
 
Posty: 3
Dołączył(a): 20 sierpnia 2008, o 00:10

Postprzez NB » 25 sierpnia 2008, o 09:36

Proszę sprawdzić skrzynkę odbiorczą.
Moduł pozwalający na zapisywanie cykli w formie elektronicznej jest aktualnie opracowywany.
NB
Administrator forum
 
Posty: 2064
Dołączył(a): 18 września 2003, o 09:52
Lokalizacja: Warszawa


Powrót do Powrót płodności po porodzie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 25 gości

cron