Teraz jest 27 kwietnia 2024, o 21:38 Wyszukiwanie zaawansowane

Uprzejmie informujemy,
że decyzją Zarządu Stowarzyszenia Liga Małżeństwo Małżeństwu
z dniem 1 grudnia 2016 forum pomoc.npr.pl zostaje
Z A M K N I Ę T E
Wszystkie osoby potrzebujące pomocy
zapraszamy na FaceBook'a lub do kontaktu z nami poprzez skrzynkę Porady

Bardzo, bardzo proszę o pomoc! :-)

Forum pomocy, przeznaczone do odpowiedzi na pytania osób praktykujących naturalne planowanie rodziny (nie jest to forum dyskusyjne).

Moderatorzy: admin, NB

Bardzo, bardzo proszę o pomoc! :-)

Postprzez Lucy. » 14 czerwca 2008, o 22:42

Witam. 8 tygodni temu urodziłam synka (pierwsze dziecko). Jeszcze przed ślubem uczyłam się NPRu (miałam zaobserwowanych z kilkanaście cykli, głównie temperatura, troszkę śluz), po ślubie stosowaliśmy metody w praktyce, choć nasze dziecko poczęliśmy całkiem świadomie już w trzecim cyklu, kochając się po prostu 16go dnia... No i efektem tego, że tak to nazwę pierwszego "podejścia" jest nasze dziecko. Wówczas tj, aż do zajścia w ciążę miałam poczucie, że orientuje się w NPR całkiem nieźle, zwłaszcza że moje cykle były zwykle regularne (28 dni), faza lutealna ok 12, a my akceptowaliśmy fakt,że kochając się w czasie dni po miesiączce dopuszczamy możliwość poczęcia dziecka i że gwarancją całkowitej niepłodności są tylko dni po owulacji. Niestety w czasie ciąży nie pomyślałam o tym, żeby porządnie przygotowac się do NPRu po porodzie, myślałam sobie "jakoś to będzie". No ale nie jest. Chodzi o to, że czuję, czujemy się kompletnie zagubieni w tym wszystkim :-( Czytam rozdział o powrocie płodności po porodzie w podręczniku Kiplleyów i powiem szczerze - dla mnie to jakoś strasznie zawiłe. Po prostu czuję się kompletnie zielona...I stąd mój post...Co robić? Od czego zacząć? Jak się za to wszystko zabrać? Czytałam dziś troszkę o metodzie szczytu. Czy mimo, że to już 8my tydzien po porodzie nadal mogę zacząć ją stosować tj rozpoznać u siebie ten podstawowy model niepłodności? Jak to robić? Przez jaki czas? Na czym ona w praktyce polega? Jejku, ja wiem, że moje pytania są pewnie baaaardzo podstawowe, a odpowiedzi na nie szerokie, ale ogromnie proszę, żebyście podpowiedziały mi jak powinnam w tej chwili zacząc postępować, co obserowować, na co zwracać uwagę i generalnie - O CO CHODZI :-) Dodam, ze karmię tylko piersią, choć chyba moje karmienie nie jest czysto "ekologicznym" gdyż podaje dziecku smoczek i nie badam czy je 100 czy 60 min na dzień. Jesteśmy w stanie utrzymywać wstrzemięźliwość jeśli to potrzebne przez parę dobrych tygodni i choć nie planujemy w tej chwili następnego dziecka to jego ewentualne pojawienie się nie będzie dla nas jakąs tragedią.
Aha, tydzień temu zaczęłam badać temperaturę i obserować śluz. I nie wiem nic. Temperatura co dzien inna - jednego dnia 36,6 kolejnego 36,4, a następnego 36,8 :-| Śluz przez 3 dni utrzymywał się na poziomie porządnie płodnego - przeźroczysty, rozciągliwy. A potem zrobił się lepki i jest go malutko...Szyjki nie obserwuję, nigdy nie obserowowałam i powiem szczerze wolałabym obyć sie bez tego "objawu".
Proszę doświadczone dziewczyny tutaj - pomóżcie mi choć troszke to wszystko ogarnąć i po prostu podpowiedzcie od czego i jak zacząć stosowanie NPRu w tym chaotycznym, poporodowym okresie przejściowym... Dziękuję z góry!
Lucy.
Przygodny gość
 
Posty: 91
Dołączył(a): 20 maja 2005, o 22:46

Postprzez fiamma75 » 14 czerwca 2008, o 23:03

Tu link
http://www.iner.pl/?x=1&s=7
gdzie b. przystępnie jest opisana reguła szczytu, którą powinnaś stosować aż do pierwszej miesiączki.
Skoro nie przestrzegasz zaleceń LAM, musisz stosować regułę szczytu.
Przeczytaj wpierw te infromacje i jeśli będzie coś niejasne, pytaj.
fiamma75
Domownik
 
Posty: 2066
Dołączył(a): 5 maja 2005, o 20:01

Postprzez Mysza » 14 czerwca 2008, o 23:20

A ja dorzucę jeszcze ten link. Według mnie dość sensownie i krótko napisane o regule szczytu i do tego zestawione jakieś nietypowe sytuacje, które mogą wystąpić podczas stosowania tej reguły.
Mysza
Domownik
 
Posty: 643
Dołączył(a): 9 stycznia 2005, o 12:00
Lokalizacja: Poznań

Postprzez Tatuś » 15 czerwca 2008, o 22:19

Tym razem pisze oryginalny tatuś, rodzaju męskiego. Wiele razy prosiłem żonę żeby się logowała jako tatusiowa ale się uparła. Jak to kobiety mają w zwyczaju...

No więc chciałem Ci poradzić, że skoro wg książek ryzyko poczęcia w tej fazie bez jakichkowliek obserwacji to 6%, a z ich stosowaniem 3%, to moje zdanie jest takie, żebyś się tym specjalnie nie przejmowała, skoro kolejne dziecko nie będzie w tym momencie aż tak nieodpowiednie.

Korzystaj, bo jak pokazuje wątek, który założyłem, ten czas może trwać wiele długich miesięcy i chyba nie ma sensu się zadręczać wstrzemięźliwością, jeżeli jesteście w miarę otwarci na kolejne dziecko. Przy okazji, my już niedługo świętujemy 10 miesięcy bezcyklia :cry:

Zatem moja rada - zapomnieć o npr i korzystać :)

Mam świadomość, że Prezesowa NB na pewno zaraz mnie skarci, jak to zrobiła z moją żoną po tym, jak złamaliśmy żelazne reguły, że nie wolno dzień po dniu (zob. też mój wątek), ale prawdę mówiąc wiele sobie z tego nie robię.

Życzę więc wielu uciech w tym okresie, obserwacje oczywiście warto prowadzić, ale raczej dla nauki niż dla rzeczywistego wyznaczania niepłodności. Chyba naprawdę nie warto.

Wszystkiego dobrego.

Prawdziwy tatuś 8)
Tatuś
Domownik
 
Posty: 302
Dołączył(a): 30 grudnia 2007, o 23:36

Postprzez Krycha » 17 czerwca 2008, o 08:21

tatuś, zgadzam się że 3% a 6% to niewiele zmienia, ale Rotzzer "gwarantuje" 100% skuteczności wg swych reguły szczytu, a to bardzo zmienia sytuację bo umozliwia współżycie (chocby 6x na 10 mcy) tym, którzy nie są tak "otwarci" jak Lucy.
Krycha
Domownik
 
Posty: 606
Dołączył(a): 20 października 2006, o 13:03
Lokalizacja: PdM

Postprzez dota321 » 18 czerwca 2008, o 09:14

podczepię sie pod temat: czy ktoś mnie moze uświadomić, czy po cc obowiązują te same reguły co po porodzie siłami natury? I czy ma znaczenie np. czy poród sn był rozpoczęty naturalnie, czy wywoływany np. przed terminem?
dota321
Domownik
 
Posty: 368
Dołączył(a): 31 października 2007, o 09:05
Lokalizacja: W-wa

Postprzez NB » 18 czerwca 2008, o 10:46

Te same reguły.
NB
Administrator forum
 
Posty: 2064
Dołączył(a): 18 września 2003, o 09:52
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez dota321 » 18 czerwca 2008, o 11:03

dzięki:)
dota321
Domownik
 
Posty: 368
Dołączył(a): 31 października 2007, o 09:05
Lokalizacja: W-wa


Powrót do Powrót płodności po porodzie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 22 gości

cron