Teraz jest 9 maja 2024, o 14:36 Wyszukiwanie zaawansowane

Uprzejmie informujemy,
że decyzją Zarządu Stowarzyszenia Liga Małżeństwo Małżeństwu
z dniem 1 grudnia 2016 forum pomoc.npr.pl zostaje
Z A M K N I Ę T E
Wszystkie osoby potrzebujące pomocy
zapraszamy na FaceBook'a lub do kontaktu z nami poprzez skrzynkę Porady

Miękka szyjka po seksie

Forum pomocy, przeznaczone do odpowiedzi na pytania osób praktykujących naturalne planowanie rodziny (nie jest to forum dyskusyjne).

Moderatorzy: admin, NB

Miękka szyjka po seksie

Postprzez mim_m » 5 czerwca 2006, o 11:25

Może ktoś miał podobne obserwacje - po współżyciu następnego dnia mam często (albo i zawsze) miękką i lekko otwartą szyjkę macicy. Potem się zamyka. Czy to może mieć związek z hormonami zawartymi w nasieniu (konkretnie z prostagladyną, która jakoby ma działanie zmiękczające szyjkę - dlatego czasem stosuje się seks jako przyspieszacz porodu ;)? Nigdzie w literaturze nie spotkałam się z takim objawem, ale zauważyłam to u siebie, więc to może tak oczywiste, że się o tym nie pisze?
mim_m
Bywalec
 
Posty: 104
Dołączył(a): 13 kwietnia 2004, o 14:28

Postprzez kasiama » 5 czerwca 2006, o 13:55

Ja to zauważam. I też mi sie wydaje, że to przez prostaglandyny. W końcu w niektóych plemionach w Afryce praktykuje się współżycie podczas początkowej fazy porodu - po to, by przyspieszyć rozwieranie szyjki.
kasiama
Domownik
 
Posty: 832
Dołączył(a): 8 października 2004, o 06:33
Lokalizacja: Kraków

Postprzez NB » 7 czerwca 2006, o 15:50

Zgadza się. Prostaglandyny zawarte w nasieniu zmiękczają szyjkę, a w okresie okołoporodowym przyspieszają jej dojrzewanie a tym samym poród.
NB
Administrator forum
 
Posty: 2064
Dołączył(a): 18 września 2003, o 09:52
Lokalizacja: Warszawa


Powrót do Powrót płodności po porodzie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 52 gości

cron