Teraz jest 10 maja 2024, o 14:57 Wyszukiwanie zaawansowane

Uprzejmie informujemy,
że decyzją Zarządu Stowarzyszenia Liga Małżeństwo Małżeństwu
z dniem 1 grudnia 2016 forum pomoc.npr.pl zostaje
Z A M K N I Ę T E
Wszystkie osoby potrzebujące pomocy
zapraszamy na FaceBook'a lub do kontaktu z nami poprzez skrzynkę Porady

Szyjka da się lubić ;)

Forum pomocy, przeznaczone do odpowiedzi na pytania osób praktykujących naturalne planowanie rodziny (nie jest to forum dyskusyjne).

Moderatorzy: admin, NB

Szyjka da się lubić ;)

Postprzez mim_m » 17 maja 2006, o 13:42

Chciałam napisać parę słów otuchy dla dziewczyn, które są przekonane, że badanie szyjki macicy jest nie dla nich. Też tak myślałam, przed ciążą kompletnie mi to nie szło i byłam tym nieco przygnębiona, bo podobno to bardzo pomocne po porodzie... Tymczasem, jak już parę razy pisała tu Nikoleta, praktyka czyni mistrza. Zawzięłam się i oto okazało się, że odrobina systematyczności wystarczy, żeby dojść do przyzwoitych efektów! Teraz (po dziewięciu miesiącach treningu) objaw szyjki macicy jest mi bardzo pomocny i cieszę się, bo pewnie przyda się też później, w normalnych cyklach :)
mim_m
Bywalec
 
Posty: 104
Dołączył(a): 13 kwietnia 2004, o 14:28

Postprzez Dona » 17 maja 2006, o 13:52

.. po 9 miesiacach!!!!

kurcze , ja badam 2 cykl i sie wkurzam,ze nic mi to nie daje...
Dona
Domownik
 
Posty: 353
Dołączył(a): 21 kwietnia 2006, o 10:58
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez mim_m » 17 maja 2006, o 18:30

:)) Nie zrażaj się :))
mim_m
Bywalec
 
Posty: 104
Dołączył(a): 13 kwietnia 2004, o 14:28

Postprzez Mysza » 18 maja 2006, o 10:01

Hej!

Parę tygodni temu dołączyłam do szyjkowych badaczek :-) co prawda dopiero zdecydowałam się na to po porodzie, no ale nie jest źle :-) Rzeczywiście jest sens tego robienia, bo "na zewnątrz" jest zupełnie sucho, a wewnątrz udaje mi się pobrać dość przyzwoite (choć skąpe, ale widocznie zauważalne) ilości śluzu (typu niepłodnego).

Mam pytanie - moja szyjka na razie cały czas "wygląda" tak samo (czubek nosa) - i zastanawiam się, jak to będzie, jak "sflaczeje" - czy wtedy cała wymacywalna jej część będzie miękka, czy to chodzi o samo zakończenie, czy jak?
Mysza
Domownik
 
Posty: 643
Dołączył(a): 9 stycznia 2005, o 12:00
Lokalizacja: Poznań

Postprzez mim_m » 5 czerwca 2006, o 11:22

Mysza, u mnie jest "sflaczała" tylko część, tzn reszta też bardziej miękka, ale wyraźnie mięknie tylko - że tak to określę - "przednia ćwiartka". Nie wiem, czy to typowe, ale u mnie tak jest.
mim_m
Bywalec
 
Posty: 104
Dołączył(a): 13 kwietnia 2004, o 14:28

Postprzez Dona » 5 czerwca 2006, o 13:00

A więc...
obraziłam sie na szyjkę, ze mi nic nie "mówi",

A tak serio, jesli szyjka jest rozwarta, to nie wiem jak to rozumiec... czy np ma takie wglebienie, ze np wchodzi koniuszek palca, a jak zamknieta, to nie wyczuwa sie takiego "otworka"??
A raczej cos takiego jak Mysza napisała- czubek nosa..

kurcze bo, dla mnie same okreslenia zamk/otw, opuszcz/un., tw/miękka to nie uwzgledniaja, tego co czuje...
Acha, a po cesarce zmnienia sie szyjka?
Dona
Domownik
 
Posty: 353
Dołączył(a): 21 kwietnia 2006, o 10:58
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez kasiama » 5 czerwca 2006, o 13:51

Szyjka tak idealnie zamknięta (żeby nie było czuć "dołka") to nigdy nie jest. Trudno będzie mi napisać ci, jak to dokładnie jest - ale najszybciem można zmiany załapać po owulacji. Spróbuj więc wyczuć szyjkę w czasie najbardzie płodnym - poczuć, jak wygląda, jak jest miękka, ile rozwarta, itd. I baraj codziennie - wkrótce zauważysz, że się zmienia (stopniowo, lub nagle - tzn. dzień wczeńsiej będzie wyraźnie miękka, podczas gdy kolejnego dnia już wyraźnie twarda). Myślę, że w ten sposób zauważysz różnice.
I jeszcze jedno: szyjki nie badaj na leżąco, tylko w kucki lub z nogą opartą o coś.
kasiama
Domownik
 
Posty: 832
Dołączył(a): 8 października 2004, o 06:33
Lokalizacja: Kraków

Postprzez mim_m » 5 czerwca 2006, o 16:33

Dona - ja mam takie porównanie rozwarcia szyjki macicy: w czasie niepłodnym "otworek" jest niemal wielkości główki od szpilki, takie maleństwo. Jak zaczyna się robić coraz większy i powoli wchodzi w niego czubek opuszka palca, zbliża się owulacja.
mim_m
Bywalec
 
Posty: 104
Dołączył(a): 13 kwietnia 2004, o 14:28

Postprzez kasik » 5 czerwca 2006, o 22:15

mi szyjka przed owulacja z dnia na dzien sie otwiera, ale po owulacji trwa zamykanie juz o wiele dluzej :) u kazdej troche inaczej, ale zawsze warto badac :)
kasik
 

Postprzez Betsabe » 7 czerwca 2006, o 09:09

Pierwszy raz wczoraj probowalam zbadac szyjke. :roll:
Chcialabym bardzo tego sie nauczyc.
Nie wiem, moze jeszcze nie mam wprawy, a moze mam za krotkie palca, ale nie potrafilam jej wyczuc.
Czulam tylko, ze jest w srodku bardzo ciasno i nic wiecej nie potrafilam wyczuc. Jestem juz raczej po owulacji, dzis mialam 2 wyzsza tempke czyli szyjka powinna byc nisko, prawda? i powinnam ją wyczuc :?

Moze macie jakies rady??
Betsabe
Domownik
 
Posty: 1164
Dołączył(a): 3 lutego 2006, o 11:09

Postprzez mateola » 7 czerwca 2006, o 09:26

Betsabe napisał(a):Pierwszy raz wczoraj probowalam zbadac szyjke. :roll:
Chcialabym bardzo tego sie nauczyc.
Nie wiem, moze jeszcze nie mam wprawy, a moze mam za krotkie palca, ale nie potrafilam jej wyczuc.
Czulam tylko, ze jest w srodku bardzo ciasno i nic wiecej nie potrafilam wyczuc. Jestem juz raczej po owulacji, dzis mialam 2 wyzsza tempke czyli szyjka powinna byc nisko, prawda? i powinnam ją wyczuc :?

Moze macie jakies rady??


Ja bym proponowała jednak zacząć od fazy lutealnej, tzn. kiedy już będziesz pewna, że na pewno jest.
Bo to, co zauważysz, to na pewno będzie szyjka twarda, nisko i zamknięta - Twój własny model. Wtedy badaj, obserwuj, staraj sie zapamiętać - będzie do czego odnieść się w innych fazach.

Za krótkie palce...
w okresie owulacyjnym, kiedy szyjka jest wysoko, czasem jej w ogóle nie dosiegam, a czasem dotykam tylko dolnego brzegu - i jak sie naciągnę ;-) to odrobinkę otworu w szyjce... W fazie I i III jest tak nisko, że czasami nie tylko mogę ją sobie obrysować palcem dookoła, ale też wyczuwam miejsce za szyjką. Ale to kwestia indywidualna.
Rano szyjka zwykle jest wyżej. Nie warto jej badać zaraz po defekacji, bo też układa sie inaczej. W ciągu dnia też wędruje, więc najlepiej wyznaczyć sobei jedną porę. Ja około 21.
Pozycja - dla mnie najlepsza jest, jak siedzę na brzegu wanny. Wtedy jest mi najłatwiej.
mateola
Bywalec
 
Posty: 174
Dołączył(a): 12 kwietnia 2006, o 09:19

Postprzez Betsabe » 8 czerwca 2006, o 11:44

Dzieki Mateola za rady,

nauke wciaz kontynuuje :wink:
wczoraj udalo mi sie chyba dosiegnac szyjki, byla nisko, ale wydala mi sie miekka :? (dzis mam 3 dzien wyzsza tempke)

no coz praktyka czyni mistrza 8) moze za 9 msc podobnie jak mim_m nabiore wprawy :wink:
Betsabe
Domownik
 
Posty: 1164
Dołączył(a): 3 lutego 2006, o 11:09

Postprzez mateola » 9 czerwca 2006, o 07:36

Betsabe napisał(a):no coz praktyka czyni mistrza 8) moze za 9 msc podobnie jak mim_m nabiore wprawy :wink:


:wink: aż tak długo to chyba sie nie uczyłam, ale faktycznie, szyjka wymaga czasu.
A - i dodam, że do badania używam dwóch palców: wskazującego i środkowego, ale tylko ten środkowy dotyka szyjki. Może to oczywiste, a może nie - dlatego piszę ;-)
mateola
Bywalec
 
Posty: 174
Dołączył(a): 12 kwietnia 2006, o 09:19

Postprzez Betsabe » 9 czerwca 2006, o 07:50

Mateola, to wcale nie jest takie oczywiste :wink: ja uzywalam do tej pory tylko srodkowego 8) , dzis sprobuje tak jak TY :wink:
Betsabe
Domownik
 
Posty: 1164
Dołączył(a): 3 lutego 2006, o 11:09

Postprzez mateola » 9 czerwca 2006, o 07:53

Betsabe napisał(a):Mateola, to wcale nie jest takie oczywiste :wink: ja uzywalam do tej pory tylko srodkowego 8) , dzis sprobuje tak jak TY :wink:



to podziel sie wrażeniami :lol:
mateola
Bywalec
 
Posty: 174
Dołączył(a): 12 kwietnia 2006, o 09:19

Postprzez Betsabe » 9 czerwca 2006, o 07:57

Hehehe, na razie zbyt duzo odczuc nie mam :wink:
W srodku ciasno, szyjka chyba jest nisko i jest miekka :? (nie mam za bardzo porownania, jak wyglada w trakcie owulacji) - zobaczymy, jak bedzie dalej 8)
Betsabe
Domownik
 
Posty: 1164
Dołączył(a): 3 lutego 2006, o 11:09

Postprzez fiamma75 » 9 czerwca 2006, o 07:58

Jak macie problem z dosięgnięciem, to polecam pozycję w kucki i jedną rękę uciskać podbrzusze - pomaga.

Mi samej uczenie zabrało ze 2 cykle najwyżej, ale po porodzie będę się musiała uczyć pewnie na nowo. A może któraś mi powie, czy są znaczne różnice?

PS. Też używałam 2 palców - dzięki temu mogłam ucisnąć szyjkę i pobrać śluz.
fiamma75
Domownik
 
Posty: 2066
Dołączył(a): 5 maja 2005, o 20:01

Postprzez mim_m » 9 czerwca 2006, o 13:53

A może to "dosięganie szyjki" to kwestia pozycji? Może w jakiejś innej (np. w kucki) będzie łatwiej sięgnąć? Tak się zastanawiam, bo ja bez trudu dosięgam zawsze, nawet w czasie owulacji.
mim_m
Bywalec
 
Posty: 104
Dołączył(a): 13 kwietnia 2004, o 14:28

Postprzez mim_m » 9 czerwca 2006, o 13:55

Do fiamma75 - po porodzie wg mnie nie ma wielkich różnic, tylko szyjka ciut inaczej wygląda, ale szybko się przyzwyczaisz. Dla mnie jedyna różnica była taka, że miałam większą motywację do jej badania i dlatego się nauczyłam :)
mim_m
Bywalec
 
Posty: 104
Dołączył(a): 13 kwietnia 2004, o 14:28

Postprzez Betsabe » 9 czerwca 2006, o 13:56

No wlasnie ja probuje w kucki.

Hmm kiedys dawno temu jak bylam na studiach, ginekolog stwierdzila, ze mam nisko ulozona macice, a po porodzie inna juz ginekolog miala problemy z namierzeniem szyjki :?
Betsabe
Domownik
 
Posty: 1164
Dołączył(a): 3 lutego 2006, o 11:09

Postprzez Betsabe » 18 czerwca 2006, o 16:02

Zaczal mi sie nowy cykl i zamierzam w nim badac dokladnie szyjke.
Czy badacie ją w trakcie okresu takze? :?
Czy lepiej przeczekac te 4-5 dni i dopiero zaczac po nim?
W poprzednim cyklu juz kilka razy ją badalam. Wydawalo mi sie, ze jest niska i twarda.
Czy teraz na poczatku cyklu bede miec takie wlasnie odczucia i dopiero w okolicy owulacji poczuje zmiane? Czy szyjka po okresie jest taka sama jak przed nim?
Betsabe
Domownik
 
Posty: 1164
Dołączył(a): 3 lutego 2006, o 11:09

Postprzez abeba » 18 czerwca 2006, o 18:10

ja badam po, gdzieś od 5dc. Po @ nie jest taka twarda i zamknięta jak po owu. Otwieranei się po @ trudno mi wyłapać tak jednoznacznei jak potem zamykanie.
abeba
Domownik
 
Posty: 1076
Dołączył(a): 3 grudnia 2005, o 18:39


Powrót do Powrót płodności po porodzie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 76 gości

cron