Teraz jest 21 maja 2024, o 12:11 Wyszukiwanie zaawansowane

Uprzejmie informujemy,
że decyzją Zarządu Stowarzyszenia Liga Małżeństwo Małżeństwu
z dniem 1 grudnia 2016 forum pomoc.npr.pl zostaje
Z A M K N I Ę T E
Wszystkie osoby potrzebujące pomocy
zapraszamy na FaceBook'a lub do kontaktu z nami poprzez skrzynkę Porady

interpretacja wykresu

Forum pomocy, przeznaczone do odpowiedzi na pytania osób praktykujących naturalne planowanie rodziny (nie jest to forum dyskusyjne).

Moderatorzy: admin, NB, milgosia

interpretacja wykresu

Postprzez tasha » 29 grudnia 2004, o 12:58

Witam wszystkich,
Bradzo proszę o pomoc w interpretacji wykresu - jest to mój pierwszy wykres dlatego boje sie żeby czegoś źle nie odczytać. Od 4 miesięcy jestem mężatką, dziecko nie byłoby żadną tragedią ale chcemy na razie poczekać. Dodatkowo "przyplątało" mi się przeziębienie, dlatego tym bardziej pomóżcie. W ciągu ostatniego roku żaden cykl nie był krótszy niż 29 dni, najdłuższy - 35, ale zwykle mam 29-dniowe. Mój wykres na razie:
1-4 dzień - @
5 - sucho - ale nie mierzyłam jeszcze temperatur
6 - sucho - j/w
7 - 9 - wilgotno - j/w
10 - mętny, trochę rozciągliwy - 36,4
11 - przeźroczysty - 36,4
12 - rozciągliwy, dużo - 36,5
13 - rozciągliwy, dużo - 36,6
14 - rozciągliwy, mało - 36,6
15 - trochę rozciągliwy, mało - 36,6 - oznaczyłam jako szczyt śluzu
16 - biały, lepki, mało - 36,8 - moim zdaniem skok temp
17 - lepki, mało - 37,0 - ale zaczęło mnie boleć gardło
18 - lepki, mało - 36,9 - ból gardła, katar
19 - lepki, mało - 37,0 - katar, kaszel - współżycie
20 - lepki, mało - 36,9 - katar, kaszel
21 - mało / sucho - 36,9 - jeszcze troche kaszel - współżycie
22 - sucho - 37,0 - trochę kaszel - współżycie
23 - dzień dzisiejszy - na razie sucho - 36,8 - bolesne piersi

Wiem, że bardzo niepełny ten wykres. Ale moje pytanie, czy bardzo nierozważnie podjęliśmy to współżycie, jeżeli chcemy uniknąć ciązy? Bo mimo przeziębienia, śluz zanikał i uznałam skok temperatury 16 dnia. Czy mogę być w ciąży? Jakie popełniłam błędy?
Dziękuję z góry za pomoc.
Pozdrawiam cieplutko :)
tasha
Przygodny gość
 
Posty: 9
Dołączył(a): 29 grudnia 2004, o 12:34

Postprzez kasiama » 29 grudnia 2004, o 13:31

Faktycznie, wydaje się, że te temperatury od dnia 16 są temperaturami fazy wyższej, a nie zakłócone z powodu przeziebienia, zwłaszcza, że ustały objawy śluzu najlepszej jakości. Wiele zależy też od samopoczucia w tym czasie, wiele osób czuje sie bardzo źle podczas stanu podgorączkowego spowodowaniego chorobą (te temp. 37.0 w 17, 19 i 22 dniu). Jeśli nie czułaś się jak na gorączkę, to też będzie potwierdzenie, że te tempki nie były zakłócone. W takim wypadku współżycie dnia 19 nie było "szaleństwem". W takich sytuacjach, bardzo przydaje się badanie szyjki macicy, rozwiewa ono wątpliwości w przypadku np. przeziębienia.

Jeszcze jedna uwaga: temperaturę dobrze jest mierzyć, jeśli nie od początku cyklu, to od momentu zauważenia śluzu. A jeśli nie potrzebujecie 100% pewności, że nie dojdzie do poczęcia, to możecie korzystać też z niepłodności na początku cyklu :D
kasiama
Domownik
 
Posty: 832
Dołączył(a): 8 października 2004, o 06:33
Lokalizacja: Kraków

Postprzez tasha » 29 grudnia 2004, o 13:40

Kasiama - bardzo bardzo Ci dziękuję. jesli chodzi o szyjkę to nie bardzo się mogę rozpatrzeć - chyba potrzebuję więcej czasu. W czasie wyższej tempetarury powinna być nisko i twarda? tak? A jeśli chodzi o fazę I to czy nie jest tak że potrzeba co najmniej 6 wykresów żeby prawidłowo ją wyznaczyć? QWięc na razie nie podejmowaliśmy współżycia. Zresztą, tylko dwa dni po @ było sucho.
Pozdrawiam jeszcze cieplej :)
tasha
Przygodny gość
 
Posty: 9
Dołączył(a): 29 grudnia 2004, o 12:34

Postprzez kasiama » 29 grudnia 2004, o 14:30

Do wyznaczania okresu niepłodności na początku cyklu służy klika reguł, dających różną liczbę dni z różną pewnością. Małżonkowie sami decydują, którą chcą stosować. Zasugerowałam ci rozważenie tej kwestii dlatego, że napisałaś, że żaden z pośród 12 ostatnich cykli nie był krótszy 29 dni. Nie wiem, która metodę NPR stosujesz, jest ich w końcu kilka, ja jestem "przedstawicielem" metody dr. Rotzera. Przyjmuje się w tej metodzie, że kobieta początkująca (czyli taka, która ma mniej niż 12 cykli obserwowanych) może przyjąć pierwsze 6 dni cyklu za niepłodne (z pewnością 99,8%), jeśli:

1. Żaden z jej przynajmniej 12 (im więcej, tym lepiej) ostatnich cykli nie był krótszy niż 26 dni

2.W danym cyklu nie wystąpiły w ciągu tych 6 dni żadne oznaki płodności: śluz, miękka lub rozwarta szyjka.

Co do badania szyjki: po miesiączce szyjka z twardej i suchej stopniowo zmienia się w miękką, rozwartą, wyżej położoną, czasem aż nieosiągalną. Równocześnie w kryptach szyjki wytwarzany jest śluz, ten sm, który widać na zewnątrz. Można ten śluz pobierać też dwoma palcami wprost z szyjki i ten interpretować. Wtedy nie interpretuje sie już śluzu obserewowanego na zewnątrz, bo może być już nieczytelny. Ostatni dzień miękkiej i rozwartej szyjki to dzień szczytu szyjki. Okres niepłodności na podstawie szyjki rozpoczyna się wieczorem 3 dnia twardej, zamkniętej, suchej szyjki. MNie jest to niepłodność bezwzględna, taka jak ta wyznaczona z pomocą temperatur. Jeśli chce się mieć pewnośc, że to faza niepłodności bezwzględnej, to należy szukać potwierdzenia w temperaturach, albo stwierdzić tzw. szyjkę ciałka żółtego, czyli szyjkę szczegójnie twardą i zamkniętą, bardziej niż na początku cyklu. Jeśli nie, to należy badać aż do końca cyklu.

Badania szyjki najłatwiej nauczyć się po owulacji, kiedy zmiany są szybkie i bardzo wyraźne. Należy pamiętać, że badania tego nie przeprowadza się na leżąco, bo można mieć złudne uczucie miękkości.
kasiama
Domownik
 
Posty: 832
Dołączył(a): 8 października 2004, o 06:33
Lokalizacja: Kraków

Postprzez tasha » 29 grudnia 2004, o 14:53

Bardzo dziękuję - szczególnie za to wyjaśnienie odnośnie szyjki. Pozdrawiam :)
tasha
Przygodny gość
 
Posty: 9
Dołączył(a): 29 grudnia 2004, o 12:34

Postprzez rumiana » 16 stycznia 2005, o 19:32

Jeszcze o badaniu szyjki - czy jest zalecana jakaś szczególna pora dnia na badanie jej? rano, wieczór?

Czy będąc jeszcze dziewicą - próbwać badać szyjkę?

co radzicie? Kiedy same zaczynałyście?
rumiana
Przygodny gość
 
Posty: 40
Dołączył(a): 23 listopada 2004, o 13:21
Lokalizacja: Trójmiasto

Postprzez kasiama » 16 stycznia 2005, o 20:07

Szyjke najlepiej badac wieczorem. Ja zaczelam po rozpoczeciu wspolzycia, ale czytalam na forum, ze mozna i wczesniej i blona dziewicza nie jest problemem.
kasiama
Domownik
 
Posty: 832
Dołączył(a): 8 października 2004, o 06:33
Lokalizacja: Kraków


Powrót do Jak rozpoznać czas niepłodności?

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 35 gości

cron