Teraz jest 27 kwietnia 2024, o 13:30 Wyszukiwanie zaawansowane

Uprzejmie informujemy,
że decyzją Zarządu Stowarzyszenia Liga Małżeństwo Małżeństwu
z dniem 1 grudnia 2016 forum pomoc.npr.pl zostaje
Z A M K N I Ę T E
Wszystkie osoby potrzebujące pomocy
zapraszamy na FaceBook'a lub do kontaktu z nami poprzez skrzynkę Porady

Faza I do kiedy można?

Forum pomocy, przeznaczone do odpowiedzi na pytania osób praktykujących naturalne planowanie rodziny (nie jest to forum dyskusyjne).

Moderatorzy: admin, NB, milgosia

Faza I do kiedy można?

Postprzez mk, » 2 września 2008, o 15:56

prosze o radę
chciałabym trochę więcej uczknąć z I fazę
mam 12 cykli(a nawet więcej) obserwowanych więc tak
najkrótszy cykl 29 dni dzień szczytu(owolution day) 16 faza lutealna 13 dni
29-19=10(Orino)
16-6=10(Doring)
więc do 10 dnia można w miarę bezpiecznie?
co o tym sądzicie???
mk,
Przygodny gość
 
Posty: 92
Dołączył(a): 24 listopada 2006, o 18:25
Lokalizacja: podkarpackie

Postprzez NB » 3 września 2008, o 17:19

Pod warunkiem , że nie ma JAKIEGOKOLWIEK śluzu.
NB
Administrator forum
 
Posty: 2064
Dołączył(a): 18 września 2003, o 09:52
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez szpaczek1 » 6 września 2008, o 21:41

zadałaś dobre pytanie- pewnie nie jedna para się nad tym głowi...
wszystko pewnie zależy na ile ufasz metodzie, swojemu cylkowi i na ile jesteście gotowi na potomka... ja mam najwcześniejszą 18 ale z obaw korzystamy z I fazy do 9 dnia włącznie
szpaczek1
Przygodny gość
 
Posty: 25
Dołączył(a): 18 maja 2007, o 12:11
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez beatka19 » 7 września 2008, o 23:01

w ramach wyjaśnienia wg metody Rotzera, wskaźnik Doringa. liczy się od dnia w którym był najwcześniejszy skok temperatury biorąc pod uwagę wszystkie zaobserwowane cykle. I tak jeżeli to miało miejsce do 13 dc to odejmuje się 6 dni jeżeli po 13 dniu to odejmuje się 7 dni.
pozdrawiam
beatka19
Bywalec
 
Posty: 146
Dołączył(a): 17 listopada 2005, o 13:25
Lokalizacja: Śląsk

Postprzez Bright » 8 września 2008, o 15:18

beatka19 napisał(a):w ramach wyjaśnienia wg metody Rotzera, wskaźnik Doringa. liczy się od dnia w którym był najwcześniejszy skok temperatury biorąc pod uwagę wszystkie zaobserwowane cykle. I tak jeżeli to miało miejsce do 13 dc to odejmuje się 6 dni jeżeli po 13 dniu to odejmuje się 7 dni.
pozdrawiam


I tak pojawiają się niespodzianki z I fazy.

W książce Roetzera jest mowa o zmodyfikowanej regule Doerniga, gdzie nie odejmuje się dni, tylko odlicza zacząwszy od dnia przed dniem pierwszej najwcześniejszej zaobserwowanej temperatury. Jak ktoś już chce odejmować, to postępuje tak:
Przy pierwszej wyższej temperaturze po 13 dc odejmujmy 8 dni (odliczamy 7), a gdy najwcześniejsza pierwsza wyższa była do 13 dc odejmujemy 7 (odliczamy 6).

Należy też pamiętać, że I faza kończy się przed dniem z obliczeń, jeśli wczesniej pojawi się śluz, szyjka zacznie się zmieniać, stała wydzielina zacznie się zmieniać
oraz że do obliczeń warto brać jak najwięcej cykli, a nie tylko 12 ostatnich. Bo co z tego, że eliminujesz cykl sprzed 1,5 roku, gdzie pierwsza wyższa pojawiła się dużo wcześniej niż zwykle i dzięki temu wychodzi ci na papierze dłuższa I faza, jak nie masz żadnej gwarancji, że w którymś z najbliższych cykli, pierwsza wyższa znów będzie tak wcześnie.

W NPR drogi na skróty równają się rosnące PI.
Bright
Przyjaciel rodziny
 
Posty: 284
Dołączył(a): 10 września 2007, o 13:21

Postprzez Natala » 14 stycznia 2009, o 15:12

Ja mam 10 obserwowanych cykli,najkrótszy cykl 24dni,najdłuższy 28dni.nawcześniejsza 1 wyższa temp.15dzień.Szyjki jeszcze nie badam,jestem typem mokrym, po krwawieniu mam czasem taki brązowe plamienie lub od razu po krwawieniu śluz gorszej jakości.Fazy lutealne krótkie:(10,11 dni...Mam jakieś szanse na korzystanie w małżenstwie z I fazy?:(
Natala
Przygodny gość
 
Posty: 46
Dołączył(a): 29 marca 2008, o 12:59
Lokalizacja: Śląsk

Postprzez Bright » 14 stycznia 2009, o 15:32

Natala napisał(a):Ja mam 10 obserwowanych cykli,najkrótszy cykl 24dni,najdłuższy 28dni.nawcześniejsza 1 wyższa temp.15dzień.Szyjki jeszcze nie badam,jestem typem mokrym, po krwawieniu mam czasem taki brązowe plamienie lub od razu po krwawieniu śluz gorszej jakości.Fazy lutealne krótkie:(10,11 dni...Mam jakieś szanse na korzystanie w małżenstwie z I fazy?:(

Nie wiem, czy już jesteś w małżeństwie, czy nie, ale wygląda to tak:
w tym momencie, jeśli oprócz tych 10 cykli obserwacji znasz długość przynajmniej 2 wczesniejszych, to odejmujesz od njakrótszego 20 i wychodzi Ci np. 4 dni - niestety I faza najczęściej pokrywa się z okresem i dla wielu z tego powodu jest niewykorzystana.

Jak będziesz mieć 12 dwufazowych cykli obserwacji, to stosujesz zmodyfikowanego Doeringa - jeśli 15 dc będzie u Ciebie najwczesniejszyą pierwszą wyższą temperaturą po dniu szczytu, to odliczywszy 7, wyjdzie Ci I faza do 7dc, o ile w danym cyklu nie wystąpi wcześniej pierwszy objaw płodności - w przypadku typu mokrego - jakakolwiek zmiana stałej wydzieliny.

Uczulam na to, żeby jak się korzysta ze zmodyfikowanego Doeringa, zawsze patrzeć, czy pierwsza wyższa poszczytowa temperatura nie wystąpiła wcześniej niz ta do tej pory najwcześniejsza, bo wtedy trzeba skorygować I fazę.
Bright
Przyjaciel rodziny
 
Posty: 284
Dołączył(a): 10 września 2007, o 13:21


Powrót do Jak rozpoznać czas niepłodności?

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 23 gości

cron