Teraz jest 11 maja 2024, o 22:42 Wyszukiwanie zaawansowane

Uprzejmie informujemy,
że decyzją Zarządu Stowarzyszenia Liga Małżeństwo Małżeństwu
z dniem 1 grudnia 2016 forum pomoc.npr.pl zostaje
Z A M K N I Ę T E
Wszystkie osoby potrzebujące pomocy
zapraszamy na FaceBook'a lub do kontaktu z nami poprzez skrzynkę Porady

obserwacja sluzu

Forum pomocy, przeznaczone do odpowiedzi na pytania osób praktykujących naturalne planowanie rodziny (nie jest to forum dyskusyjne).

Moderatorzy: admin, NB, milgosia

obserwacja sluzu

Postprzez ellios » 6 czerwca 2008, o 21:41

Witajcie,

bardzo prosze o pomoc w interpretacji sluzu. Objaw ten utrzymuje sie u mnie z reguly bardzo dlugo, pojawia sie okolo 8. dnia cyklu a po skoku temperatury wciaz obserwuje sluz.
Czy w zwiazku ze skokiem temperatury, mozna traktowac wieczor 3 dnia skoku jako poczatek fazy 3 mimo pojawiajacego sie sluzu?
Czy nalezy czekac na koniec objawu sluzu, z reguly jest to 4-6 dni przed miesiaczka. Moje cykle z trwaja 26-30 dni.

Kolejna watpliwosc to do jakiego sluzu nalezy zaliczyc sluz bialy, plynny nierozciagliwy - bardziej czy mnie plodnego? Najczesciej taki wlasnie utrzymuje sie po skoku temperatury,
ellios
Przygodny gość
 
Posty: 4
Dołączył(a): 15 maja 2008, o 10:13
Lokalizacja: 3miasto

Postprzez milgosia » 7 czerwca 2008, o 14:24

Ellios,

Jeśli cały cykl występuje u Ciebie śluz, to bardzo możliwe, że jesteś typem "mokrym" (tak jak ja ;-)), czyli Twój organizm zawsze produkuje śluz bez względu na fazę cyklu. W takim przypadku najważniejszą sprawą jest ustalenie, rozróżnienie śluzu płodnego i niepłodnego i tego trzeba się nauczyć w praktyce, bo u każdej kobiety może on wyglądać trochę inaczej, wyróżnia się pewne cechy są wspólne.

Śluz niepłodny jest lepki, (może być też płynny) i nieprzejrzysty (biały, kremowy, żółtawy). Nie da się go rozciągnąć w palcach, na papierze toaletowym itd. Może też zanikać pod koniec cyklu lub przeplatać się z dniami "suchymi" (typ "mieszany").

Śluz płodny jest rozciągliwy i przejrzysty, może być też wodnisty, płynny. Najczęściej przypomina surowe białko jajka, może być rozciągliwy nawet do kilkunastu cm.

Ważne, aby określić, jak w Twoim przypadku wygląda ją cechy śluzu płodnego i niepłodnego i zaobserwować, kiedy się zmieniają.
Podejrzewam, że śluz, który opisujesz, jest u Ciebie śluzem niepłodnym, bo wstępuje w dniach już temperatury wyższej, POD WARUNKIEM, że występuje u Ciebie śluz płodny w dniach poprzedzających skok.

Dni ze śluzem ewidentnie niepłodnym traktujemy jak "suche".

Dni ze śluzem płodnym, to dni, w których śluz miał przynajmniej jedną cechę płodną (np. biały, ale rozciągliwy, albo lepki, ale przejrzysty) płodne.

W takim wypadku ważne, aby śluz pobierać z szyjki. Istotne jest to w dniach newralgicznych (początek i koniec II fazy), bo zdarza się (sprawdziłam na sobie), że na zewnątrz występuje śluz niepłodny, a na szyjce są nitki płodnego, które "po drodze" trochę "wyschły".

Co do ustalania III fazy to:

1. Musisz w ogóle zaobserwować, czy występuje u Ciebie śluz płodny, czy obserwujesz zmianę jakościową śluzu w okolicach skoku temperatury.

Jeśli tak, to rzeczywiście wieczór trzeciego dnia odpowiednio wyższej temperatury (>0.2C od poziomu podstawowego) PO ostatnim dniu ze śluzem mającym choć jedną cechę śluzu płodnego (czyli po dniu szczytu).

Jeśli nie występuje jakościowa zmiana śluzu w okolicy skoku temperatury to ... moim zdaniem trzeba poobserwować się ze trzy miesiące, badając w tym czasie śluz z szyjki i zapisując dokładnie swoje obserwacje, bo może za pierwszym razem trudno wychwycić jakościową zmianę.

Jeśli jednak sytuacja się utrzymuje, to dobrze jest zrobić podstawowe badania hormonalne, bo NIEWYSTĘPOWANIE śluzu płodnego jest poważnym zaburzeniem, utrudniającym nie tylko interpretację cyklu, ale przede wszystkim zajście w ciążę.

W takiej sytuacji interpretacja musi się oprzeć na samej temperaturze i wtedy początek III fazy wyznacza się przy pomocy czterech dni temperatur wyższych, z których trzy kolejne muszą być wyższe o co najmniej 0.2C od sześciu poprzedzających pierwszą wyższą (poziom podstawowy).

W tym przypadku, ponieważ mamy tylko jeden wskaźnik płodności, dobrze jest też znać "statystykę" swojego organizmu, tzn. najwyższy poziom podstawowy z ostatnich 12 cykli.
milgosia
Moderator forum
 
Posty: 742
Dołączył(a): 18 sierpnia 2006, o 13:41
Lokalizacja: Kraków

Postprzez ellios » 14 czerwca 2008, o 08:13

Droga Milgosiu,

bardzo dziekuje za odpowiedz. Rozjasnilas moje watpliwosci, analizujac to co napisalas stwierdzam ze jestem typem mieszanym no i raczej juz nie bede miala problemow z interpretacja sluzu. :D

Pozdrawiam
ellios
Przygodny gość
 
Posty: 4
Dołączył(a): 15 maja 2008, o 10:13
Lokalizacja: 3miasto

Postprzez Natala » 21 czerwca 2008, o 09:41

Ja tez typem "mokrym" i przez to mam problem z określeniem szczytu śluzu :( Jestem w trakcie obserwacji 3 cyklu...mam pytanie...jezeli rano jeszcze w łożku pojawi sie Bj a potem przez cały dzien jest sluz mniej płodny to jak mam to intrpretowac??CZy Bj rano jest resztka z wczesniejszego dnia[Bj] i wczorajszy dzien byl szczytem sluzu czy moze ten dzien z Bj i sluzem mniej płodnym jest szczytem??Poza tym niepokoi mnie to ze przez ostatnie dwa cykle 25 dniowe miałam krótka faze lutealna 8dni[mimo brania magnezu] :( Chyba powinnam zaczac obserwowac szyjke...
Natala
Przygodny gość
 
Posty: 46
Dołączył(a): 29 marca 2008, o 12:59
Lokalizacja: Śląsk


Powrót do Jak rozpoznać czas niepłodności?

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 25 gości

cron