Teraz jest 30 kwietnia 2024, o 23:51 Wyszukiwanie zaawansowane

Uprzejmie informujemy,
że decyzją Zarządu Stowarzyszenia Liga Małżeństwo Małżeństwu
z dniem 1 grudnia 2016 forum pomoc.npr.pl zostaje
Z A M K N I Ę T E
Wszystkie osoby potrzebujące pomocy
zapraszamy na FaceBook'a lub do kontaktu z nami poprzez skrzynkę Porady

kiedy owulacja

Forum pomocy, przeznaczone do odpowiedzi na pytania osób praktykujących naturalne planowanie rodziny (nie jest to forum dyskusyjne).

Moderatorzy: admin, NB, milgosia

kiedy owulacja

Postprzez kakoz » 1 czerwca 2004, o 08:24

Mam 14 mies. corke, ktora karmie piersia. Okres pojawia sie regularnie co 39 dni, jednak temperatura nie zachowuje sie typowo: skacze i opada kilka razy w cyklu. Czy to ozn., ze kilkakrotnie dochodzi do jajeczkowania? Jak w takiej sytuacji ustalic dni 100proc.nieplodne? Dodam, ze objaw sluzu jest prawie niezauwazalny.
kakoz
Przygodny gość
 
Posty: 77
Dołączył(a): 31 maja 2004, o 22:05
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez NB » 1 czerwca 2004, o 09:43

Witaj!
Skacząca temperatura może świadczyć o:
1.cyklu bezowulacyjnym (jakie w czasie laktacji mogą występować)
2.mierzeniu temperatury termometrem elektronicznym
3.mierzeniu temperatury w ustach.

Dobrze by było gdybys podała kolejne temperatury w cyklu jak wygląda Twój wykres.
W Twoim cyklu może wielokrotnie dochodzić do podwyższenia poziomu hormonów odpowiedzialnych za jajeczkowanie (estrogenów) ale ponieważ nie dochodzi do podwyższenia temperatury to wygląda na to, że nie dochodzi do jajeczkowania. Polecam przeczytanie informacji : http://www.npr.pl/przychodnia/jajeczkowanie.html

Mój syn ma 15 msc i też obserwuję u siebie podobną sytuację, z tym, że wewnętrzne badanie śluzu (bo na zewnątrz zdaje się być cały czas sucho) i szyjki pokazuje mi wyraźne zmiany. Czy badasz szyjkę i śluz wewnątrz ? To bardzo pomocne w okresie karmienia piersią.
Jak ustalić dni 100 % niepłodne? Są trzy 100% sposoby uniknięcia poczęcia: wycięcie jąder, wycięcie jajników i wstrzemięźliwość . Zarówno w antykoncepcji jaki i w NPR nie możemy mówić o 100% niepłodnych dniach. Ponieważ nie ma podwyższenia temperatury i jesteśmy wciąż przed jajeczkowaniem to możemy korzystać z dni wyłacznie suchych,wieczorem, nie w kolejne dni. Traktujemy siebie jak w fazie I. Jeżeli pojawią się objawy płodności (szyjka, śluz zaczną sie zmieniać) to tak jak byśmy były w fazie II. Dopiero po wyraźnym skoku temperatury i zmianach w śluzie i szyjce (po jajeczkowaniu) można wyznaczyć fazę III i współżyć codziennie nie obawiając się mogącej nadejść owulacji.

Ale wiecej mogłabym powiedzieć, kiedy zobaczyłabym kartę. A może u Ciebie dochodzi do owulacji tylko pod koniec cyklu i faza lutealna jest króciutka (co jest częste podczas karmienia)? Nie wiem jakie masz doświadczenie w obserwacji cyklu.

P.S. Polecam zpoznanie się z wypowiedziami na podforum "Powrót płodności po porodzie"
NB
Administrator forum
 
Posty: 2064
Dołączył(a): 18 września 2003, o 09:52
Lokalizacja: Warszawa

badanie szyjki

Postprzez kakoz » 1 czerwca 2004, o 11:00

Nie wiem jak to sie robi tzn. znam podsatwy teoretyczne, ale sama nie jestem w stanie ocenic czy szyjka jest twarda, mieka, otwarta, czy zamknieta. Mam wrazenie, ze caly czas jest zacisnieta.Obserwacje prowadze odkad pojawila sie 1sza miesiaczka po porodzie czyli od 4 mies., wczesniej nie korzystalismy z NPR. Mam tylko jeden dzien "mokry" i po nim oraz po skoku temperatury oceniam nadejscie fazy nieplodnej. Niestety w ostatnim cyklu temperatuta 3krotnie podskoczyla i znow spadla. Obawiam sie, czy nie jestem w ciazy. Planowalam juz powrot do pracy...
kakoz
Przygodny gość
 
Posty: 77
Dołączył(a): 31 maja 2004, o 22:05
Lokalizacja: Warszawa

wielokrotne jajeczkowanie

Postprzez kakoz » 1 czerwca 2004, o 11:47

Zapomnialam napisac, ze stosuje termometr elektroniczny i ze od ostatniego (4tego w tym cyklu) wzrostu 8dni temu temperatura utrzymuje sie na poziomie 37,7. Czy to mozliwe, ze owulacja wystapila dopiero w 32dniu cyklu, a poprzednie 3 skoki temp. byly nie istotne?
kakoz
Przygodny gość
 
Posty: 77
Dołączył(a): 31 maja 2004, o 22:05
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez NB » 1 czerwca 2004, o 12:40

Cóż, okres po porodzie jest okresem trudnym do nauczenia się samoobserwacji, co nie oznacza, że jest to niemożliwe.
Badania szyjki po prostu trzeba się nauczyć wraz z obserwacją śluzu wewnątrz.
Radziłabym przejście na termometr rtęciowy, ponieważ badania metody objawowo-termicznej są oparte na tym termometrze. Polecam zapoznanie się z ofertą kursu domowego jeśli jeszcze nie miałaś okazji (www.rodzinna.pl) . Jest tam dokładnie opisany ( w książce Sztuka NPR )powrót płodności po porodzie.Jeśli byłabyś w ciąży to temperatura utrzymywałaby się na wysokim poziomie ponad 18 dni. Owulacja mogła wystąpić w 32. dniu cyklu - jest to charakterystyczne dla cykli po porodzie przy karmieniu piersią, że cykle są dłuższe, a owulacja opóźniona, dlatego nigdy nie wolno sugerować się, że skoro jest 30 dzień cyklu to można współzyć, bo zaraz będzie miesiączka.
Temperatura na poziomie 37,7 może rzeczywiście sygnalizować obecność dziecka- radziłabym zrobić test ciążowy np. Ovuquick (niedrogi ale raczej pewny) i zacząć brać kwas foliowy.
Nie martw się jeśli jesteś w ciąży - nasze drugie dziecko poczęliśmy właśnie gdy pierwsze miało 14 msc. Różnica wieku idealna :-) Pozdrawiam.
NB
Administrator forum
 
Posty: 2064
Dołączył(a): 18 września 2003, o 09:52
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez kakoz » 1 czerwca 2004, o 16:42

Dziekuje za informacje! Jeszcze poczekam z tym testem.
kakoz
Przygodny gość
 
Posty: 77
Dołączył(a): 31 maja 2004, o 22:05
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez Go » 9 czerwca 2004, o 10:34

Wskaznikiem poczecia dziecka jest utrzymywanie sie podwyzszonej temperatury przez caly czas a nie jej "skakanie" (chyba, ze jest to skakanie w zakresie wyzszych temperatur).
Go
Przygodny gość
 
Posty: 74
Dołączył(a): 17 listopada 2003, o 12:28

Postprzez kakoz » 9 czerwca 2004, o 11:13

Okazalo sie , ze nie jestem w ciazy tylko okres troche sie przesunal. Wyzsza tzn. jaka? U mnie w I fazie wystepuje zwykle 37,2 a po owulacji 37,7. B.trudno uczyc sie NPRu w okresie karmienia piersia:( Nie wiem, czy starczy mi samozaparcia.
kakoz
Przygodny gość
 
Posty: 77
Dołączył(a): 31 maja 2004, o 22:05
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez Go » 9 czerwca 2004, o 11:38

Wyzsza temp. to znaczy z fazy po jej skoku. Zycze wytrwalosci w prowadzeniu obserwacji. Cos nowego na ten temat mozesz sie dowiedziec ze strony:
http://www.npr.prolife.pl/NPR_po_porodzie.htm
W razie jakichs problemow z interpretacja warto napisac do LMM lub skontaktowac sie z poradnia naturalnego planowania rodziny (najczesiej takie sie mieszcza przy parafiach, powinny tez byc w niektorych osrodkach zdrowia -ja znam jeden w Poznaniu przy Serbskiej). Wszystkiego dobrego dla Twojej rodzinki. Plodnosc to naprawde wspanialy dar.
Go
Przygodny gość
 
Posty: 74
Dołączył(a): 17 listopada 2003, o 12:28


Powrót do Jak rozpoznać czas niepłodności?

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości

cron