Teraz jest 1 maja 2024, o 00:02 Wyszukiwanie zaawansowane

Uprzejmie informujemy,
że decyzją Zarządu Stowarzyszenia Liga Małżeństwo Małżeństwu
z dniem 1 grudnia 2016 forum pomoc.npr.pl zostaje
Z A M K N I Ę T E
Wszystkie osoby potrzebujące pomocy
zapraszamy na FaceBook'a lub do kontaktu z nami poprzez skrzynkę Porady

problemy z płodnością a celiakia

Forum pomocy, przeznaczone do odpowiedzi na pytania osób praktykujących naturalne planowanie rodziny (nie jest to forum dyskusyjne).

Moderatorzy: admin, NB

problemy z płodnością a celiakia

Postprzez Gagusia » 13 października 2010, o 15:00

Może to już Wam znana sprawa, ja jestem lekarzem, a dowiedziałam się właściwie przypadkiem, że ma to związek. Może się komuś z Was starających się przyda.
Celiakia dotyczy 1 na 150 osób w naszym kraju, z czego około 90% przypadków jest nierozpoznanych, bo przebiegają łagodnie albo nietypowo. Nieraz jest rozpoznawana w wieku dorosłym i czasem objawia się zaburzeniami płodności. Doktor zajmujący się od lat celiakią u dzieci na wykładzie mówił, że nieraz są pacjentki, które od lat nie mogą zajść w ciążę, a niedługo po rozpoznaniu i przejściu na dietę bezglutenową okazuje się, że pojawia się dziecko...
Gagusia
Przygodny gość
 
Posty: 83
Dołączył(a): 12 grudnia 2005, o 17:48

???

Postprzez anusia28 » 14 października 2010, o 14:59

Witam,

Czy mogłabyć coś więcej napisać na ten temat. Trochę czytałam na ten temat ale byłoby fajnie dowiedzieć się od kogoś kto ma jakieś doświadczenie w tej sprawie. Mam mały problem z zaściem chociaż robiłam prawie wszystkie badania i wyszło że jestem okazem zdrowia. Staramy sięz mężem prawie 2 lata. Z góry dziękuję.
anusia28
Przygodny gość
 
Posty: 4
Dołączył(a): 29 września 2010, o 19:36

Postprzez Gagusia » 14 października 2010, o 21:10

Tak jak napisałam, dowiedziałam się dość przypadkowo, bo poszłam na wykład na pokrewny temat. Więc tyle wiem, co zapamiętałam. Ale mogę spróbować zgłębić temat, ewentualnie ustalić, kto w tym ma doświadczenie.
Gagusia
Przygodny gość
 
Posty: 83
Dołączył(a): 12 grudnia 2005, o 17:48

Postprzez Gagusia » 22 października 2010, o 13:43

Wygląda na to, że niespecjalnie ktoś ma w tej sprawie doświadczenie kliniczne. Rozmawiałam ze znajomymi gastrologami, mówią, że pojawiły się takie doniesienia w literaturze, i że nawet próbowali to badać, ale niestety nie udało się zebrać reprezentatywnej grupy pacjentów do przeprowadzenia badania. Także wysoce wiarygodnych dowodów naukowych brak, niemniej na temat celiakii wciąż się czegoś nowego uczymy, za 10 lat może się okazać, że komuś się udało grupę zebrać i udowodnić taki związek.
Badanie w kierunku celiakii jest proste, pobiera się krew i oznacza się w niej określone przeciwciała. Jeśli są dodatnie, to dodatkowo trzeba zrobić gastroskopię i uzyskać potwierdzenie histopatologiczne. Leczenie też jest w razie czego proste - dieta bezglutenowa.
Tyle się dowiedziałam.
Gagusia
Przygodny gość
 
Posty: 83
Dołączył(a): 12 grudnia 2005, o 17:48

Postprzez NB » 2 listopada 2010, o 19:21

Polecam dietetyka panią Bożenę Kropkę. Jest to pani, która ma bardzo duże doświadczenie jeżeli chodzi o celiakię. Książka, którą napisała to owoc jej długoletnich badań, jest naprawdę świetna, a mam wiele książek na temat alergii, gdyż nasze dzieci miały duże problemy zdrowotne. Ta jest jedyna w swoim rodzaju. Do pani Bożeny można także śmiało zadzwonić i porozmawiać. Przy kontakcie telefonicznym proszę o powołanie się na forum LMM.
http://www.wydawnictworodzina.pl/?page=gabinet

Pozdrawiam.
NB
Administrator forum
 
Posty: 2064
Dołączył(a): 18 września 2003, o 09:52
Lokalizacja: Warszawa


Powrót do Jak zaplanować poczęcie?

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości

cron