Teraz jest 27 kwietnia 2024, o 09:20 Wyszukiwanie zaawansowane

Uprzejmie informujemy,
że decyzją Zarządu Stowarzyszenia Liga Małżeństwo Małżeństwu
z dniem 1 grudnia 2016 forum pomoc.npr.pl zostaje
Z A M K N I Ę T E
Wszystkie osoby potrzebujące pomocy
zapraszamy na FaceBook'a lub do kontaktu z nami poprzez skrzynkę Porady

luteina

Forum pomocy, przeznaczone do odpowiedzi na pytania osób praktykujących naturalne planowanie rodziny (nie jest to forum dyskusyjne).

Moderatorzy: admin, NB

luteina

Postprzez artura » 16 listopada 2008, o 20:44

Piszę w tym dziale, bo pewnie tu zagląda najwięcej osób orientujących się w tym o co chcę zapytać. Z tego co wiem, przy prblemach z utrzymaniem ciąży lekarze zapisują czasem kobietom do brania luteinę dopochwowo w drugiej fazie cyklu. Moje pytanie jest o to jak ta luteina wpływa na organizm kobiety. Chodzi mi o to, że jeżeli w danym cyklu nie doszło do poczęcia a brało się luteinę w drugiej fazie, to czy w następnym cyklu ta luteina nie wpłynie źle na płodność? Wiadomo, że to progesteron i pewnie tak szybko organizm się go nie pozbywa...(moze się mylę?). I tak samo czasem pod koniec ciaży trzeba brać tę luteinę - czy po porodzie ona jeszcze jakoś działą na organizm kobiety i może zaszkodzić płodności (w obu opisanych przypadkach czy może mieć działanie antykoncepcyjne lub wczesnoporonne prze złe oddziaływanie na organizm przed jajeczkowaniem)?
artura
 

Postprzez fiamma75 » 16 listopada 2008, o 23:24

luteina nie ma działania wczesnoporonnego ani antykoncepcyjnego, ona ma właśnie pomóc utrzymać ciażę, poza tym luteina to bodajże naturalny progesteron i nie wpływa negatywnie na organizm, nawet kobiety w ciaży biorą ten lek, aby uratować dziecko.
fiamma75
Domownik
 
Posty: 2066
Dołączył(a): 5 maja 2005, o 20:01

Postprzez dota321 » 17 listopada 2008, o 14:31

Dokładnie tak - luteina to naturalny progesteron, a nie żadna jego pochodna (czyli gestagen, syntetyczne substancje o działaniu progesteronu). Nie ma działania antykoncepcyjnego ani wczesnoporonnego- wręcz przeciwnie, powoduje rozrost błony sluzowej macicy i rozwój receptorów w endometrium, przez co poczęte dzieciątko łatwiej się tam zagnieżdża, poza tym hamuje skurczowe działanie oksytocyny i powoduje rozrost gruczołu sutkowego. W ten sposób pomaga utrzymać ciążę. Żaden gestagen oprócz dydrogesteronu (duphaston) również stosowanego w celu podtrzymania ciąży, nie ma takich wskazań do stosowania i takich właściwości.

Naturalny progesteron nie kumuluje się w organiźmie i dość szybko jest "unieszkodliwiany" w wątrobie i wydalany z organizmu. Więc nie ma niebezpieczeństwa, że będzie wpływał na płodność np. w następnych cyklach.
dota321
Domownik
 
Posty: 368
Dołączył(a): 31 października 2007, o 09:05
Lokalizacja: W-wa


Powrót do Jak zaplanować poczęcie?

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości

cron