Teraz jest 27 kwietnia 2024, o 16:59 Wyszukiwanie zaawansowane

Uprzejmie informujemy,
że decyzją Zarządu Stowarzyszenia Liga Małżeństwo Małżeństwu
z dniem 1 grudnia 2016 forum pomoc.npr.pl zostaje
Z A M K N I Ę T E
Wszystkie osoby potrzebujące pomocy
zapraszamy na FaceBook'a lub do kontaktu z nami poprzez skrzynkę Porady

Ciąża a kofeina

Forum pomocy, przeznaczone do odpowiedzi na pytania osób praktykujących naturalne planowanie rodziny (nie jest to forum dyskusyjne).

Moderatorzy: admin, NB

Ciąża a kofeina

Postprzez Marchewka » 17 października 2008, o 15:16

Był już kiedyś podobny wątek, jednak został zamknięty. Nie było tam jednoznacznej odpowiedzi, co do kawy, dlatego zakładam nowy.

Kocham kawę. Mocną, czarną, rozpuszczalną z cukrem, bez śmietanki. Herbaty nie pijam zupełnie.
Od kiedy staramy się o Dzidziusia, zrezygnowałam z niej w dużym stopniu. Ostatnio z każdym cyklem pozwalam sobie na więcej. Na początku tylko w I fazie, potem już i w II, a w tym cyklu nawet w III (ale nie więcej niż filiżankę dziennie).

Nie wiem jak długo jeszcze potrwają starania więc pytam: czy można pic kawę w pierwszych dniach/tygodniach ciąży? Nie pytam o zaawansowaną ciążę :roll:
Marchewka
Przyjaciel rodziny
 
Posty: 227
Dołączył(a): 21 czerwca 2008, o 15:56

Postprzez Katarzynkas » 17 października 2008, o 21:21

Witaj Marchewko.
Ja też jestem "kawoszem" tylko czarnej gorzkiej parzonej. Też jestem ciekawa, może jakiś lekarz wypowiedziałby się. Ja niewyobrażam sobie życia bez kawy i byłoby ciężko zrezygnować całkowicie, ale jak trzeba to trzeba.
Pa
Katarzynkas
Bywalec
 
Posty: 116
Dołączył(a): 19 sierpnia 2008, o 13:47
Lokalizacja: świętokrzyskie

Postprzez Marchewka » 26 października 2008, o 11:47

Tyle tu mam z dzidziusiami na tym forum. Żadna z Was się nie wypowie, jak to było z Wami, kiedy oczekiwałyście na poczęcie? :wink:
Marchewka
Przyjaciel rodziny
 
Posty: 227
Dołączył(a): 21 czerwca 2008, o 15:56

Postprzez malamia » 26 października 2008, o 13:23

Dołączam do grona kawoszy :) Ja mam ogólnie bardzo niskie ciśnienie - średnio 90/60. Bez kawy chyba nie byłabym w stanie funkcjonować - od razu boli mnie głowa, szumi w uszach, są trudności z koncentracją itd. To swego rodzaju uzależnienie, to fakt, ale też w ten sposób radzę sobie ze swoim organizmem.

Staramy się o dziecko (4 cykl) i w tym czasie, przez ostatnie 3 miesiące, starałam się pić kawę Ricore i Jacobs Balance - oba te produkty mają tylko ok. 50% kawy w sobie (Ricore ma 40% kawy i 60% cykorii, Balance ma po 50% kawy kofeinowej i bezkofeinowej). To chyba dobry sposób, żeby zachować smak kawy, a jednocześnie zmniejszyć ilość przyjmowanej kofeiny. Z tym że ja w tym cyklu wrzuciłam na luz i już nie pilnuję się ze wszystkim tak, jak na początku starań, w związku z czym wróciłam do normalnej kawy :)

Nie jestem lekarzem - ale studiuję stomatologię i w mojej mega wielkiej książce od farmakologii jest napisane, że kofeina może działać teratogennie ALE w ogromnych ilościach, niewyobrażalnych do spożycia przez człowieka (testowane na zwierzętach), a dla człowieka mogą być szkodliwe interakcje kofeiny z alkoholem czy papierosami - ale tych przecież w ciąży raczej stosować nie będziemy ;) Z kolei od ciężarnej koleżanki słyszałam, że lekarz powiedział jej, że skoro pije jedną kawę dziennie, to żeby drastycznie nie zmieniała nawyków. Czyli nie przeginała ani w jedną, ani w drugą stronę.

Ja wychodzę z założenia, że w czasie kiedy się staram o dziecko, będę piła "normalnie", czyli zgodnie z zaleceniami nie będę przekraczała 3 filiżanek kawy dziennie. Jak już się uda zajść - przerzucam się na wyżej wspomniane kawy-oszukiwacze i pewnie dam sobie rozgrzeszenie na 2 filiżanki (bo zawartość kofeiny będzie równa jednej normalnej kawie).
Fajnie by było, gdyby wypowiedziała się dota, bo ona jest farmaceutką więc pewnie więcej mogłaby powiedzieć na ten temat :)
malamia
Bywalec
 
Posty: 196
Dołączył(a): 8 stycznia 2008, o 14:31

Postprzez dota321 » 27 października 2008, o 17:05

poczułam się wywołana do tablicy; poszukałam trochę i ogarnęła mnie załamka- kawa to raz, zrezygnowałam w dużej mierze z niej teraz gdy jestem w ciąży i gdy planowałam, ale zdarza mi się pic dużo coli (świetny docukrzacz przy hipoglikemii u cukrzyków; glukoza w tabletkach powoduje już u mnie odruch wymiotny, a żaden sok nie wchłania się aż tak szybko) - a cola to też kofeina;
po kolei: Przewodnik Lekarza 9/2004;Kawa – zagrożenie czy ochrona; autorzy: Teresa Kosicka, Hanna Kara-Perz, Jerzy Głuszek:
" Śledząc bieżące piśmiennictwo, można zauważyć zarówno korzystne, jak i negatywne skutki działania kofeiny na nasz organizm.
1. Kofeina i jej metabolity (teofilina i teobromina) zwiększają wydzielanie neuromediatorów, przez co wpływają pobudzająco na czynności psychomotoryczne ośrodkowego układu nerwowego, ułatwiając procesy myślowe, polepszając nastrój i usuwając zmęczenie.
2. Substancja ta wpływa także na układ krążenia, co przejawia się przyspieszeniem czynności serca, krótkotrwałym zwiększeniem pojemności wyrzutowej mięśnia sercowego oraz łagodnym podwyższeniem ciśnienia tętniczego. Rozszerza naczynia wieńcowe, wzmagając przepływ krwi, lecz jednocześnie znacznie zwiększa zapotrzebowanie mięśnia sercowego na tlen, co może być przyczyną nasilenia dolegliwości wieńcowych. Wypicie zbyt mocnej kawy może stymulować zaburzenia rytmu serca.
3. Kofeina wpływa na metabolizm ustroju, nasilając procesy lipolizy w tkance tłuszczowej oraz glikogenolizy w mięśniach szkieletowych.
4. Działa ona rozkurczowo na mięśnie gładkie oskrzeli.
5. Jednym z efektów działania tego związku jest zwiększenie diurezy.
6. Kofeina rozszerza naczynia krwionośne obwodowe, z jednoczesnym odruchowym skurczem naczyń mózgowych. To ostatnie działanie znalazło zastosowanie w łagodzeniu bólów głowy.
7. Związek ten pobudza sekrecję soku żołądkowego.
8. Sprzyja wypłukiwaniu wapnia i magnezu z kośćca.
9. Nadmierne spożycie kofeiny może wywołać objawy niepożądane, takie jak nadmierna pobudliwość, niepokój, bezsenność, wzmożona potliwość, przyspieszenie oddychania, przyspieszenie rytmu serca, skurcze dodatkowe, nasilenie bólów w chorobie niedokrwiennej serca oraz nasilenie dolegliwości dyspeptycznych.
Od II połowy XX w. wiadomo, że w kawie oprócz kofeiny znajdują się także inne substancje chemiczne. Do chwili obecnej wykryto ponad 700 takich związków.
Jednym z istotnych składników kawy (od którego zależy smak i aromat tego napoju) jest grupa związków polifenolowych (głównie kwas chlorogenowy, chinowy i kawowy). Efekty biologiczne działania tych substancji są bardzo złożone i obejmują m.in.:
– działanie przeciwnowotworowe związane z aktywnością antyoksydacyjną i wychwytem wolnych rodników tlenowych (porównaj: kawa a nowotwory),
– hamowanie powstawania blaszki miażdżycowej w następstwie obniżania oksydacyjnej modyfikacji LDL,
– działanie przeciwzapalne,
– działanie przeciwbakteryjne,
– opóźnienie rozkładu witaminy C w organizmie,
– zdolność wiązania metali ciężkich z diety,
– ograniczenie wchłaniania żelaza i przyswajalności białek – dlatego niewskazane jest picie kawy w trakcie lub zaraz po posiłkach, z uwagi na możliwość nasilania niedoboru żelaza.
Inny związek obecny w kawie – trigonelina, w trakcie procesu palenia ziaren przekształca się w kwas nikotynowy (witaminę PP). Filiżanka kawy może zawierać ok. 10 proc. dziennego zalecanego spożycia tej witaminy (...)
Picie kawy a przebieg ciąży
U kobiet planujących poczęcie dziecka lub w okresie ciąży nie zaleca się picia kawy w ilości przekraczającej 300 mg kofeiny/dobę [35]. Wyższe dawki kofeiny mogą bowiem prowadzić do wielu efektów niepożądanych u matki i płodu (działanie toksyczne, wpływ na układ sercowo-naczyniowy, gospodarkę wapniową). Picie większych ilości kawy, tj. przekraczających wymienioną powyżej dawkę 300 mg kofeiny/dobę przez kobiety w ciąży może być także przyczyną niskiej masy urodzeniowej noworodków i obniżonej masy łożyska [36]. Wyjaśnienia powyższych faktów są liczne. Na skutek słabego metabolizowania kofeiny przez niedojrzałą wątrobę płodu okres półtrwania kofeiny wydłuża się i osiąga w 3. trymestrze ciąży ok. 18 godz. Kofeina z łatwością przenika przez łożysko, hamuje aktywność hormonu wzrostu i przez wpływ na cAMP może oddziaływać na rozwój komórek płodu [37]. Substancja ta blokuje także receptory adenozyny, przez co wzmaga wrażliwość komórek na niedotlenienie. Następstwem picia znacznych ilości kawy jest także wzrost katecholamin u ciężarnych, co prowadzi do gorszego przepływu krwi przez łożysko [38].
Kawa zawierająca kofeinę jest najprawdopodobniej najczęściej stosowaną na świecie substancją o działaniu farmakologicznym. Przegląd bieżącego piśmiennictwa nie dostarcza jednoznacznej odpowiedzi, czy kawa jest dobrym, czy złym napojem. Interesujący wydaje się korzystny wpływ tego napoju w cukrzycy typu 2, chorobie Parkinsona i nowotworach jelita grubego. Wydaje się jednak, że także w przypadku picia kawy należy zachować tzw. złoty umiar. Aktualnie uważa się, że przeciętne dawki kofeiny (jako najważniejszego składnika kawy), tj. niewywołujące efektów niepożądanych wynoszą wg normy niemieckiej poniżej 400 mg/dobę (co odpowiada 6 mg/kg m.c./dobę u przeciętnej osoby ważącej 65 kg). W USA i Wielkiej Brytanii normy te są niższe i wynoszą odpowiednio 4 mg/kg m.c./dobę i 3 mg/kg m.c./dobę. Kobiety planujące poczęcie dziecka i w okresie ciąży mogą spożywać do 300 mg kofeiny/dobę (co odpowiada 4,6 mg/kg m.c./dobę u przeciętnej osoby ważącej 65 kg). Z uwagi na zawartość kofeiny w innych niż kawa produktach spożywczych, takich jak herbata (zawartość kofeiny od 20 do 73 mg w 100 ml), cola, kakao i czekolada (zawartość kofeiny 5–20 mg w 100 g) opracowano także dopuszczalne dawki kofeiny dla dzieci. Wynosi ona wg norm niemieckich <2,5 mg/kg m.c./dobę, w USA <1 mg/kg m.c./dobę, natomiast w Wielkiej Brytanii <3 mg/kg m.c./dobę [35]. "

ze strony http://twoja-ciaza.com.pl/zagrozenia.php : "Kofeina
Zacznijmy od tego, że kofeina zawarta jest nie tylko w kawie, ale również w innych produktach np. herbacie, coli. Im więcej przyszła matka wypija jej w codziennej diecie, tym większa jest możliwość negatywnego wpływu kofeiny na płód. Według badań wypijanie 4 i więcej filiżanek kawy dziennie może powodować zaburzenia pracy serca płodu. Kofeina jest moczopędna, powoduje odwodnienie i odwapnienie organizmu. Nie jest to na pewno korzystne dla przyszłej mamy ani dla jej dziecka. Poza tym nadmiar kofeiny utrudnia wchłanianie żelaza, które potrzebne jest do prawidłowej produkcji hemoglobiny zawartej w czerwonych krwinkach. Jeśli więc tylko zdołasz zastępuj kawę sokami owocowymi i wodą mineralną, a jeśli musisz ją czasem wypić to zrób to wraz z posiłkiem, wtedy ewentualne skutki uboczne są mniejsze."

i na koniec tabelka z zawartością kofeiny:
Przeciętna ilość kofeiny w jednej porcji
Kawa rozpuszczalna 75 mg w filiżance o pojemności 190 ml
Kawa parzona 85 mg w filiżance o pojemności 190 ml
Herbata parzona 50 mg w filiżance o pojemności 190 ml
Napoje energetyzujące z dodatkiem kofeiny lub guarany 28 - 87 mg w szklance o pojemności 250 ml
Napoje typu cola (zwykłe i light) 8 - 53 mg w szklance o pojemności 250 ml
Niektóre napoje bezalkoholowe 24 mg w szklance o pojemności 250 ml
Czekolada 5,5 - 35,5 mg w tabliczce 50 g
znalezione na: www.izz.waw.pl
dota321
Domownik
 
Posty: 368
Dołączył(a): 31 października 2007, o 09:05
Lokalizacja: W-wa

Postprzez malamia » 27 października 2008, o 21:35

O wow, widać naukowe zacięcie! Dzięki za taką kopalnię wiedzy, jaką tu przedstawiłaś :)
Mnie to w sumie uspokoiło - złoty środek to najlepsza recepta na wiele rzeczy, na kawkę chyba też :)
malamia
Bywalec
 
Posty: 196
Dołączył(a): 8 stycznia 2008, o 14:31

Postprzez Katarzynkas » 28 października 2008, o 11:55

Wow, ale koleżanka Dota wykład zrobiła. Dzięki jej za to. :) :) :)
Katarzynkas
Bywalec
 
Posty: 116
Dołączył(a): 19 sierpnia 2008, o 13:47
Lokalizacja: świętokrzyskie

Postprzez Marchewka » 29 października 2008, o 15:59

Dzięki Dota. :wink: Ten fragment z książki - to ręcznie przepisany? :roll:
Marchewka
Przyjaciel rodziny
 
Posty: 227
Dołączył(a): 21 czerwca 2008, o 15:56

Postprzez dota321 » 29 października 2008, o 21:47

Marchewka napisał(a): Ten fragment z książki - to ręcznie przepisany? :roll:
na szczęscie użyłam funkcji kopiuj-wklej :wink: artykuł dostępny jest w necie, ale dla służby zdrowia ( na termedii)- trzeba się zalogować- więc Wam wkleiłam to, co potzrebne :)
dota321
Domownik
 
Posty: 368
Dołączył(a): 31 października 2007, o 09:05
Lokalizacja: W-wa

Postprzez Marchewka » 31 października 2008, o 17:11

Widzisz, a już miałam wyrzuty sumienia, że Ci dzień przed kompem zafundowałam. :wink:
Marchewka
Przyjaciel rodziny
 
Posty: 227
Dołączył(a): 21 czerwca 2008, o 15:56


Powrót do Jak zaplanować poczęcie?

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 25 gości

cron