Teraz jest 28 marca 2024, o 19:31 Wyszukiwanie zaawansowane

Uprzejmie informujemy,
że decyzją Zarządu Stowarzyszenia Liga Małżeństwo Małżeństwu
z dniem 1 grudnia 2016 forum pomoc.npr.pl zostaje
Z A M K N I Ę T E
Wszystkie osoby potrzebujące pomocy
zapraszamy na FaceBook'a lub do kontaktu z nami poprzez skrzynkę Porady

NFZ w ciąży

... czyli mamusie oczekujące, łączcie się (forum pomocy)

Moderatorzy: admin, NB

NFZ w ciąży

Postprzez Gianna » 24 sierpnia 2011, o 22:07

Dziewczyny,

Mam dziwną sytuację. Jestem w 7 tc. Byłam już dwa razy u gin. Niestety wyszedł mi słaby progesteron, więc dostałam luteinę.
Ale niepokoi mnie mocno to, co mi lekarka próbowała wmówić. Otóż: że NFZ nie refunduje żadnych badań poza zwykłą morfologią i moczem oraz że jeżeli ciąża jest zagrożona, to nie refunduje NIC.
Szukałam na stronie NFZ i znalazłam tylko rozpiskę o tym, co powinno być na której wizycie (mi nawet nie założono karty ciąży, nie zważono, nie zmierzono ciśnienia...) i paragraf o tym, że bezpłatną opiekę lekarską w ciąży mają wszystkie kobiety, także nieposiadające ubezpieczenia.

Co Wy na takie postępowanie pani doktor???
Gianna
Przygodny gość
 
Posty: 85
Dołączył(a): 24 lutego 2011, o 12:21
Lokalizacja: Wrocław

Re: NFZ w ciąży

Postprzez magna » 26 sierpnia 2011, o 16:24

Hej, w mojej miejscowości jest tak, że jeśli chodzi się do przychodni "państwowej" (w sensie - nie prywatnie), to nie płacisz za wykonanie badań typu morfologia, mocz, a także innych, dokładniejszych, wykonywanych w czasie ciąży. A z tego co wiem - mieszkamy w tym samym kraju :p. Problem tylko w tym, że u nas w związku z kosztami lekarze ginekolodzy wolą oszczędzać, czyli nie zlecać większości kosztownych badań, żeby przychodnia nie musiała za nie płacić. Przykładem badanie na toksoplazmozę, które zlecają tylko w przypadku, gdy uparcie twierdzisz, że masz w domu kota, śpisz z kotem itd. Jedyne w 100 % płatne badania to badanie na obecność wirusa HIV - i tak trzeba mieć na nie skierowanie, ale i tak musisz płacić, bodajże 30 zł. Acha - i ponoć (tego nie sprawdzałam) płatne jest badanie grupy krwi. Jeśli chodzisz do prywatnego gabinetu - płacisz za każde, najmniejsze badanie.
Nigdy nie słyszałam, żeby NFZ nie refundował ciąż zagrożonych, poza tym niby gdzie Ci to wpisują, że zagrożona - na karcie ciąży nie ma takiego miejsca...
Ja spotkałam się z tym, że karta ciąży była założona w momencie, kiedy były wykonane wszystkie wstępne badania: morfologia, mocz, glukoza, Hbs, Wr itd. Ale to było mniej więcej w tym momencie, w którym jesteś...
magna
Przyjaciel rodziny
 
Posty: 203
Dołączył(a): 2 lutego 2010, o 21:37

Re: NFZ w ciąży

Postprzez Gianna » 27 sierpnia 2011, o 15:39

Dzięki Magna!
potrzebowałam właśnie takiego konkretu :) Ufff... Czyli po prostu szukam innego lekarza i już.
A już się zastanawiałam, czy ja mam przewidzenia, czy co... bo oczekiwałam opieki medycznej w ciąży :)
A nie wiesz, jak jest później z tym "becikowym"? Bo usłyszałam od znajomej, że trzeba do któregoś tygodnia mieć założoną kartę ciąży, bo inaczej przepada...
Gianna
Przygodny gość
 
Posty: 85
Dołączył(a): 24 lutego 2011, o 12:21
Lokalizacja: Wrocław

Re: NFZ w ciąży

Postprzez magna » 28 sierpnia 2011, o 16:28

Ja znalazłam tylko informację o tym, że ta zasada 10-tego tygodnia już nie obowiązuje, ewentualnie nawet jak obowiązywała, to alternatywą dla pokazania karty ciąży było okazanie zaświadczenia lekarskiego, że było się pod opieką wcześniej niż w dziesiątym tygodniu.
Jak czytam, to niby : "Od listopada 2009 do otrzymania becikowego wymagane było przedstawienie zaświadczenia lekarskiego o pozostawaniu pod opieką medyczną przez okres co najmniej od 10 tygodnia ciąży - do porodu. Wymóg został zawieszony do 31 grudnia 2011 r."
Tylko jak się domyślam - rodzisz po tym terminie, więc czytajmy dalej:
"Zaświadczenie potwierdza fakt odbycia co najmniej trzech wizyt u ginekologa - w każdym trymestrze ciąży. Musi zostać wypisane na specjalnym formularzu określonym w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 18 września 2009 r. "w sprawie formy opieki medycznej nad kobietą w ciąży, uprawniającej do dodatku z tytułu urodzenia dziecka".
magna
Przyjaciel rodziny
 
Posty: 203
Dołączył(a): 2 lutego 2010, o 21:37

Re: NFZ w ciąży

Postprzez Gianna » 29 sierpnia 2011, o 14:50

Magna!!!
Wielkie, wielkie dzięki :) Jesteś nieoceniona :)
Czy mogę prosić o jakieś namiary skąd taka informacja?
Gianna
Przygodny gość
 
Posty: 85
Dołączył(a): 24 lutego 2011, o 12:21
Lokalizacja: Wrocław

Re: NFZ w ciąży

Postprzez magna » 30 sierpnia 2011, o 18:56

Najwięcej naczytałam się na stronie:
http://www.becikowe.com/
I wydawało mi się, że tam jest to aktualne ...
magna
Przyjaciel rodziny
 
Posty: 203
Dołączył(a): 2 lutego 2010, o 21:37


Powrót do Ciąża - stan błogosławiony

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron