Teraz jest 2 maja 2024, o 23:24 Wyszukiwanie zaawansowane

Uprzejmie informujemy,
że decyzją Zarządu Stowarzyszenia Liga Małżeństwo Małżeństwu
z dniem 1 grudnia 2016 forum pomoc.npr.pl zostaje
Z A M K N I Ę T E
Wszystkie osoby potrzebujące pomocy
zapraszamy na FaceBook'a lub do kontaktu z nami poprzez skrzynkę Porady

czy może nastąpić konflikt serologiczny?

... czyli mamusie oczekujące, łączcie się (forum pomocy)

Moderatorzy: admin, NB

czy może nastąpić konflikt serologiczny?

Postprzez annamariia » 5 stycznia 2008, o 15:32

Witam!mam takie pytanie.
czy może nastąpić konflikt serologiczny, gdy ja mam grupe krwi A Rh+, a mój Partner AB Rh-??wiem, ze konflikt taki może nastąpić gdyby to kobieta miala grupe krwi rh-, a mezczyzna rh+ i dziecko odziedziczylo by rh+ po ojcu.czy moze nastapic taki konflikt w naszym wypadku?
annamariia
Przygodny gość
 
Posty: 4
Dołączył(a): 18 października 2007, o 16:09

Postprzez Minia_L » 5 stycznia 2008, o 15:42

Wg mnie nie, u nas na przykład, gdy lekarz zapytał jaką ja mam grupę krwi (ARh+) nie potrzebował już informacji o grupie krwi mojego Męża, bo nie mam Rh-. Więc możesz być spokojna.

Konflikt serologiczny

fragment:
"Do konfliktu serologicznego może dojść w przypadku istnienia niezgodności serologicznej pomiędzy rodzicami dziecka. Gdy przyszła mama ma grupę krwi Rh ujemną a ojciec dziecka Rh dodatnią to mówi się wówczas o istnieniu tzw. niezgodności serologicznej.(...)"
Minia_L
Bywalec
 
Posty: 181
Dołączył(a): 13 sierpnia 2007, o 08:27

Postprzez hexe » 5 stycznia 2008, o 16:02

zgadzam się z tym, co powyżej. do konfliktu nie dojdzie.
hexe
Bywalec
 
Posty: 125
Dołączył(a): 31 maja 2007, o 22:20

Postprzez milgosia » 5 stycznia 2008, o 16:28

Ja też potwierdzam. Ja mam akurat grupę 0Rh+, a mąż 0Rh- i też kiedyś miałam wątpliwości, ale lekarz je rozwiał. Nia ma konfliktu.
milgosia
Moderator forum
 
Posty: 742
Dołączył(a): 18 sierpnia 2006, o 13:41
Lokalizacja: Kraków

Postprzez annamariia » 6 stycznia 2008, o 23:35

dziękuję bardzo za odpowiedź:))
annamariia
Przygodny gość
 
Posty: 4
Dołączył(a): 18 października 2007, o 16:09

Postprzez mmadzik » 7 stycznia 2008, o 12:55

To i moje wątpliwości rozwiałyście :)
mmadzik
Domownik
 
Posty: 445
Dołączył(a): 13 września 2007, o 11:57

Postprzez mielikki » 17 kwietnia 2008, o 17:06

Grupa krwi kobiety: A Rh(+)
Grupa krwi ojca: B Rh(-)

Konflikt serologiczny jest bardzo rzadki.


Grupa krwi kobiety: A Rh(+)
Grupa krwi ojca: B Rh(+)

Konflikt serologiczny jest bardzo rzadki.


Grupa krwi kobiety: A Rh(-)
Grupa krwi ojca: B Rh(-)

Konflikt serologiczny jest bardzo rzadki.


Grupa krwi kobiety: A Rh(-)
Grupa krwi ojca: B Rh(+)

Konflikt serologiczny jest
bardzo prawdopodobny!


No i właśnie. Nigdy nie myślałam, że tak będzie, ale dosłownie jak z podręcznika. Ja mam grupę A Rh-, a mój narzeczony B Rh+


Czy można zapobiec konfliktowi "profilaktycznie" czy dopiero w czasie ciąży/ po porodzie? Jak to wszystko mądrze, przemyślanie rozwiązać?
mielikki
Przygodny gość
 
Posty: 15
Dołączył(a): 4 kwietnia 2008, o 17:25

Postprzez milgosia » 18 kwietnia 2008, o 10:30

Mielikki, nie martw się na zapas, z konfliktem serologicznym medycyna już sobie poradziła.

Profilaktyka nie jest potrzebna, bo w przypadku niezgodności grup krwi problem pojawia się wtedy, gdy krwią matki (Rh-) miesza się z krwią dziecka (Rh+), a to ma miejsce dopiero podczas porodu. Wcześniej nie, bowiem krew matki i dziecka jest oddzielona łożyskiem i się nie miesza. Wyjątkiem są jeszcze urazy macicy lub zabiegi wewnątrzmaciczne podczas ciąży, ale to też rzadkość.

W momencie jednak "kontaktu" krew matki reaguje "alergicznie" na krew dziecka, wytwarzając przeciwciała. Jeśli się ich nie zniszczy, to następna ciąża może być zagrożona, bo przeciwciała obecne w krwi matki mogą atakować płód (przeciwciała mają zdolność przenikania przez łożysko).

Dlatego podczas porodu (lub zaraz po) podaje się kobiecie odpowiedni zastrzyk z immunoglobuliny anty-D, aby zniszczyć ew. erytrocyty Rh+, zanim organizm kobiety zdąży w ogóle zareagować.

To jest obecnie standardowa procedura w przypadku podejrzenia zaistnienia konfliktu serologicznego.

Od siebie dodam, że moja ciocia ma grupę krwi Rh- a wujek Rh+, mają trójkę dzieci, wszystkie z grupą krwi Rh+. Wszystkie urodziły się zdrowe i bez problemów (choć ostatnie w dość późnym wieku).

Zobacz też tu: http://www.wikipedia.warszawa.pl/?title ... rologiczny
milgosia
Moderator forum
 
Posty: 742
Dołączył(a): 18 sierpnia 2006, o 13:41
Lokalizacja: Kraków


Powrót do Ciąża - stan błogosławiony

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 23 gości

cron