Teraz jest 27 kwietnia 2024, o 15:32 Wyszukiwanie zaawansowane

Uprzejmie informujemy,
że decyzją Zarządu Stowarzyszenia Liga Małżeństwo Małżeństwu
z dniem 1 grudnia 2016 forum pomoc.npr.pl zostaje
Z A M K N I Ę T E
Wszystkie osoby potrzebujące pomocy
zapraszamy na FaceBook'a lub do kontaktu z nami poprzez skrzynkę Porady

do kiedy FOLIK?

... czyli mamusie oczekujące, łączcie się (forum pomocy)

Moderatorzy: admin, NB

do kiedy FOLIK?

Postprzez kato2 » 28 lipca 2007, o 09:30

Jestem w 13 t.c. Jak długo mam brać Folik. Na ulotce dołączonej do opakowania jest napisane, zaleca się brać przez pierwszych tygodnie ciąży? tzn do którego????
kato2
Przygodny gość
 
Posty: 42
Dołączył(a): 12 lutego 2007, o 21:39

Postprzez kukułka » 28 lipca 2007, o 09:34

Ja brałam do konca 14 tc (czyli do upływu 3 miesiecy wieku dzidziusia), nie wieku ciąży (stąd nie do 12, a do 14 tc), teraz biorę feminatal N, foliku juz nie, bo feminatal ma go w składzie. Tak naprawdę to nei ma az takiego znaczenia, kiedy folik odstawisz, jesli po foliku bedizesz brac zestaw witamin dla kobiet w ciazy, bo tam , jak pisalam, i tak kwas foliowy jest, więc chodzi o to, by nie podwajac dawki.
kukułka
Domownik
 
Posty: 1748
Dołączył(a): 22 kwietnia 2004, o 13:55
Lokalizacja: Śląsk

Postprzez kato2 » 28 lipca 2007, o 10:17

dzięki kukułka, a czy te witaminy sa wskazane, jak ostatnio pytałam gina to powiedzial ze mam jeszcze nie brac
kato2
Przygodny gość
 
Posty: 42
Dołączył(a): 12 lutego 2007, o 21:39

Postprzez kukułka » 28 lipca 2007, o 10:33

Witaminy lepiej brac, ale od drugiego trymestru.Wczesniej nie warto, bo moze ich byc za duzo w stosunku do potrezba dizecka, a co za duzo.... ja bralam od 14 czy 15 tc. niektore dziewczyny biora cala ciaze, od 1 trymestru,a le potem moze sie urodzic superwielgachne dziecko, takie ponad 4 kg i wtedy porod ciezszy. pzoa tym - lepiej z witaminami nie przesadzac, zawlaszcza z witamina A. jej nadmiar jest szkodliwy dla dziecka. Feminatal akurat tej witaminy nie zawiera, ma natomiast beta-karoten, ktorego mozna miec w organizmie duzo, a organizm sam sobie go przetwarza na witamine A w miare potrzeb. Co do wyboru witamin, nei nwiem, czy juz to pisalam, ale najlepiej spytac gina. pzry czym znam dosc duzo przypadkow,z e gin polecil prenatal, a okazalo sie,ze dziewczyna ma po nim zaparcia. przerzucila sie na feminatal n, zaparc brak. jets jeszcze feminatal bez N,a le on nie zawiera zelaza. Mnie osobiscie odpowiada ten feminatal N. Diete mam raczej malo roznaorodna, bo malo w ciazy mi smakuje (nie jem ryb pod zadna postacia, nie jestem w stanie sie zmusic do nich, mieso bardzo rzadko, raczej tak z rozsadku niz ze smakiem, praktycznie jem same kasze, makarony, ziemniaki, pomidory na potęgę, warzywa, owoce, mleko, sery i soki, jogurty, od czasu do czasu czekoladę). Kompletnie nie jestem w stanie przełknąc ogorków zielonych od samego poczatku ciazy biore ten feminatal N i wyniki z krwi mam idealne, wyniki dziecka z USG tez za idealnie ksiazkowe. A kilka lat temu mialam zawsze hemoglobine na granicy anemii. Tyle chyba mogę pomóc, jesli chodzi o witaminy w diecie i preparatach. Aha, kwas foliowy zwiększa wchlanianie żelaza, podobnie jak witamina C, stąd dobrze jest popijac zielone warzywa jakimś sokiem (pomarańczowym, a zwłaszcza porzeczkowym).
Ostatnio edytowano 28 lipca 2007, o 10:44 przez kukułka, łącznie edytowano 1 raz
kukułka
Domownik
 
Posty: 1748
Dołączył(a): 22 kwietnia 2004, o 13:55
Lokalizacja: Śląsk

Postprzez fiamma75 » 28 lipca 2007, o 10:44

A ja musiałam brać dodatkowo w III trymestrze i to 3 x dziennie (oprócz witamin), bo miałam niedokrwistość na tle niedoboru kw. foliowego :shock:
fiamma75
Domownik
 
Posty: 2066
Dołączył(a): 5 maja 2005, o 20:01

Postprzez kukułka » 28 lipca 2007, o 10:47

Fiamma, :shock: :shock: A zapewne przeciez przed ciążą tez brałaś folik. I to pewnie dłużej niż ja (ja 4 miesiące, i to po odstawieniu tabletek anty, które tez folik (taki pobierany z zywnosci)z organizmu wypłukują lub powodują jego mniejsze przyswajanie) :shock:
Fiamma, tak z ciekawości - które witaminy brałaś? No chyba że ten Twój niedobór był związany z dietą, chociaz czy ja wiem? - Żyję ostatnio prawie samymi pomidorami i nabiałem, a tam kwasu foliowego nie ma...
kukułka
Domownik
 
Posty: 1748
Dołączył(a): 22 kwietnia 2004, o 13:55
Lokalizacja: Śląsk

Postprzez fiamma75 » 28 lipca 2007, o 10:54

Niedobór był związany z cukrzycą ciążową - jest inny metabolizm.
fiamma75
Domownik
 
Posty: 2066
Dołączył(a): 5 maja 2005, o 20:01

Postprzez oreada » 30 lipca 2007, o 11:06

Ja tak jak Kukułka - do końca pierwszego trymestru brałam Folik, potem lekarka zalecila mi witaminy, które między innymi zawierają i kwas foliowy. Jak ciąża jest ok, to tak się raczej zaleca.

A z ciekawostek, przeglądałam ostatnio książkę Wisłockiej o ciąży i porodzie i tam jest zalecenie, żeby niedobory wapnia uzupełniać przez połykanie rozdrobnionych i ugotowanych skorupek jaj kurzych. :) Jedna łyżeczka dziennie.
oreada
Przyjaciel rodziny
 
Posty: 254
Dołączył(a): 7 listopada 2005, o 20:22

Postprzez dzolka » 8 sierpnia 2007, o 14:13

oreada napisał(a):A z ciekawostek, przeglądałam ostatnio książkę Wisłockiej o ciąży i porodzie i tam jest zalecenie, żeby niedobory wapnia uzupełniać przez połykanie rozdrobnionych i ugotowanych skorupek jaj kurzych. :) Jedna łyżeczka dziennie.


to stary sposób na uzupełnienie wapnia w organiźmie, znany min. między starszymi osobami; mojej Mamie jakaś starsza pani dr zaleciła to ze względu na zagrożenie osteoporozą. Gotuje się wyedy jajka i skorupek nie wyrzuca tylko sciąga błonę ze srodka, zgniata skorupki na drubniutko lub mieli i dodaje do zupy, na kanapkę, gdziekolwiek do jedzenia, nie więcej niż łyżeczkę dziennie. Tylko najlepiej żeby skorupki były po jajach wiejsckich, ze znanego źródła, najlepiej od kurek które same się żywią trawą i robaczkami i dostają w pożywieniu tylko naturalne składniki (np posiekaną pokrzywę i ziarna) a nie sztuczną paszę, bo wtedy zjada się chemię z tymi skorupkami a nie wapń...
dzolka
Domownik
 
Posty: 457
Dołączył(a): 7 marca 2004, o 20:23
Lokalizacja: woj. dolnośląskie


Powrót do Ciąża - stan błogosławiony

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości

cron