Teraz jest 3 maja 2024, o 00:45 Wyszukiwanie zaawansowane

Uprzejmie informujemy,
że decyzją Zarządu Stowarzyszenia Liga Małżeństwo Małżeństwu
z dniem 1 grudnia 2016 forum pomoc.npr.pl zostaje
Z A M K N I Ę T E
Wszystkie osoby potrzebujące pomocy
zapraszamy na FaceBook'a lub do kontaktu z nami poprzez skrzynkę Porady

cysta

Forum pomocy - ginekologiczne problemy zdrowotne.

Moderatorzy: admin, NB, agulla

cysta

Postprzez asiula » 23 lutego 2005, o 15:11

Cześć wszystkim.Moja koleżanka pytała mnie o cystę na jajniku.Czy to jest grożne.Słyszałam o tym,ale tak naprawdę niewiele na ten temat wiem. :oops: Proszę,jakby ktoś mógł mi powiedzieć więcej na temat cysty.
asiula
Bywalec
 
Posty: 107
Dołączył(a): 13 stycznia 2005, o 00:43

cysta

Postprzez jrodzen » 23 lutego 2005, o 18:45

Po polsku prawidłowa nazwa to torbiel jajnika. Jajnik funkcjonuje na zasadzie dojrzewania pęcherzyków, czasem taki pęcherzyk nie pęka a dalej rośnie do 5 a nawet 10 cm. Większość z tych zmian znika samoistnie w ciągu 2-3 miesięcy( "cudowne uleczenia")Są to tzw torbiele czynnościowe- zawierają w środku płyn surowiczy. Istnieją także torbiele które są zmianami anatomicznymi czyli w budowie fragmentu tkanki i to mogą być żmiany o charakterze nowotworów łagodnych, także złośliwych, istnieją torbiele endometrialne czyli powstałe na podłożu ognisk endometriozy. To tak w skrócie. Rozpoznanie w oparciu o badanie ginekologiczne i badanie USG dopochwowe. W większości sytuacja wystarcza to aby podjąć decyzję dotyczącą leczenia lub obserwacji. Leczenie obejmuje najczęściej wycięcie torbieli, najczęściej drogą laparoskopii. I jeszcze... w języku polskim torbiel to rodzaj żeński.
jrodzen
Przygodny gość
 
Posty: 21
Dołączył(a): 20 października 2003, o 18:39

Postprzez asiula » 23 lutego 2005, o 19:00

Dziękuję Ci za wyjaśnienie. :wink:
asiula
Bywalec
 
Posty: 107
Dołączył(a): 13 stycznia 2005, o 00:43

Postprzez magda212 » 17 marca 2005, o 21:41

hm, z tymi torbielami to nie do końca jest tak!
Leczenie ich wcale nie musi byc operacyjne!!!
Ja w moim życiu mialam 2 operacje usunięcia takich torbieli i dzieki temu mam po 1/3 jajnika niestety. I po tych 2 operacjach okaleczających moje jajniki trafiłam na lekarza,bo okazalo sie , ze na pozostalości moich jajników, dalej tworza się torbiele!!!
I zamiast operacji kolejnej(chyba by mi już wszystko wycieli), dostałam leki antykoncepcyjne i to wcale nie z powodu antykoncepcji, ale aby wylaczyc na jakis czas prace jajników.No i okazalo sie ze torbiel z którą się zglosiłam wielkosci pomaranczy! zostala tymi tabletkami wyleczona!!!
I do dzis mam spokój, torbiele sie nie odnawiają.Fakt, że zażywałam je kilka lat, ale pomogło. I nie wierzcie w mity,że tabletki to wyłącznie zło, bo mogą tak wiele pomóc, a zwlaszcza ocalić cos co w moim przypadku byloby tragedią.
acha i co najwazniejsze to w pierwszym cyklu po ich odstawieniu zaszłam w ciążę, zgodnie ze zleceniem lekarza, aby nie odkładać poczęcia, tylko starac się o dzidziusia od razu po ich odstawieniu.
Życzę wszystkim torbielowym :wink: kobietom, aby spotykaly tylko takich cudownych lekarzy w swoim życiu, a nie takich, co wołą dla spokoju wyciąc, niż leczyć, co jest większą sztuką!
P.S. Dzidziuś ma 16 miesiecy i rozwija sie cudownie, mimo takiej "przeszłości" mamy>
magda212
Przygodny gość
 
Posty: 32
Dołączył(a): 17 marca 2005, o 21:24

Postprzez asiula » 18 marca 2005, o 22:26

Madziu gratuluję Ci dzidzi w brzuszku.Cieszę się bardzo,że się udało.Ja mam nadzieję,że nie będę miała nigdy problemów związanych z torbielami.Chociaż zawsze jest dobrze się dowiedzieć czegoś na ten temat.Pozdrawiam gorąco.Papa
asiula
Bywalec
 
Posty: 107
Dołączył(a): 13 stycznia 2005, o 00:43


Powrót do Szlachetne zdrowie...

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 34 gości

cron