Teraz jest 28 marca 2024, o 14:09 Wyszukiwanie zaawansowane

Uprzejmie informujemy,
że decyzją Zarządu Stowarzyszenia Liga Małżeństwo Małżeństwu
z dniem 1 grudnia 2016 forum pomoc.npr.pl zostaje
Z A M K N I Ę T E
Wszystkie osoby potrzebujące pomocy
zapraszamy na FaceBook'a lub do kontaktu z nami poprzez skrzynkę Porady

Badanie prolaktyny

Forum pomocy - ginekologiczne problemy zdrowotne.

Moderatorzy: admin, NB, agulla

Badanie prolaktyny

Postprzez MonikaP » 7 lutego 2005, o 08:56

Chciałam zapytać w jakich dniach należy robić badanie poziomu prolaktyny.
Ostatnio na forum znalazłam dwie rozbieżne opinie. Jedna z opinii mówiła o 6 dniu cyklu, a druga że między 20 a 22 dniem cyklu. Dziękuje za odpowiedź i pozdrawiam :D
MonikaP
Przygodny gość
 
Posty: 17
Dołączył(a): 31 stycznia 2005, o 19:31
Lokalizacja: Rzeszów

prolaktyna

Postprzez agusia » 7 lutego 2005, o 12:32

Nie jestem ekspertem, ale postaram sie pomóc. Ja miałam badanie prolaktyny 5 dnia cyklu ( cykle 30-32 dniowe), a potem miałam skierowanie na badanie pod koniec cyklu. Niestety po badaniu dowiedziałam się, ze najlepiej prolaktyne badać na czczo i przed i po podaniu tabletki metocroplamidu. Wcześniej nikt mnie o tym nie ponformował.
To tyle co wiem. mOże jeszcze ktoś lepiej Tobie odpowie. Ja miałam górną granicę normy.
pozdrawiam :roll: :roll:
agusia
Bywalec
 
Posty: 192
Dołączył(a): 29 grudnia 2003, o 10:35

Postprzez Gość » 7 lutego 2005, o 17:03

Witam
Mój doktor, gdy mu się pytałam w której fazie najlepiej robić badanie, odpowiedział, że nie ma to znaczenia. Ważne jest by robić badanie na czczo :!: . Ale nigdy nie miałam badanej PRL z obciążeniem- może nie zawsze jest to konieczne :?:
Gość
 

prolaktyna

Postprzez jrodzen » 7 lutego 2005, o 18:55

prolaktyna nie wykazuje istotnych odchyleń w fazach cyklu. Pobranie na czczo czy po jedzeniu nie ma znaczenia. Co ma znaczenie, kiedy nie pobierać- jeśli przeżywam danego dnia silny stres, 2 jestem niewyspana, 3 współżyłam, lub byłam badana ginekologicznie. To są fizjologiczne sytuacje które mogą dać podwyższony poziom PRL. Test z metoklopramidem jest tzw testem obciążeniowym. Metoklopramid jest lekiem przeciwwymiotnym, pobudzającym perystaltykę jelit, działa poprzez receptor który znajduje się w ośrodkowym układzie nerwowym między innymi w przysadce, co powoduje wydzielanie większej ilości PRL, prawidłowa reakcja to jest wzrost 5-7 krotny, w stosunku do poziomu wyjściowego ( pod warunkiem że wyjściowy był prawidłowy). Test PRL MTC taki skrót bada reakcję wyżutu prolaktyny. W warunkach rozbudowanej disagnostyki wykonuje się nawet krzywą wydzielania po MTC ( czyli kilka oznaczeń)
jrodzen
Przygodny gość
 
Posty: 21
Dołączył(a): 20 października 2003, o 18:39

prolaktyna

Postprzez MonikaP » 7 lutego 2005, o 20:25

Dziękuję za odpowiedzi. Moja pani ginekolog zleciła mi to badanie ponieważ mam podwyższony poziom TSH czyli hormonu tarczycy ( 5,11). Zaczęły się zaburzać cykle, a hormony tarczycy mają na to wpływ. Najgorsze było to, że gdy poszłam do endokrynologa nawet mnie nie zbadał i stwierdził, że mam za niski wynik do leczenia tarczycy. Ale żeby mnie nie zostawić samej sobie dał mi skierowanie na USG tarczycy na tzw.odczepne. A widzę, że coś się dzieje z moim organizmem. Tyję, mam skąpe miesiączki, dużo śpię, ciągle mi zimno :( a przede wszystkim uwiera mnie coś w szyi ciągle. Już umówiłam się do innego endokrynologa i mam nadzieje, że chociaż mnie zbada. Przepraszam, że tak się żalę, ale liczę na zrozumienie.
Pozdrawiam serdecznie :D
MonikaP
Przygodny gość
 
Posty: 17
Dołączył(a): 31 stycznia 2005, o 19:31
Lokalizacja: Rzeszów

Postprzez Gość » 8 lutego 2005, o 13:10

jrodzen skąd informacja że nie ma znaczenia czy na czczo czy nie?:shock: Mi zawsze doktor przypomina o tym bym w dniu badania przyszła do laboratorium na czczo... i raczej to jest jego widzimisię...

Z internetu...
"W celu uzyskania jak najbardziej rzetelnych wyników prolaktynę należy oznaczać na czczo lub przynajmniej 3 godziny po posiłku "

"Na czczo - rodzaj spożytych pokarmów wpływa na wzrost stężenia PRL (posiłek białkowy)."


Podobnie co ma za znaczenie czy współżyłam :?: i czy się wyspałam :?: czy byłam badana ginekologicznie :?: Pytam, bo akurat takich "obwarowań" nigdzie nie spotkałam...

Jedynie należy zaniechać badania gdy przeżyw się silny stres, bo może on mocno zakłócić (zawyżyć) wynik.
Gość
 


Powrót do Szlachetne zdrowie...

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

cron