Teraz jest 29 marca 2024, o 01:47 Wyszukiwanie zaawansowane

Uprzejmie informujemy,
że decyzją Zarządu Stowarzyszenia Liga Małżeństwo Małżeństwu
z dniem 1 grudnia 2016 forum pomoc.npr.pl zostaje
Z A M K N I Ę T E
Wszystkie osoby potrzebujące pomocy
zapraszamy na FaceBook'a lub do kontaktu z nami poprzez skrzynkę Porady

badanie przez odbyt

Forum pomocy - ginekologiczne problemy zdrowotne.

Moderatorzy: admin, NB, agulla

badanie przez odbyt

Postprzez parsley » 21 sierpnia 2007, o 14:24

Dowiedziałam się dziś, że moja pani dr ginekolog chce zbadać mnie przy następnej wizycie przez odbyt. Planuję wkrótce starania o dziecko. Usg dopochwowe wykazało niewielką ilosc wolnego płynu w zatoce Douglasa (za macicą), ale lekarz wykonujacy badanie uznał to za sprawę fizjologiczną, nie niepokojącą. Miewałam też problemy z wypróznianiem się, ale gastrolog nic złego nie wykrył, zalecił więcej błonnika i juz jest lepiej. Co to badanie może miec na celu? Moze któraś z Was je miała, czy jest bardzo nieprzyjemne?
parsley
Przygodny gość
 
Posty: 25
Dołączył(a): 17 listopada 2006, o 17:22

Re: badanie przez odbyt

Postprzez milgosia » 21 sierpnia 2007, o 15:30

parsley napisał(a):Dowiedziałam się dziś, że moja pani dr ginekolog chce zbadać mnie przy następnej wizycie przez odbyt. Planuję wkrótce starania o dziecko. Usg dopochwowe wykazało niewielką ilosc wolnego płynu w zatoce Douglasa (za macicą), ale lekarz wykonujacy badanie uznał to za sprawę fizjologiczną, nie niepokojącą. Miewałam też problemy z wypróznianiem się, ale gastrolog nic złego nie wykrył, zalecił więcej błonnika i juz jest lepiej. Co to badanie może miec na celu? Moze któraś z Was je miała, czy jest bardzo nieprzyjemne?


Ja miałam raz takie badanie, jeszcze przed rozpoczęciem współżycia, potem też się zdarzało. Przez normalny wziernik dopochwowy lekarz może obejrzeć jedynie samą pochwę i szyjkę macicy. Natomiast dzięki bliskości powłoki odbytu i macicy oraz jajników lekarz może - badając palcem - wykryć zgrubienia na ściankach macicy, jajnikach (choć te powinny być widoczne na USG). Zaletą tego badania jest również to, że można wykryć tkliwość/bolesność, niedostępną w badaniu USG, co daje sygnał, że w danym miejscu może rozwijać się stan zapalny i potrzeba dalszej diagnostyki. To jest badanie pomocnicze.

Badanie nie należy do najprzyjemniejszych, ale spokojnie, wystarczy się rozluźnić i głęboko oddychać. Aha, i nie każda bolesność oznacza od razu coś złego, ja np. miałam tkliwość jajnika, na którym rozwijał się pęcherzyk, było to później potwierdzone przez USG dopochwowe.
Będzie dobrze, tylko trzeba się rozluźnić.
milgosia
Moderator forum
 
Posty: 742
Dołączył(a): 18 sierpnia 2006, o 13:41
Lokalizacja: Kraków

Postprzez parsley » 22 sierpnia 2007, o 00:23

Dziękuję za odpowiedź milgosia. Chyba dzięki temu, co mi napisalaś coraz mniej boję się tego badania :)
parsley
Przygodny gość
 
Posty: 25
Dołączył(a): 17 listopada 2006, o 17:22


Powrót do Szlachetne zdrowie...

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości

cron