Teraz jest 23 kwietnia 2024, o 11:27 Wyszukiwanie zaawansowane

Uprzejmie informujemy,
że decyzją Zarządu Stowarzyszenia Liga Małżeństwo Małżeństwu
z dniem 1 grudnia 2016 forum pomoc.npr.pl zostaje
Z A M K N I Ę T E
Wszystkie osoby potrzebujące pomocy
zapraszamy na FaceBook'a lub do kontaktu z nami poprzez skrzynkę Porady

Cesarka - znieczulenie, laktacja.

Forum pomocy - ginekologiczne problemy zdrowotne.

Moderatorzy: admin, NB, agulla

Cesarka - znieczulenie, laktacja.

Postprzez pysia74 » 12 grudnia 2005, o 04:02

Witajcie! Poszukuję odpowiedzi ...
- jakie są wskazania do wykonania znieczulenia zewnątrzoponowego a jakie do znieczulenia ogólnego przy rozwiązywaniu porodu drogą cc ?
- czy kobieta rodząca ma prawo współdecydowania odnośnie rodzaju zastosowanego znieczulenia ?
- czy - w przypadku, gdy istnieją przeciwwskazania do porodu naturalnego i z góry wiadomo, że ciąża będzie musiała zakończyć się cesarką- czeka się w terminie spodziewanego rozwiązania z wykonaniem cc aż rozpocznie się poród, czy też wykonuje się je wcześniej, aby zapobiec rozwinięciu się akcji porodowej ?
- i jeszcze jedno pytanie - trochę z innej beczki- spotkałam się z poglądem, że u kobiet rodzących przez cc częściej występują zaburzenia laktacji, zwłaszcza w jej początkowym okresie - czy to reguła? czy dotyczą one ilości produkowanego mleka, czy raczej opóźnienia pojawienia się laktacji w czasie w porównaniu do kobiet, które rodziły siłami natury? jak tłumaczy się przyczynę tego zjawiska? (obniżone poziomy hormonów odpowiedzialnych za laktację, gdy brak naturalnej akcji porodowej, czy może to wynik ogólnie pojętego stresu jakim jest dla organizmu zabieg operacyjny - tak sobie gdybam, a może jeszcze coś innego ?), czy w takich przypadkach stosowane bywa jakieś wspomaganie farmakologiczne (indukcja hormonalna itp. ?)

z góry dziękuję za wszelkie wskazówki

pozdrawiam, Pysia :wink:
pysia74
Bywalec
 
Posty: 107
Dołączył(a): 19 marca 2005, o 05:23

Postprzez NB » 12 grudnia 2005, o 09:44

1.Przede wszystkim liczy się tutaj czas. Jeśli CC jest planowane to jest więcej czasu na zastosowanie ZZO, jeśli CC jest na "szybko" to stosuje się to co szybciej zadziała czyli znieczulenie ogólne.

2. czy kobieta rodząca ma prawo współdecydowania odnośnie rodzaju zastosowanego znieczulenia ?

W większości przypadków tak.

3. czy - w przypadku, gdy istnieją przeciwwskazania do porodu naturalnego i z góry wiadomo, że ciąża będzie musiała zakończyć się cesarką- czeka się w terminie spodziewanego rozwiązania z wykonaniem cc aż rozpocznie się poród, czy też wykonuje się je wcześniej, aby zapobiec rozwinięciu się akcji porodowej ?

Bywa różnie ale najkorzystniej dla dziecka jest kiedy akcja porodowa się rozpocznie i wtedy kobieta jest przewożona na salę operacyjną .

4. i jeszcze jedno pytanie - trochę z innej beczki- spotkałam się z poglądem, że u kobiet rodzących przez cc częściej występują zaburzenia laktacji, zwłaszcza w jej początkowym okresie - czy to reguła?

Jeżeli zastosowano znieczulenie ogólne to może to zaburzyć laktację.Jednak problemy z laktacją zazwyczaj wynikają z późnego przystawienia dziecka do piersi. Są różne przyzwyczajenia, różny personel, który też nie jest wolny od przesądów. Stress jak najbardziej może przyczynić się do zablokowania laktacji.

Najkorzystniejszą sytuacją jest przy CC znieczulenie zewnątrzoponowe i zapewnienie sobie opieki dobrej położnej, która przystawi dziecko do piersi i pomoże w tych pierwszych chwilach.
NB
Administrator forum
 
Posty: 2064
Dołączył(a): 18 września 2003, o 09:52
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez Derbunia » 12 grudnia 2005, o 10:54

Również dla kobiety jest korzystniej, gdy cc będzie wykonane po pewnym czasie od rozpoczęcia akcji porodowej. Macica przecięta "na zimno" koszmarnie boli po operacji, przecięta po jakimś czasie trwania porodu zasadniczo nie boli. (mnie bolał i ciągnął tylko szew, a macica tylko podczas badania, czy dobrze się obkurcza). Również z punktu widzenia następnych porodów, dobrze jest gdy cc wykonane jest, gdy szyjka jest już choć trochę rozwarta, najlepiej na minimum 5 cm.
Co do laktacji, to rzeczywiście startuje później. Być może ma to związek z późniejszym pierwszym przystawieniem do piersi. Ja córkę pierwszy raz przystawiłam (z pomocą położnej rzecz jasna) po mniej niż półtorej godzinie od wyjęcia Zosi z mojego brzucha. Laktacja na dobre ruszyła w 3 dobie. Myślę, że hormony też mają tu coś do powiedzenia. Ale przede wszystkim trzeba często przystawiać dziecko do piersi i laktacja ruszy sobie spokojniutko. Moja Zosia była raz troszeczkę dokarmiona przez sondę, bo faktycznie była baaardzo głodna, ale ten jeden raz laktacji nie zaszkodził.
Jeśli można wybierać to mim zdaniem lepiej wybrać znieczulenie w kręgosłup. Można zobaczyć Maleństwo zaraz po urodzeniu i chyba dużo szybciej się dochodzi do siebie. Moje cc zakończyło się ok. 1 w nocy, a o 6 rano z pomocą położnej udałam się na własnych nogach pod prysznic. Po ogólnym trzeba chyba długo leżeć plackiem.
Derbunia
Bywalec
 
Posty: 119
Dołączył(a): 23 października 2004, o 18:57
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez agu » 22 lutego 2006, o 00:40

Czy po ogólnym (nie mogę mieć w kręgosłup) na laktację może nie być po co czekac?
agu
Przygodny gość
 
Posty: 5
Dołączył(a): 9 listopada 2005, o 03:37
Lokalizacja: Łódź

Postprzez Gagusia » 24 lutego 2006, o 19:53

pozwolę sobie tylko sprostować, że do cięcia cesarskiego znieczula się podpajęczynówkowo, zewnątrzoponowe jest za słabe, stosuje się je przy porodach naturalnych. ogólne stosuje się obecnie w wyjątkowych sytuacjach, kiedy trzeba bardzo szybko zakończyć poród lub są przeciwskazania do kłucia w kręgosłup np. jakieś choroby zwyrodnieniowe. po PP trzeba swoje odleżeć. laktacja zwykle po cięciu jest opóźniona, nie zależy to od rodzaju znieczulenia. warto jak najszybciej przystawić dziecko do piersi, czasem jest to możliwe po 2 godzinach a czasem po dobie. ważne żeby się nie stresować i mieć pozytywne nastawienie. laktacja spokojnie ruszy, a dziecka przecież nikt głodnego nie zostawi.
Gagusia
Przygodny gość
 
Posty: 83
Dołączył(a): 12 grudnia 2005, o 17:48


Powrót do Szlachetne zdrowie...

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

cron