Teraz jest 27 kwietnia 2024, o 14:22 Wyszukiwanie zaawansowane

Uprzejmie informujemy,
że decyzją Zarządu Stowarzyszenia Liga Małżeństwo Małżeństwu
z dniem 1 grudnia 2016 forum pomoc.npr.pl zostaje
Z A M K N I Ę T E
Wszystkie osoby potrzebujące pomocy
zapraszamy na FaceBook'a lub do kontaktu z nami poprzez skrzynkę Porady

Co czytac pieciolatkowi?

Tutaj rodzice mogą się podzielić doświadczeniami z pierwszej linii frontu (forum pomocy)

Moderatorzy: admin, NB

Co czytac pieciolatkowi?

Postprzez kelya555 » 26 lutego 2009, o 15:58

Moj synek zaraz skonczy 5 lat, a ja nie bardzo wiem, co moge mu czytac, tzn. na jakie lektury nie jest jeszcze za maly, co moze byc dla niego zbyt trudne do zrozumienia itp.

Mieszkamy na stale we Francji, maly jest dwujezyczny, z przewaga francuskiego nad polskim (tata, przedszkole i koledzy "kontra" ja i moja rodzina telefonicznie :) ). Chcialabym go zachecic do czytania, a przede wszystkim do wzbogacenia slownictwa jezyka polskiego, bo wiadomo, ze mna o wszystkim nie pogada :lol:

Podsuncie mi prosze jakies klasyczne tytuly a ja juz sie postaram o ich zdobycie :idea:

Po glowie mi chodzi Bahdaj, Niziurski, ale ja glownie czytalam jakies "babskie" ksiazki w dziecinstwie :lol:

Dzieki za wszelkie pomysly. Pozdrawiam cieplo
kelya555
Przygodny gość
 
Posty: 6
Dołączył(a): 10 lutego 2009, o 12:03
Lokalizacja: Francja

Postprzez Wilhelmina » 27 lutego 2009, o 12:59

Droga Kelyo, przede wszystkim wielkie gratulacje i podziekowania, za to że pielęgnujesz polską mowę, język. Co prawda mamą jestem, ale mam młodsze dziecko od Twojego synka i nie wiele Ci pomogę w lekturze dla pięciolatka, ale...
1.Spróbuj zoreintować się czym interesuje sie Twoj synek, czy np. lubi przyrodę, geografię, wówczas czytaj mu ksiązki przyrodniczo-przygodowe.
2. warto pokusić się o ciekawą seria " Pytań i odpowiedzi "
# Przygody Mikołajka , choć nie wiem czy to nie dla starszych dzieci
#Muminki, z autorów to pewnie klasyka( wiersze Tuwima, Brzechwy)-wiersze są o tyle dobre, ze uczą słownictwa, pojawiaja sie rózne powiedzonka, trudne słowa oraz ksiązki Małgorzaty Nawrockiej-ta ostatnia to katolicka autorka książek i opowiadan dla dzieci, naprawdę świetne ma pióro;-)
poza tym poprosze o pomoc bratową napisze mi listę tytółów dla Twojego synka to wkrótce ją wkleje, jest mama 3 i 6 letniech chłopców. pozdrawiam;-) :D :D :P :P
Wilhelmina
Bywalec
 
Posty: 135
Dołączył(a): 27 września 2008, o 22:52
Lokalizacja: Gdańsk

Postprzez oreada » 27 lutego 2009, o 13:55

Wg mnie Mikołajki są dla starszych dzieci, ale może? Z tym, że pewnie synek Kelyi będzie akurat Sempego czytał w oryginale. ;)

Tuwimy, Brzechwy ;) jak najbardziej, jeszcze Kulmowa, Kozłowska, Frączak, no i niezapomniany Kornel Makuszyński (Małpka Fiki-Miki i Koziołek Matołek).
Z prozy, to tak jak pamiętam z dzieciństwa to był czas "Dzieci z Bullerbyn", "Pippi Langstrum", "Muminków", "Kubusia Puchatka" (tego prawdziewego, a nie disneyowskiej szmiry... :twisted: ).

Eeeeeeeeeeeech... rozmarzyłam się... :P :P
oreada
Przyjaciel rodziny
 
Posty: 254
Dołączył(a): 7 listopada 2005, o 20:22

Postprzez oreada » 27 lutego 2009, o 13:59

No tak, teraz patrzę, że napisałam listę, ale tłumaczeń. :) Heh, no, przynajmniej Kubuś Puchatek w tłumaczeniu Ireny Tuwimowej może być uznany za polską klasykę. :)
oreada
Przyjaciel rodziny
 
Posty: 254
Dołączył(a): 7 listopada 2005, o 20:22

Postprzez kajanna » 27 lutego 2009, o 14:32

kajanna
Domownik
 
Posty: 348
Dołączył(a): 19 sierpnia 2005, o 19:59
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez kelya555 » 3 marca 2009, o 16:29

Dziekuje za spora liste lektur. Czesc z nich po prostu kupie, gdy bede w Polsce :D a reszte wypozycze z bibliotek.
"Petit Nicolas" Sempego widzialam w ksiegarniach, ale tutaj juz zapedze tate do czytania, mnie nie wychodzi nic ladnego gdy czytam po francusku :lol:

Za to znalazlam u siebie wspominane tlumaczenie Kubusia Puchatka i juz zaczelismy czytac :wink:

Mam inne pytanie do mam, ktorych dzieci chodza do przedszkola: czy Wasze przedszkolaki znaja duzo wierszy/piosenek? Bo wydaje mi sie, ze francuskie przedszkola zaniedbuja te sfere...
kelya555
Przygodny gość
 
Posty: 6
Dołączył(a): 10 lutego 2009, o 12:03
Lokalizacja: Francja

Postprzez Kinia » 14 maja 2009, o 15:34

Ja jeszcze do Twojego pytania o książki.
Jeśli chciałabyś dla synka takie "okołoreligijne" to najlepiej skorzystać z księgarni internetowych. Niektóre pozycje naprawdę bardzo ładne:

http://www.tolle.pl/katalog/dla-najmlodszych?pp=485
http://gloria24.pl/ksiazki.php?akcja=spis_pozycji&g_id=653&iKatId=393&a=002344
http://gloria24.pl/ksiazki.php?akcja=spis_pozycji&g_id=&iKatId=710&a=002344

A już absolutnie polecam, choć chyba dla ciut starszego dziecka piękn~ą opowieść "Królewna i Goblin"
http://wydawnictwo.fronda.pl/?oferta;1;66.html
Obrazek
Kinia
Domownik
 
Posty: 354
Dołączył(a): 12 lipca 2004, o 20:32
Lokalizacja: Łomianki

Postprzez kelya555 » 16 maja 2009, o 22:23

Dziekuje kiniu za propozycje. Poprosze rodzicow, zeby mi cos zamowili, bo watpie, ze te ksiegarnie wysylaja i poza granice Polski :(

Jak tylko urodze, to odwiedze kilka paryskich ksiegarni religijnych, teraz nigdzie sie nie ruszam :P
kelya555
Przygodny gość
 
Posty: 6
Dołączył(a): 10 lutego 2009, o 12:03
Lokalizacja: Francja


Powrót do Wychowanie dzieci w rodzinie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 21 gości

cron