Teraz jest 27 kwietnia 2024, o 21:54 Wyszukiwanie zaawansowane

Uprzejmie informujemy,
że decyzją Zarządu Stowarzyszenia Liga Małżeństwo Małżeństwu
z dniem 1 grudnia 2016 forum pomoc.npr.pl zostaje
Z A M K N I Ę T E
Wszystkie osoby potrzebujące pomocy
zapraszamy na FaceBook'a lub do kontaktu z nami poprzez skrzynkę Porady

"Idzie rak nieborak" i inne

Tutaj rodzice mogą się podzielić doświadczeniami z pierwszej linii frontu (forum pomocy)

Moderatorzy: admin, NB

"Idzie rak nieborak" i inne

Postprzez Mysza » 26 stycznia 2008, o 10:17

Moja młoda w ostatnim czasie tak polubiła zabawy typu "Idzie rak", że całymi dniami chodzi po domu, mówi sobie (na tyle, ile potrafi) te wierszyki i pokazuje paluszkami, robi wszystkim, którzy się nawiną pod rączki i prosi wszystkich o zabawę z nią w ten sposób. Znam kilka tych zabaw, ale może uda mi się od was dorzucić jeszcze parę do kolekcji.

My do tej pory bawimy się w takie:
- "idzie rak, nieborak, jak uszczypnie będzie znak"
- "wchodzi kominiarz po drabinie..."
- "Tu sroczka kaszkę warzyła"
- wymienianie paluszków, od kciuka do małego i mówienie:
"Ten gruby, to twój dziaduś,
a przy nim babusia,
ten duży to twój tatuś,
a przy nim mamusia,
ten, to dziecina mała,
a to jest rączka cała"

Znacie jeszcze jakieś zabawy w tym klimacie?
Mysza
Domownik
 
Posty: 643
Dołączył(a): 9 stycznia 2005, o 12:00
Lokalizacja: Poznań

Postprzez mamazo » 26 stycznia 2008, o 11:05

Znamy, a to za sprawą książeczki "Zabawy paluszkowe".
mamazo
Domownik
 
Posty: 300
Dołączył(a): 18 grudnia 2006, o 12:11
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez Mysza » 29 stycznia 2008, o 23:04

Dziękuję, mamazo. Już się czaję na tą książkę. Po wypłacie mam zamiar nabyć. Tego nam właśnie teraz potrzeba :-)
Mysza
Domownik
 
Posty: 643
Dołączył(a): 9 stycznia 2005, o 12:00
Lokalizacja: Poznań

Postprzez strzyga » 30 stycznia 2008, o 02:07

jeszcze jest "kokoszka" ale jak dla mnie to była zawsze drastyczna wyliczanka :?
strzyga
Domownik
 
Posty: 635
Dołączył(a): 28 grudnia 2004, o 20:02
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez Tatuś » 30 stycznia 2008, o 08:42

A umiecie "pada deszczyk" - moja córka to uwielbia - potrafi bardzo długo leżeć plackiem na brzuszku z rozanieloną minką.

Polecam jeszcze jedną książkę - "Przytulanki, czyli wierszyki na dziecięce masażyki"

To jest książka z wierszykami - rymowankami dla dzieci - takimi, które dzieciaczki uwielbiają, bo łatwo wpadają w ucho, a przy każdym wierszyku jest mniejszym drukiem instrukcja dla rodzica - jak wykonywać masażyk.

Jest bardzo kolorowa, fajna. Dostałam od koleżanki, niestety po tym jak się synek urodził i niestety mam mało czasu na takie przytulanki ze starsza córą :(

Tatusiowa
Tatuś
Domownik
 
Posty: 302
Dołączył(a): 30 grudnia 2007, o 23:36

Postprzez fresita » 3 lutego 2008, o 21:51

moja do tej pory uwielbia drapanie po pleckach, mowi, zeby ja posmerac, bo ja komar ugryzl :D pada deszczyk tez robimy :)
fresita
Domownik
 
Posty: 415
Dołączył(a): 9 października 2004, o 22:54
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez Mysza » 4 lutego 2008, o 00:45

Książkami już się zainteresowałam, dziękuję za namiary :-)
A do Tatusiowej i Strzygi - proszę o konkrety zabaw "kokoszki" i "pada deszczyk" :-)
Mysza
Domownik
 
Posty: 643
Dołączył(a): 9 stycznia 2005, o 12:00
Lokalizacja: Poznań

Postprzez Lavazza » 9 lutego 2008, o 22:46

a czy możecie polecić jakieś zabawy dla niemowlaczków, tudzież sprawdzone linki?

będę wdzięczna, mój maluch skończy zaraz 2 miesiące i na razie bawimy się w "turlanie", które wprost uwielbia.
Lavazza
Przygodny gość
 
Posty: 37
Dołączył(a): 1 października 2005, o 10:40

Postprzez Tatuś » 11 lutego 2008, o 01:02

"Pada deszczyk":

dziecko leży na brzuszku.
1. palcami uderzasz o jego plecy nasladujac padajacy deszcz i mówisz "pada deszczyk pada"
2. potem robisz coraz większe kółka na plecach ze słowami "mała kałuża, duża kałuża, jeszcze większa kałuża"
3. następnie naśladujesz palcami bieg konia (rytmicznie postukujesz) posuwajac się po kręgosłupie od pupy do szyi Małego i mówiesz "przeszły konie"
4. składasz dłoń w pięść i "idziesz" tą pięścią znów po kręgosłupie ze słowami "potem słonie"
5. maszerujesz dwoma palcami znów po kregosłupie (mocniej naciskajac) i mówisz "potem pani na szpileczkach"
6. jeszcze raz pada deszczyk (jak na początku)
7. i na koniec lekko poszczypujesz karczek dziecka pytajac "przeszedł dreszczyk?"

zawsze przechodzi :D
Tatuś
Domownik
 
Posty: 302
Dołączył(a): 30 grudnia 2007, o 23:36

Postprzez milgosia » 11 lutego 2008, o 11:15

Ja z własnego dzieciństwa pamiętam tę zabawę w "pada deszczyk", bawiłam się w nią z siostrami jeszcze w przedszkolu :D.

Tylko u mnie była uzupełniona o jeden punkt, w tej numeracji to byłoby

6a. "przeszła dziewczynka w spódniczce w kropeczkach" (żeby się rymował cały wierszyk) i muska się opuszkami palców całe plecki.

Ja znam jeszcze jedną zabawę w pieczenie chlebka przez młynarza (też cała historyjka z masażem plecków), ale muszę sobie gdzieś spisać, co tam po kolei było.
milgosia
Moderator forum
 
Posty: 742
Dołączył(a): 18 sierpnia 2006, o 13:41
Lokalizacja: Kraków

Postprzez milgosia » 11 lutego 2008, o 11:15

Ja z własnego dzieciństwa pamiętam tę zabawę w "pada deszczyk", bawiłam się w nią z siostrami jeszcze w przedszkolu :D.

Tylko u mnie była uzupełniona o jeden punkt, w tej numeracji to byłoby

6a. "przeszła dziewczynka w spódniczce w kropeczkach" (żeby się rymował cały wierszyk) i muska się opuszkami palców całe plecki.

Ja znam jeszcze jedną zabawę w pieczenie chlebka przez młynarza (też cała historyjka z masażem plecków), ale muszę sobie gdzieś spisać, co tam po kolei było.
milgosia
Moderator forum
 
Posty: 742
Dołączył(a): 18 sierpnia 2006, o 13:41
Lokalizacja: Kraków


Powrót do Wychowanie dzieci w rodzinie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 15 gości

cron