Teraz jest 10 maja 2024, o 05:56 Wyszukiwanie zaawansowane

Uprzejmie informujemy,
że decyzją Zarządu Stowarzyszenia Liga Małżeństwo Małżeństwu
z dniem 1 grudnia 2016 forum pomoc.npr.pl zostaje
Z A M K N I Ę T E
Wszystkie osoby potrzebujące pomocy
zapraszamy na FaceBook'a lub do kontaktu z nami poprzez skrzynkę Porady

Zwolnienia z pracy na dziecko

Tutaj rodzice mogą się podzielić doświadczeniami z pierwszej linii frontu (forum pomocy)

Moderatorzy: admin, NB

Zwolnienia z pracy na dziecko

Postprzez Mysza » 1 października 2006, o 21:54

Jakie zwolnienia przysługują rodzicom na dziecko i w jakich sytuacjach? Wiem, że są 2 dni (opieka), które można wykorzystać (matka lub ojciec) w razie potrzeby - wtedy wystarczy tylko zgłosić/poprosić u pracodawcy, tak? To są dni płatne, czy niepłatne?

Jest też jakieś 60 dni - to w przypadku, gdy dziecko jest chore? Płatne, czy niepłatne? Musi wystawić lekarz zwolnienie?

Są jeszcze jakieś dni, z których można skorzystać? Jeśli tak, to jak to zrobić w razie potrzeby?

Czy idąc z dzieckiem np. do poradni specjalistycznej przysługuje matce jakieś zwolnienie z pracy, czy to jest tylko na zasadzie dogadania z szefem?
A idąc z dzieckiem do szczepienia?

Pomóżcie, bo jako osoba, która w ogóle ze zwolnieniami lekarskimi nie miała w pracy do czynienia (oprócz ostatniego tygodnia ciąży), mam teraz problem.
Mysza
Domownik
 
Posty: 643
Dołączył(a): 9 stycznia 2005, o 12:00
Lokalizacja: Poznań

Postprzez HonoratA » 1 października 2006, o 22:28

Z Kodeksu Pracy przysługują Ci dwa dni opieki nad dzieckiem ( art. 188 K.P.) z zachowaniem prawa do wynagodzenia - czyli są to dni płatne. Do 14 roku życia dziecka przysługuje Ci do 60 dni zasiłku opiekuńczego(płatnego) na dziecko chore. Wystawia je lekarz na druku ZUS ZLA - czyli L-4. Są to dni które wykorzystuje się łącznie ze współmałżonkiem. Po każdym takim zwolnieniu wypełnia się oświadczenie z ilu dni już skorzystałaś a z ilu skorzystał współmałżonek - niektórzy rodzicie zwolnienie na dzieci biorą "na zmianę" albo tak jak im pasuje ze względu na sytuację zawodową. Na kontrone wizyty u lekarza czy szczepienia nie ma przewidzianych dni ani w ustawie o zasiłkach ani w kodeksie :cry: osobiście mi lekarz wystawiał opiekę na druku L-4 na dzień kiedy było szczepienie. Jeżeli wizyta u lekarza przewidziana była w godzinach popołudniowych moja kierowniczka wolała zwolnić mnie z części dnia pracy. Niestety jeżeli chodzi o uprawnienia rodzicielskie to są już wszystkie. Jest możliwość skorzystania z zasiłku opiekuńczego(płatnego) na dziecko zdrowe do lat 4 w przypadku gdy osoba opiekująca się dzieckiem nie jest zdolna do sprawowania opieki. Np. maluch chodzi do żłobka i ze względu na epidemię złobek zostanie nagle zamknięty.( nie dotyczy okresu letniego kiedy kozysta się ze żłobków dyżurnych), lub mama nie pracuje zajmuje się dzieckiem i nagle się rozchoruje i nie może sprawować opieki. Lekarz matki wystawia zaświadczenie o chorobie (lub niemozności sprawowania opieki) i to jest podstawą udzielenia opieki ojcu. To chyba wszystko, jakby coś to pytaj.
HonoratA
Bywalec
 
Posty: 157
Dołączył(a): 10 maja 2005, o 14:42
Lokalizacja: Lubin


Powrót do Wychowanie dzieci w rodzinie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 46 gości

cron