Teraz jest 28 kwietnia 2024, o 20:44 Wyszukiwanie zaawansowane

Uprzejmie informujemy,
że decyzją Zarządu Stowarzyszenia Liga Małżeństwo Małżeństwu
z dniem 1 grudnia 2016 forum pomoc.npr.pl zostaje
Z A M K N I Ę T E
Wszystkie osoby potrzebujące pomocy
zapraszamy na FaceBook'a lub do kontaktu z nami poprzez skrzynkę Porady

Jak rozpoznac milosc?

Narzeczeni wszystkich krajów - łączcie się... w związki małżeńskie (forum pomocy)

Moderatorzy: admin, NB

Jak rozpoznac milosc?

Postprzez anusia » 4 stycznia 2005, o 10:50

Z moim chlopakiem czuje glebokie porozumienie, takze przyjacielskie i duchowe, wiem, ze jest on od Pana Boga, ale jak rozpoznac czy to jest prawdziwa milosc, czy tylko zakochanie, bo przeciez milosc to nie tylko uczucie? z drugiej strony zdaje sobie sprawe, ze nawet w checi troski o druga osobe jest tez egoizm
trudno mi czesto zdefiniowac swoje uczucia, a tym bardziej je wyznac komus, zwlaszcza, jak sie pyta, jak to jest z mojej strony?
anusia
Przygodny gość
 
Posty: 77
Dołączył(a): 4 stycznia 2005, o 10:39

Postprzez Gość » 4 stycznia 2005, o 12:09

Zaczne od tego, że to troche zależy, po co Ci odpowiedź na to pytanie, tzn. czy chodzi po prostu o rozpozannie swojego stanu, odróżnienie miłości od zakochania, czy wiąże się z tym decyzja na poważniejsze zaangażowanie, narzeczeńswo i w perspektywie małżeństwo (czyli też troche o wiek, inaczej może i powinno byc u 16-latki, a inaczej, dojrzalej, u 21-latki).
Miłośc obejmuje całego czlowieka, uczucia to jeden z elementów. Ważniejsze są wola i rozum. Miłośc jest więc (m. in) decyzją, postawą. Uczucia są zmienne i na dodatek subiektywnie patrzymy na drugą osobe jeśli tylko przez pryzmat uczuć. Czasem może nawet nie chodzić o tę osobę, ale o pzryjemne uczucie zakochania jakie we mnie wywołuje! Niektórzy uważają nawet, że skoro wybór oparty na emocjach nie jest wolny, to z decyzją o ślubie powino się poczekać aż przeminie zakochanie (ale to czasem można by długo czekać :wink: .
Ale nie o to pytałaś. Moze pomoże Ci rozróznienie na miłość "jeżeli" (czyli pod jakimś warunkiem, np jesli bedziesz dla mnie jakiśtam); "ponieważ" (czyli ze wzgledu na jakąś cechę osoby, np. bo jesteś taki przystojny, uczciwy, dobry, czuły) oraz "kropka" (czyli miłość bezwarunkowa: kocham cię.kropka. inna nazwa "pomimo"). Dopiero ten trzeci rodzaj to właściwa, prawdziwa miłość (ale nie oszukujmy sie, tak jak pisałąś, jaks domieszka egozimu w nas jest, ale chodzi o to czego w nas najwięcej), nie tylko zresztą w relacjach damsko-męskich.
Na pewno ważne jest porozumeinie, przyjaźń, rzeczywista chęć poznania drugiej osoby, bycie dla, całkowita akceptacja drugiej osoby, szczerość. Jeśli takie pragneinia i postawy w Tobie są, to może to byc miłość.
Mam nadzieję, że Ci nie namieszalam. Inni mnie pewnie skorygują. Zresztą, nie znajdziesz jakiegoś szablonu miłości do którego moglabys sie przystawić i odczytac wynik.
pozdrawiam :)
Gość
 

Postprzez Kinia » 6 stycznia 2005, o 13:08

Atka napisała już wszytko co najważniejsze :) dokładnie tak jest, że uczucia raz są takie , raz inne...ale wolą możesz decydować czy chcesz dla tej osoby dobra (nawet tego trudnego dobra :!: ).
Miłość jest piękna, ale też i trudna....ale bez niej życie jest takie puste...
Zyczę Ci odwagi kochania!!!!
Kinia
Domownik
 
Posty: 354
Dołączył(a): 12 lipca 2004, o 20:32
Lokalizacja: Łomianki


Powrót do Narzeczeństwo

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 14 gości

cron