Teraz jest 28 kwietnia 2024, o 09:10 Wyszukiwanie zaawansowane

Uprzejmie informujemy,
że decyzją Zarządu Stowarzyszenia Liga Małżeństwo Małżeństwu
z dniem 1 grudnia 2016 forum pomoc.npr.pl zostaje
Z A M K N I Ę T E
Wszystkie osoby potrzebujące pomocy
zapraszamy na FaceBook'a lub do kontaktu z nami poprzez skrzynkę Porady

Typ "mokry"- obserwacje i interpretacja

Forum pomocy, przeznaczone do odpowiedzi na pytania osób praktykujących naturalne planowanie rodziny (nie jest to forum dyskusyjne).

Moderatorzy: admin, NB, agulla

Typ "mokry"- obserwacje i interpretacja

Postprzez Gość » 24 stycznia 2005, o 14:38

Witam

Przeglądam forum i trafiłam na stwierdzenia typ "suchy", "mokry".

Dotychczas miałam problemy ze śluzem- bo on był ciągle a czytałam, że pierwszy dzień śluzu to początek fazy drugiej, a ostatni dzień to dzień szczytu... A co miałam pisać jak on był stale? Zaniechałam szczegółowego opisywania jaki to śluz zobaczyłam, bo i tak nie umiałam sformułować żadnej cyklicznej reguły co do wyglądu.

Znalazłam na forum odpowiedź dotyczącą typów i chciałabym znów spróbować przyjrzeć się swojemu śluzowi pod kątem bardziej/mniej płodny.

Mam jednak pytania do osób "mokrych:
1.skąd wiecie, że śluz, który wystąpił oznacza początek fazy płodności?
2.Skąd wiedzieć - NA BIEŻĄCO, że ten śluz jest najbardziej płodny w danym cyklu i oznaczyć jako dzień szczytu? Na razie mogę interpretować po zakończeniu cyklu, ale dobrze by było nauczyć się oceniać to na bieżąco.. :wink:
3. Wiem, że noszenie cienkich wkładek może utrudniać obserwacje, ale są dni w cyklu, gdy cieszę się że je odkryłam. Staram się je ograniczyć, ale ciężko mi będzie z nich zrezygnować. Po prostu nie lubię tego uczucia mokrości... Czy te wkładki- jeżeli są przewiewne- mocno zniekształacają obraz śluzu?

Bardzo bym chciała nauczyć się dobrze obserwować swoją płodność i dobrze interpretować wszystkie objawy.. ale czy można się tego nauczyć bez potknięć? Czy można być pewnym swoich obserwacji? Szczerze mówiąc im więcej wiem, tym wydaje mi się to coraz trudniejsze do opanowania... Tyle niejednoznaczności - więc i szans na pomyłkę...

Pozdrawiam
Gość
 

Postprzez Iwonka » 24 stycznia 2005, o 16:05

Jeśli miałoby Ci to pomóc, opiszę, jak jest u mnie.
Praktycznie zaraz po @, czyli ok. 6 dc obserwuję śluz, taki średnio przejrzysty (tzn. nie całkiem biały, ale i nie jak białko, taki lekko mętny), słabo rozciągający się (do 1 cm). Od ok. 8 do 16 dc śluz jest przejrzysty, rozciągliwy (kilka, a nawet kilkanaście cm). Potem ok. 17 dc śluz zmienia konsystencję na kremową (zupełnie się nie ciągnie) i jest biały i taki pozostaje zwykle do końca cyklu (czasem na 2-3 dni przed @ robi się bardziej przejrzysty, odrobinę rozciągliwy i niekiedy z pasemkami krwi). Tak więc dzień szczytu śluzu mogę dość łatwo ustalić (ostatni dzień śluzu bardziej płodnego typu - niekonicznie musi to być dzień, w którym śluzu jest najwięcej i jest on najbardziej rozciągliwy). Nie da się oznaczyć dnia szczytu w danym dniu, tylko dopiero dzień później.
Nie zauważyłam, żeby wkładki zmieniały obraz śluzu (noszę je stale).
Jeśli chodzi o szczegóły "techniczne", to śluz pobieram bezpośrednio z szyjki (przy okazji ją też badam, ale akurat moja szyjka nie zawsze zachowuje się wzorcowo, tyle, że w fazie III jast na pewno twarda i nisko), niestety problemem było dla mnie zawsze badanie śluzu na zewnątrz, zwykle szybko zasycha i trudno mi go zinterpretować.
Ponieważ mam już dwoje dzieci i nie powinnam (z różnych względów) mieć kolejnych przyjmuję, że faza płodna zaczyna się u mnie 6-go dnia (również ze względu na to, że pojawiają się u mnie cykle krótsze, 26-dniowe, ze szczytem śluzu i skokiem temperatury 13 dc). Niestety skutkuje to zazwyczaj co najmniej dwutygodniową wstrzemięźliwością (a w przypadku dłuższych cykli - bo mam i 35-dniowe - ponad trzytygodniową). Może to nie brzmi zbyt optymistycznie, ale kto nam obiecywał, że będzie różowo? Każdy ma w życiu swoją porcję trosk -jedni martwią się, że nie mogą mieć dzieci, inni muszą godzić się na wstrzemięźliwość. Przypuszczam, że łatwiej jest parom, które mogą założyć większe prawdopodobieństwo poczęcia dziecka, ale i tak przecież nie da się powoływać dzieci na świat w nieskończoność.
Tak mi się wydaje, że w innym poście pytałaś o cykle bezowulacyjne. Niestety, to, że cykl był bezowulacyjny, da się stwierdzić dopiero po fakcie i to po wykluczeniu, że krwawienie, które się pojawiło nie było krwawieniem śródcyklicznym.
Pozdrawiam serdecznie, a jeśli w czymkolwiek pomogłam, to cieszę się.
Iwonka
Przygodny gość
 
Posty: 66
Dołączył(a): 2 kwietnia 2004, o 12:54

Postprzez Gość » 25 stycznia 2005, o 15:54

Maria pisała na forum o teście szklanki z wodą, on jest pomocny w odróżnianiu śluzu (który zawsze jest płodny, mniej lub bardziej) od wydzieliny pochwowej, którą stale mają typy "mokre". Tak jak pisała Iwonka, trzeba patrzeć na cechy śluzu: pzrejrzystośc, rozciągliwość.
Poczatek fazy płodności wyznacza się na kilka sposobów, tzn. wg kilku metod o różnej skuteczności i biorąc pod uwage różne czynniki, nie tylko śluz.
Też sie oduczam stałego noszenia wkładek, nie tylko ze względu na obraz śluzu, ale wyczytałam, że nieprzewienwnośc (skąd masz przewiewne? pzrecież mają jakis plastik od spodu) jest w ogóle niezbyt zdrowa, podobnie jak tampony
pozdrawiam :)
Gość
 

Postprzez Gość » 26 stycznia 2005, o 10:38

Witam

Mówiąc o przewiewności niektórych wkładek miałam na myśli te, które nie mają tak szczelnej folii zabezpieczającej. Najłatwiej to ocenić patrząc, czy folia jest taka sztywna jak w podpasce, czy jest delikatniejsza.
Gość
 

Postprzez Kinia » 31 stycznia 2005, o 12:53

Też mam zazwyczaj śluz przez cały cykl prawie, więc wiem jakie to czasem jest przykre, gdy robi się go zbyt wiele :oops: cóż, zawsze można mnieniać bieliznę nawet w ciągu dnia..wygodne to nie jest, ale zawsze to jakieś wyjście...no i przede wszystkim nosić bieliznę bawełnianą!!!
Kinia
Domownik
 
Posty: 354
Dołączył(a): 12 lipca 2004, o 20:32
Lokalizacja: Łomianki


Powrót do Inne problemy związane z praktykowaniem NPR

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 35 gości

cron