Teraz jest 28 marca 2024, o 17:02 Wyszukiwanie zaawansowane

Uprzejmie informujemy,
że decyzją Zarządu Stowarzyszenia Liga Małżeństwo Małżeństwu
z dniem 1 grudnia 2016 forum pomoc.npr.pl zostaje
Z A M K N I Ę T E
Wszystkie osoby potrzebujące pomocy
zapraszamy na FaceBook'a lub do kontaktu z nami poprzez skrzynkę Porady

nieregularne cykle miesiączkowe a pomiary temperatury

Forum pomocy, przeznaczone do odpowiedzi na pytania osób praktykujących naturalne planowanie rodziny (nie jest to forum dyskusyjne).

Moderatorzy: admin, NB, agulla

Postprzez dakota » 31 lipca 2009, o 19:35

Witam po tak długiej przerwie ale miałam odłączony internet.

Mój problem się nie rozwiązał. Obserwowałam cykle mierząc temperaturę, wszystko wskazywało, że była owulacja. Był widoczny wzrost temp. który utrzymywał się do miesiączki.
Kiedyś cykle miała z reguły 30-40 dniowe.
Ale w tym roku całkowicie się rozregulowały - a najwięcej o dzidzię starałam się właśnie w tym roku.
Ostatnie 2 moje cykle były jak dla mnie rekordowo długie.
Trwały 58 dni a ostatni aż 72 dni.
Ale wytrwale obserwowałam temperaturę.

Wczoraj w 3 dc zrobiłam badania hormonów.
Wyniki:
Estradiol - 54,2 pg/ml (norma podobno 23-145 pg/ml)
Progesteron - 0,586 ng/ml (norma 0,2-1,5 ng/ml)
Testosteron - 0,546 ng/ml (norma 0,06-0,82 ng/ml)
LH - 10,17 mIU/ml (norma 2,0-15,0 mIU/ml)
FSH - 4,79 mIU/ml (norma 3,0-20,0 mIU/ml)
Prolaktyna - 419,0 uIU/ml (norma (127-637 uIU/ml)
Prolaktyna z obciążeniem - 5529 uIU/ml

Czy ktoś mógłby coś powiedzieć na temat tych wyników.
Mnie nie podoba się stosunek LH do FSH - podobno powinien być 1:1. Powyżej 1,5 - wskazuje na pcos. Ale jajników nie mam powiększonych.
No i ta prolaktyna.

Proszę o pomoc.
dakota
Przygodny gość
 
Posty: 26
Dołączył(a): 13 marca 2009, o 20:40
Lokalizacja: Włocławek

Postprzez dakota » 3 sierpnia 2009, o 16:44

Halo ? Jest tu ktoś?

Czy ktoś mi pomoże zinterpretować moje wyniki?

Proszę !!!
dakota
Przygodny gość
 
Posty: 26
Dołączył(a): 13 marca 2009, o 20:40
Lokalizacja: Włocławek

Postprzez Kręciołek » 3 sierpnia 2009, o 20:26

Dakota, masz rację do do stosunku LH do FSH. Pco to nie tylko powiększone jajniki ale przede wszystkim ich torbielowatość. Na pco wskazują także długie, nieregularne cykle.
Niepokojąca jest także prolaktyna po obciążeniu - normalnie powinna wzrosnąć max. 5 razy. U Ciebie jest więcej.
Myślę, że powinnaś iść do dobrego lekarza. Jeśli problemem jest "tylko" pco to przy odpowiedniej stymulacji owulacji szybko powinnaś zajść w ciążę.
Kręciołek
Domownik
 
Posty: 1076
Dołączył(a): 3 sierpnia 2004, o 10:56
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez dakota » 4 sierpnia 2009, o 08:51

Kręciołek - dzięki.
A czy przy normalnym badaniu ginekologicznym lekarz może wykryć pco?
Chyba raczej nie, bo mi mówiono, że z jajnikami jest wszystko w porządku.
Mówisz, że przy pco - przy odpowiedniej stymulacji owulacji szybko powinnam zajść w ciążę.
Ja badam sobie temperaturę co miesiąc - i wszystko wskazuje, że owulację mam. Tylko te długie cykle są koszmarne.
Co to jest ta stymulacja owulacji? Na czym to polega?

Przed pójściem do lekarza chcę zrobić sobie usg.
Jakie najlepiej zrobić?
Zwykłe usg to chyba też za wiele nie pokaże.
Wydaje mi się, że najlepiej zrobić dopochwowe.
Czy jak zrobię usg - to będę wiedzieć że to pco, czy też może jeszcze nie wykazać pco?
Jestem załamana - proszę o odpowiedź.

Mam jeszcze pytanie - chciałabym przez cały cykl zrobić resztę badań hormonów.
Te wcześniejsze robiłam w 3 dc.
A jakie mam jeszcze zrobić i najlepiej kiedy?
Wydaje mi się, że powinnam porobić jeszcze podczas owulacji oraz 6-8 dni po owulacji - progesteron, estradiol. A co z LH i FSH? Może jeszcze coś trzeba wykonać?

Kręciołek - a co z resztą moich wyników - chodzi mi o progesteron i estradiol - dobre są czy też nie?

Z góry wielkie dzięki za odpowidzi.
dakota
Przygodny gość
 
Posty: 26
Dołączył(a): 13 marca 2009, o 20:40
Lokalizacja: Włocławek

Postprzez dakota » 7 sierpnia 2009, o 07:48

Hej. Jest tu ktoś?
Czy ktoś mi odpowie?
Proszę!
dakota
Przygodny gość
 
Posty: 26
Dołączył(a): 13 marca 2009, o 20:40
Lokalizacja: Włocławek

Postprzez dakota » 11 sierpnia 2009, o 17:42

Właśnie wróciłam z usg.
Jestem załamana. Aż się poryczałam.
Trzon wielkości 46x41x52mm
Szyjka długość 26mm,grubość 22 mm,kanał szyjki nie poszerzony o gładkich zarysach.
Struktura mięśnia jednorodna,prawidłowa, zarysy gładkie.
Moje endomertium dwuwarstwowe o grubości 5,5 mm w 16 dc
Jajnik prawy 13,3 cm3
Jajnik lewy 10,1 cm3
Jajniki pęcherzykowo-miąższowe pęcherzyki liczne powyżej 10 wpw w zakresie części korowej i centralnej wlk. do 5-6 mm. W jajniku prawym płaski pęcherzyk dł. 10 mm.
Przymacicza w normie.
Zatoka Douglasa z niewielką ilością płynu o szer. do 10 mm.
Macica w tyłozgięciu.

CZYLI JEDNAK ZESPÓŁ POLICYSTYCZNYCH JAJNIKÓW.

Dzisiaj zapisuję się do lekarza - oczywiście już innego - ta moja dotychczasowa lekarka jest do dupy.
Ciekawa jestem ile będę czekać na wizytę. Chyba zwariuję.

Czy ktoś mi powie jakie będzie najlepsze leczenie przy pco. Czy mam szansę na dzidzię? Czas leci a ja mam już 30 lat.
dakota
Przygodny gość
 
Posty: 26
Dołączył(a): 13 marca 2009, o 20:40
Lokalizacja: Włocławek

Postprzez fiamma75 » 11 sierpnia 2009, o 18:05

a w którym dniu cyklu robiłaś usg?
Żeby potwierdzić/wykluczyć PCO usg robi się w czasie tzw. ciszy hormonalnej tj. 3-5dc
bo z opisu Twojego usg, to możesz być właśnie po owulacji (płyn w zatoce Douglasa)
fiamma75
Domownik
 
Posty: 2066
Dołączył(a): 5 maja 2005, o 20:01

Postprzez dakota » 11 sierpnia 2009, o 18:19

To był 16dc.
Ale z mierzenia temperatury nie wskazuje na to bym miała owulację.
Oto moje temp.
1dc 36,5
2dc 36,5
3dc 36,3
4dc 36,3
5dc 36,5
6dc 36,3
7dc 36,4
8dc 36,2
9dc 36,2
10dc 36,5
11dc 36,3
12dc 36,2
13dc 36,2
14dc 36,4
15dc 36,0
16dc 36,2
dakota
Przygodny gość
 
Posty: 26
Dołączył(a): 13 marca 2009, o 20:40
Lokalizacja: Włocławek

Postprzez dakota » 11 sierpnia 2009, o 18:31

Właśnie wyczytałam, że płyn w zatoce Douglasa, czyli w rejonie między macicą a odbytnicą ma prawo znajdować się przez cały cykl, ważne jest by nie było go w nadmiernej ilości.
Płyn ten pojawia się także z innych przyczyna jak owulacja np. stan zapalny, pęknięcie torbieli, lecz wtedy jest w większej objętości.

To w końcu jak jest naprawdę z tym płynem?
dakota
Przygodny gość
 
Posty: 26
Dołączył(a): 13 marca 2009, o 20:40
Lokalizacja: Włocławek

Postprzez dakota » 20 sierpnia 2009, o 13:44

Zmieniłam lekarza i jestem po wizycie.
Potwierdził u mnie pco. Przepisał mi na razie duphaston na uregulowanie cyklu. Na razie mam go brać 2x po 1 tabl przez 5 dni. W ciągy 3-5 dni ma wystąpić krwawienie. Potem przez 3 cykle od 15 dc przez 10 dni.
Jerzeli to nie pomoże to mówił coś o stymulacji jajników, a jeżeli i stymulacja nie pomoże to laparoskopia.
A o prolaktynie nic-podobno w normie.Ale szczerze - mnie ona sie nie podoba.

Co o tym sądzicie? Proszę o pomoc.
dakota
Przygodny gość
 
Posty: 26
Dołączył(a): 13 marca 2009, o 20:40
Lokalizacja: Włocławek

Postprzez Kręciołek » 24 sierpnia 2009, o 19:43

No i klasyka - przepisywanie progesteronu "na sztywno" od 15 dc! Nie, nie i jeszcze raz nie!!!
Możesz go barć TYLKO po owulacji (wiesz jak ją określić to będziesz wiedziała kiedy) inaczej jeszcze bardziej popaprze Ci cykl - zablokuje owulację! A przecież Ty masz raczej dłuższe cykle i nie zawsze 15 dc jesteś już po owu prawda?

Co do Twoich pytań - stymulacja owulacji to właśnie stymulacja jajników. Dostaniesz leki na rośnięcie pęcherzyków i zastrzyk na ich pęknięcie. Ewentualnie podczas laparoskopii (jakby stymulacja nie pomogła) ponakłuwają Ci jajniki, żeby lepiej uwalniały się komórki.
Co do prolaktyny to jeśli lekarz nic Ci nie dał możesz kupić sobie Castagnus - łagodny środek ziołowy, który lekko ją zbije.
Estradiol jak an ten dzień cyklu jets ok.
Progesteron możesz zrobić 7 dni po owulacji. Dziwne, ze lekarz dał Ci Duphaston w ogóle go nie badając, nie podoba mi się jego postępowanie.
I jeszcze to określenie pco na podstawie usg 16 dc.
Skąd jesteś? Może Ci kogoś polecić?
Kręciołek
Domownik
 
Posty: 1076
Dołączył(a): 3 sierpnia 2004, o 10:56
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez dakota » 24 sierpnia 2009, o 20:28

Kręciołku - Dzięki za odpowiedź.
No to super.
Jestem z Włocławka. Jakbyś znała dobrego lekarza to poproszę o namiary.
A co do castagnusa to brałam całkiem niedawno. Nie wiem czy to po nim czy to poprostu zbieg okoliczności - ale właśnie łykając castagnus wydłużyły mi się cykle. Brałam go przez 90 dni - od 21.03. do 18.06.2009. A nie wiem nawet jaka powinna być przerwa, żebym ponownie mogła go łykać.
Podejrzewam że na stymulacje jajników przepisze mi CLO - dużo osób na forum ma przepisywany ten lek. Tylko że ja mam małe endometrium, a słyszałam że ten lek dodatkowo je niszczy. Co o tym sądzisz?
A kiedy najlepiej zrobić usg by potwierdzić ewentualne pco na 100 %.
Usg miałam 16 dc - i lekarz zapowiedział mi że znowu będę miała długo cykl. No i podejrzewał pco.
A jak byłam u lekarza - również zrobił mi usg - a to był 23 dc. Również oznajmił mi że to pco.
Zawsze cykle miałam średni 30-parę dni. Żaden lekarz nie podejrzewał u mnie pco. Oznajmiali mi że po prostu taka jest moja "uroda".
A On stwierdził, że tak nie powinno być, że już było coś nie tak od samego początku, tylko teraz się to pogłębiło.
dakota
Przygodny gość
 
Posty: 26
Dołączył(a): 13 marca 2009, o 20:40
Lokalizacja: Włocławek

Postprzez dakota » 24 sierpnia 2009, o 20:39

Mam jeszcze jedno pytanie.
Jak powinien przygotować się mój mąż do badania nasienia? Jak to wygląda? Ile czasu ma na dostarczenie nasienia do laboratorium? Czy przez czas dojazdu plemniki nie "padną"?
Chciałabym mieć pewność, że jak już zrobi badanie nasienia - to wyniki będą odzwierciedleniem rzeczywistości i nic na to nie będzie miało wpływu (chodzi mi tu o mój brak wiedzy w powyższym temacie).
dakota
Przygodny gość
 
Posty: 26
Dołączył(a): 13 marca 2009, o 20:40
Lokalizacja: Włocławek

Postprzez Kręciołek » 24 sierpnia 2009, o 21:26

Hmm, z Włocławka Ci nikogo nie polecę, miałam w zasadzie na myśli klinikę napro w Białymstoku, my też tam jeździmy z Warszawy. Jak chcesz to zajrzyj na ich stronęhttp://www.napromedica.pl tam faktycznie miałabyś pewność, że zostałabyś zbadana i zdiagnozowana prawidłowo.
Po Castagnusie musi być przynajmniej miesiąc przerwy ale jeśli wydłuża Ci cykle to go nie bierz.
Co do Clo - no faktycznie endo po nim nie jest rewelacyjne a co najważniejsze - znika śluz :(
Dobrym wyjściem (ale drogim) są gonadotropiny.
Usg powinnaś zrobić na początku cyklu - do 5 dnia. Sam fakt cykli ponad 30 dni nie jest niczym złym, dlatego, żeby stwierdzić pco potrzeba usg i badań hormonów (te już zrobiłaś).
A co do badania nasienia to polecam ten artykuł: http://www.adonai.pl/nieplodnosc/?id=6

Ja ostatnio rzadko jestem na forum więc jakbyś pilnie potrzebowała rady pisz na pw - mam powiadomienia więc wtedy wejdę :)
Kręciołek
Domownik
 
Posty: 1076
Dołączył(a): 3 sierpnia 2004, o 10:56
Lokalizacja: Warszawa

Poprzednia strona

Powrót do Inne problemy związane z praktykowaniem NPR

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości

cron