Teraz jest 24 kwietnia 2024, o 03:00 Wyszukiwanie zaawansowane

Uprzejmie informujemy,
że decyzją Zarządu Stowarzyszenia Liga Małżeństwo Małżeństwu
z dniem 1 grudnia 2016 forum pomoc.npr.pl zostaje
Z A M K N I Ę T E
Wszystkie osoby potrzebujące pomocy
zapraszamy na FaceBook'a lub do kontaktu z nami poprzez skrzynkę Porady

2 ROżNE POMIARY:( CO ROBIC?

Forum pomocy, przeznaczone do odpowiedzi na pytania osób praktykujących naturalne planowanie rodziny (nie jest to forum dyskusyjne).

Moderatorzy: admin, NB, agulla

2 ROżNE POMIARY:( CO ROBIC?

Postprzez MICI » 14 stycznia 2009, o 20:30

wITAM,
CHCIAłABYM SIE DOWIEDZIEć JAK TO JEST Z TERMOMETRAMI ELEKTRONICZNYMI (UZYWAM MICROLIFE MT 16C2). JAK DłUGO POWINNAM MIERZYC TEMPERATURE TAKIM TERMOMETREM W POCHWIE? DO PIKNIECIA ( CZYLI PO 1 MIN) CZY TEZ 5 MINUT? I MOZE KTOS JEST WSTANIE MI WYJASNIC DLACZEGO GDY MIERZE TEMPERATURE (OBECNIE WYJMUJE GO PO 1 MINUTCE) TO ZA PIERWSZYM RAZEM TERMOMETR POKAZUJE INNA TEMPERATURE NIZ ZA DRUGIM RAZEM. ( PO NP. 3 MINUTACH):( CZY COS ZLE ROBIE? TO JEST MOJ PIERWSZY BADANY CYKL. ATEMPERATURE MIERZE O 5.50 RANO.
MICI
Przygodny gość
 
Posty: 5
Dołączył(a): 14 stycznia 2009, o 20:23

Re: 2 ROżNE POMIARY:( CO ROBIC?

Postprzez zielona » 14 stycznia 2009, o 20:53

MICI napisał(a):JAK DłUGO POWINNAM MIERZYC TEMPERATURE TAKIM TERMOMETREM W POCHWIE? DO PIKNIECIA ( CZYLI PO 1 MIN) CZY TEZ 5 MINUT?


Są różne szkoły. Jedni mierzą tak, drudzy tak. Najważniejsze, żeby mierzyć zawsze tak samo. Zdecydować się - albo do piknięcia, albo 5 min. No i zobaczyć, czy wykres wyszedł czytelny.


MICI napisał(a):I MOZE KTOS JEST WSTANIE MI WYJASNIC DLACZEGO GDY MIERZE TEMPERATURE (OBECNIE WYJMUJE GO PO 1 MINUTCE) TO ZA PIERWSZYM RAZEM TERMOMETR POKAZUJE INNA TEMPERATURE NIZ ZA DRUGIM RAZEM. ( PO NP. 3 MINUTACH):( CZY COS ZLE ROBIE?


Te termometry po prostu tak mają. Następny pomiar w krótkim czasie jest niemiarodajny. Nie przejmuj się i mierz raz.


PS Pisanie WIELKIMI LITERAMI w internecie oznacza krzyk. Niektórych to może drażnić.
zielona
Domownik
 
Posty: 389
Dołączył(a): 23 maja 2004, o 10:55

Postprzez MICI » 14 stycznia 2009, o 21:56

niektórzy sugeruja żeby pierwszy raz potraktować jako ogrzanie termometru, a brac pod uwage drugi pomiar. czy jest to uzasadnione?
MICI
Przygodny gość
 
Posty: 5
Dołączył(a): 14 stycznia 2009, o 20:23

Postprzez Misiczka » 14 stycznia 2009, o 22:53

Ja tak nie robię, po to korzystam z elektronicznego, żeby mierzyć krotko (=do piknięcia). Wykres jest czytelny, więc najwyraźniej tak można.
Misiczka
Przyjaciel rodziny
 
Posty: 225
Dołączył(a): 2 października 2008, o 13:12

Postprzez SR » 14 stycznia 2009, o 23:45

Firma Microlife ma bardzo dobry marketing, nieco słabszą resztę. Co mam na myśli?

1/ Z instrukcji obsługi nie dowiedziałaś się co oznacza piknięcie. W innych firmach (np. Citizen termometr CT-513W) instrukcja mówi, że jeśli w czasie 16 sekund pomiaru temperatura wzrosła nie więcej niż 0,1C, wtedy odzywa się sygnał dźwiękowy. Oznacza to, że zmierzona temperatura zbliża się do rzeczywistej. Jednak w tym momencie termometr wskazuje temperaturę niższą od podstawowej temperatury ciała (PTC). Czas jaki upłynął od początku pomiaru do sygnału zależy tylko od tego jak ściśle końcówka termometru przylega do błon śluzowych w miejscu pomiaru czyli od szybkości przepływu ciepła od ciała do końcówki termometru. Przy pomiarach rektalnych ten przepływ z reguły jest najszybszy, przy pomiarach w ustach, przeważnie wolniejszy. Aby termometr pokazał rzeczywistą PTC, trzeba go przytrzymać jeszcze jakiś czas. Wtedy temperatura narasta już znacznie wolniej niż na początku i powoli "dochodzi" do podstawowej temperatury ciała. Praktyka wskazuje, że czas pomiaru do ustalenia się wskazań na poziomie PTC jest dla termometrów rtęciowych i elektronicznych taki sam - 5 minut.
Co wskazuje Microlife w chwili pikania? - jeśli ktoś wie, niech powie. Na pewno nie podstawową temperaturę ciała tylko przypadkową wartość mniejszą od PTC.

2/ Rożnica dwóch kolejnych pomiarów może wynikać z wyżej opisanego procesu wzrostu temperatury w czasie. Może również wynikać z słabej baterii w termometrze. Takie termometry można w Chinach w ilościach hurtowych kupić za 0,80 USD. Aby uzyskać tak niską cenę stosowane są najtańsze elementy. M. in. tanie słabe bateryjki. Taka bateryjka "wysila się" podczas pomiaru i potrzebuje kilku minut na zregenerowanie się. Dwa pomiary wykonane jeden po drugim mogą się różnić również z tego powodu.

3/ Amerykańska agencja FDA dopuszczająca m.in. leki i sprzęt medyczny na rynek USA, postawiła producentowi termometrów Microlife, chińskiej firmie ONBO ELECTRONIC (SHENZHEN) CO. LTD. kilkanaście zarzutów w liście ostrzegawczym datowanym 19 VIII 2008 (patrz http://www.fda.gov/foi/warning_letters/s7016c.htm) grożąc zamknięciem rynku USA w przypadku nieusunięcia zaniedbań wykazanych podczas kontroli fabryki w marcu 2008r.

Reasumując:
- używaj markowego termometru
- mierz jeden raz
- przez 5 minut
- stosuj zasady pomiaru PTC opisane w materiałach Kursu Domowego NPR ( http://rodzinna.pl/komplet-domowego-kursu-p-159.html ).

Powodzenia

PS. Ponieważ na jednym forów pojawił się link to tego postu z tytułem KRYTYKA MICROLIFE, mówię otwartym tekstem: nie jest moją intencją walka z MICROLIFE. Chciałem zwrócić uwagę na cechy MT, które mogą być przyczyną problemów, o których mowa jest na forach. Problemy dotyczą NIEKTÓRYCH użytkowników. Są i tacy, którym MT służy bez zarzutu.
Ostatnio edytowano 22 stycznia 2009, o 23:03 przez SR, łącznie edytowano 1 raz
SR
Nauczyciel NPR - metoda LMM
 
Posty: 68
Dołączył(a): 25 maja 2004, o 21:38

Postprzez MICI » 15 stycznia 2009, o 01:03

A ja myslałam, że zrobiłam dobry zakup:( no coż z tą bateria to na pewno jest prawda...mam termometr niecałe dwa tygodnie a juz pojawił sie migający trojkacik... a jaki termometr elektorniczny jest w takim razie godny polecenia?
MICI
Przygodny gość
 
Posty: 5
Dołączył(a): 14 stycznia 2009, o 20:23

Postprzez MICI » 15 stycznia 2009, o 01:11

już wiem:) hm ten citizen nawet fajnie wyglada...rzeczywiście troszke kosztuje...ale moze rzeczywiście warto się w niego zaopatrzec:)
MICI
Przygodny gość
 
Posty: 5
Dołączył(a): 14 stycznia 2009, o 20:23

Postprzez fuer_immer » 15 stycznia 2009, o 20:43

jak masz zamiar elektronicznym mierzyc 5 minut to mierz zwyklym rteciowym, albo z galistanem. przynajmniej bardziej higieniczny i nie trzeba baterii :D
fuer_immer
Przygodny gość
 
Posty: 75
Dołączył(a): 15 stycznia 2009, o 20:35

Postprzez SR » 20 stycznia 2009, o 10:44

fuer_immer napisał(a):jak masz zamiar elektronicznym mierzyć 5 minut to mierz zwykłym rtęciowym, albo z galistanem. przynajmniej bardziej higieniczny i nie trzeba baterii :D

Może wyjaśnijmy jedno nieporozumienie. Jest wiele termometrów elektronicznych, które w mierzeniu gorączki u dziecka (lub u dorosłego człowieka) potrzebują tylko kilkunastu-kilkudziesięciu sekund. Dokładność pomiaru jest niewielka, ale jakie to ma znaczenie czy dziecko ma gorączkę 39,2 czy 39,5C? Ważne jest, że bez narażania dziecka na dodatkowe dolegliwości można zorientować się jak duża jest gorączka. Dlatego elektronika zawarta w termometrze przerywa pomiar temperatury po krótkim czasie i na podstawie wczesnego pomiaru "szacuje" rzeczywistą temperaturę. Przy pomiarze Podstawowej Temperatury Ciała potrzebny jest pomiar rzeczywistej temperatury ciała a nie przybliżonego oszacowania. Dlatego konieczny jest dłuższy pomiar, aby na termometrze ustaliła się temperatura odpowiadająca temperaturze ciała.
Czy można to zrobić szybciej niż w czasie 3-5 minut? Można. Znam jeden termometr: BD Basal Digital Thermometer, który dzięki zaawansowanemu algorytmowi oceny czasu narastania temperatury Accu-Beep jest w stanie zmierzyć z należytą dokładnością w czasie ok. 1 minuty. Choć też ten czas nie jest gwarantowany. Niestety termometry te są dystrybuowane w USA. Moje próby zdobycia tego, przez polski oddział BD skończyły się fiaskiem. Koszt tego termometru w USA to ok. $10, z dostawą ok. $50. Taniej można kupić w Rodzinnej.pl "wypasiony" CT-915, który jako jedyny na polskim rynku ma dokładność pomiaru 0,05C, czyli to o co chodzi w NPR.
Inne firmy, które obiecują dokładny pomiar w czasie krótszym niż 3-5 minut posługują się niedopowiedzeniami. Mianowicie, nie mówią, że dzieje się to kosztem dokładności pomiaru. A już szczytem jest posługiwanie się informacją o dokładności wyświetlania 0,01C jako zachętą do kupna, kiedy dokładność pomiaru wynosi +/- 0,1C. To tak, jakby kalkulator liczył tylko na liczbach całkowitych, ale wyświetlał z dokładnością kilku miejsc po przecinku. A tak jest w przypadku jednego z bardziej popularnych termometrów elektronicznych.
Reasumując: Jeśli ktoś ma wysoki wzrost owulacyjny, to każdy termometr będzie dobry. Jeśli ten wzrost jest słaby, albo są ważne powody, do odłożenia w czasie poczęcia dziecka, to warto zainwestować w dobry sprzęt i warto przez kilka dni w miesiącu poświęcić kilka minut na dokładny pomiar. Tak uważam.
SR
Nauczyciel NPR - metoda LMM
 
Posty: 68
Dołączył(a): 25 maja 2004, o 21:38

Postprzez Michał » 3 lutego 2009, o 14:50

Jestem nauczycielem, instruktorem i użytkownikiem metody NPR podwójnego sprawdzenia. Od kilku lat polecam i sam użytkuję termometr MT1622 i MT 16C2 jako alternatywę dla termometrów rtęciowych. Chcę podkreślić bardzo istotną sprawę w temacie PTC - Podstawowej Temperatury Ciała. Przy wyborze termometru użytkownik nie powinien się kierować głównie dokładnością pomiaru, a powinien zwrócić uwagę na powtarzalność pomiarów. Czyli jeśli termometr ma w instrukcji błąd pomiaru 0,1st.C to ważne przy pomiarze PTC jest to, aby ten błąd, jeśli w ogóle występuje, był taki sam w każdym dniu. Jeżeli np. dodaje 0,1stC to istotne jest to czy pomiar każdego dnia jest obarczony taką samą wartością błędu (dodatnią lub ujemną). W przypadku gdy błąd za każdym razem jest inny co do wartości i znaku to wyniki pomiarów nie będą mogły być prawidłowo ze sobą porównywane. Dlatego jeśli producent wykonał termometr z dwoma miejscami po przecinku, a w instrukcji pisze, że błąd pomiaru może wynosić 0,1 st. C to znaczy, że dopuszczalny jest taki maksymalny błąd, nie oznacza to że każdy termometr będzie tak dużym błędem obarczony. Dlatego przykład z kalkulatorem nie do końca przedstawia tą samą sytuację i może jedynie zniechęcić do korzystania z w/w termometrów. Jeśli chodzi o powtarzalność pomiarów to dysponuje kopią świadectwa wzorcowania z Okręgowego Urzędu Miar nr 1 w Warszawie, z których wynika iż w poddanych badaniu kilkunastu losowo wybranych termometrach MT1622 maksymalna wartość poprawki wyniosła 0,03 st.C. Jeśli ktoś chciałby się zapoznać z treścią tych dokumentów chętnie prześlę. Zamieszczę również w/w dokumenty na stronie Śląskiego Oddziału PSNNPR, być może rozwieją wątpliwości zainteresowanym.
Jeżeli chodzi o słabe baterie, to mając kontakt z wieloma użytkownikami tego termometru nikt nie skarżył się na tą wadę, sam korzystam z tego termometru dziennie przez okres 3 lat i nie wymieniałem jeszcze baterii. Jeśli jednak ktoś obawiałby się, że częściowe wyładowanie baterii będzie powodowało nieprawidłowe pomiary, to uważam te obawy za bezpodstawne bowiem termometr jest wyposażony w automatyczny autotest, który jest przeprowadzany każdorazowo po jego włączeniu i jeśli bateria byłaby za słaba aby wykonać poprawnie pomiar to na wyświetlaczu wyświetli się odpowiedni symbol nieprawidłowego autotestu.
Ostatnia rzecz, do jakiej chciałbym się odnieść to czas pomiaru. rzeczywiście termometry mierzące zbyt krótko, nie podają dokładnej PTC. W przypadku termometru MT1622 nie mamy się jednak czego obawiać bowiem czas pomiaru będzie dopasowany do warunków w jakich będzie dokonywany. Waginalnie będzie trwał ok 1,5 minuty, oralnie nawet ponad dwie. Jeśli chcielibyśmy nim zmierzyć zwykłą gorączkę pod pachą to osobiście czekałem aż 4 minuty na sygnał końca pomiaru. Jestem świadomy różnych teorii co do poprawności pomiarów PTC termometrem elektronicznym. Sami z żoną jednak praktykujemy kończenie pomiaru po sygnale. Pozbawiam się w ten sposób stresu pilnowania czasu pomiaru 5 minut (jak kiedyś przy rtęciowym). Zgadzam się, że takie pomiary mogą nie pokazywać dokładnej wartości PTC, ale jak już wspominałem na dokładności nie powinno nam tak bardzo zależeć, a powinniśmy raczej się skupić na tym, aby zapewnić warunki powtarzalności pomiaru, a więc: takie samo miejsce pomiaru, godzina pomiaru, ten sam termometr, bez wykonywania wcześniej jakichkolwiek czynności (pomiar po przebudzeniu). Pozdrawiam i chętnie odpowiem na wątpliwości.
Michał
Przygodny gość
 
Posty: 12
Dołączył(a): 4 marca 2004, o 18:18
Lokalizacja: Gliwice

Postprzez zielona1991 » 5 lutego 2009, o 23:40

Michał napisał(a):Jestem nauczycielem, instruktorem i użytkownikiem metody NPR ... Od kilku lat polecam i sam użytkuję termometr MT1622 ...


To jest ten dokładny, z dwoma cyframi po kropce, prawda?
Czy mogła/mógłbyś (przepraszam masz nick "michał" ale piszesz, że użytkujesz ten termometr :lol:) powiedzieć jaka jest korzyść z dokładnego termometru w porównaniu z takim co mierzy co kreskę? Będę mogła wcześniej? Nie chcę się podtruwać zanim zamieszkam z chłopoakiem. Tylko błagam, pisz zrozumiale... jestem ZIELONA! Z tego co napisałeś nic nie kumam!
zielona1991
Przygodny gość
 
Posty: 4
Dołączył(a): 5 lutego 2009, o 23:18

Postprzez Michał » 6 lutego 2009, o 09:44

Tak jak zauważyłaś jestem mężczyzną, a to że użytkuję termometr do NPRu to nie powinno nikogo dziwić, bo to właśnie mężczyzna ma za zadanie podać termometr swojej żonie, odczytać wynik i zapisać na kartę. To chyba też używanie termometru :D. Jeśli chodzi o dokładność pomiaru do 0,05 stopnia C. to taki pomiar jest zalecany przy większości metod NPR i karty dla tych metod mają taką skalę temperatur. Oczywiście można zaznaczać temperatury na skali z dokładnością do 0,1 st.C. ale wtedy wykres będzie przedstawiał mniejszą dokładność co może spowodować nieprawidłową interpretację.
Michał
Przygodny gość
 
Posty: 12
Dołączył(a): 4 marca 2004, o 18:18
Lokalizacja: Gliwice

Postprzez zielona1991 » 6 lutego 2009, o 17:09

Michał napisał(a):...oczywiście można zaznaczać temperatury na skali z dokładnością do 0,1 st.C. ale wtedy wykres będzie przedstawiał mniejszą dokładność co może spowodować nieprawidłową interpretację.


Dzięki Michał.
No właśnie wszyscy, wszyscy piszą że dokładniej to lepiej, ale nikt nie pisze dlaczego. Ty jako weteran na forum, może to wyjaśnisz...?
Jeśli nie Ty, może ktoś z tego towarzystwa LMM?
Pomóżcie zrozumieć ZIELONEJ!!!
zielona1991
Przygodny gość
 
Posty: 4
Dołączył(a): 5 lutego 2009, o 23:18

Postprzez zielona1991 » 9 lutego 2009, o 20:58

"Gdzie ci mężczyźni, orły, sokoły" jakoś tak mama śpiewała.
Gdzie ci doktorzy, adiunkci, doradcy, mędrcy i guru? Nikt mi nie chce odpowiedzieć' :cry:'
jak do moralizowania to co drugi ma coś do powiedzenia
a jak powiedzieć dlaczego termometr 0,01 jest lepszy od 0,1 to wszystkich nagle wywiało.
Ty Michał w swoim poście na tym forum pisałeś:
"Jeżeli chodzi o termometry elektroniczne to trzeba zakupić termometr o dokładności 0,01 0C"
Znaczy masz jakieś powody żeby to polecac. No nie?
zielona1991
Przygodny gość
 
Posty: 4
Dołączył(a): 5 lutego 2009, o 23:18

Postprzez SR » 10 lutego 2009, o 12:13

zielona1991 napisał(a):"Gdzie ci mężczyźni, orły, sokoły" jakoś tak mama śpiewała.
Gdzie ci doktorzy, adiunkci, doradcy, mędrcy i guru? Nikt mi nie chce odpowiedzieć' :cry:'
jak do moralizowania to co drugi ma coś do powiedzenia
a jak powiedzieć dlaczego termometr 0,01 jest lepszy od 0,1 to wszystkich nagle wywiało.


"Nie rycz mała, nie rycz"
Choć nie jestem: doktorem, adiunktem..., nie należę do towarzystwa, które wywołałaś do tablicy, spieszę z odpowiedzią:
nie większego znaczenia dla interpretacji, a dokładnie mówiąc dla skuteczności reguły wyznaczania fazy III liczba cyfr po przecinku na termometrze - jedna czy dwie.
Jeśli ktoś podejmie merytoryczną próbę wykazania wpływu liczby cyfr po przecinku na skuteczność, chętnie przedstawię fakty przemawiające za moim stwierdzeniem.
SR
Nauczyciel NPR - metoda LMM
 
Posty: 68
Dołączył(a): 25 maja 2004, o 21:38

Postprzez dorka » 17 czerwca 2009, o 22:56

...no a ja kupiłam sobie właśnie ten Microlife MT-1622 i okazało sie, że mój stary elektroniczny termometr mierzy tak samo jak ten nowy, a ten stary był kupiony w aptece za kilkanaście złotych jakieś 5-6 lat temu, szukałam w internecie tej firmy starego mojego termometru, ale nic nie znalazłam...
dorka
Przygodny gość
 
Posty: 7
Dołączył(a): 30 października 2006, o 14:44

Postprzez szpaczek1 » 18 czerwca 2009, o 21:19

Bardzo się cieszę że ten temat został poruszony. Pytałam na tym forum, jak jest z tymi termometrami elektronicznymi i niestety moje pytanie zostało zignorowane.

Ja zastanawiałam się nad kupnem termometru elektronicznego, który wyświetla wynik do dwóch cyfr po przecinku. Jednakże informacja, że gwarantowana dokładność wynosi -/+ 0,1 mnie zniechęciła.

Zapoznałam się z argumentami Michała, ale jednak ze względu na fakt że nie chodzi o gorączkę a możliwość poczęcia wolę nie ryzykować, że nie powtórzę warunków lub akurat trafie na wybrakowany model elektronicznego termometra.

W 100% identyfikuję się z opinią SR.
szpaczek1
Przygodny gość
 
Posty: 25
Dołączył(a): 18 maja 2007, o 12:11
Lokalizacja: Warszawa


Powrót do Inne problemy związane z praktykowaniem NPR

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron