Teraz jest 2 maja 2024, o 01:42 Wyszukiwanie zaawansowane

Uprzejmie informujemy,
że decyzją Zarządu Stowarzyszenia Liga Małżeństwo Małżeństwu
z dniem 1 grudnia 2016 forum pomoc.npr.pl zostaje
Z A M K N I Ę T E
Wszystkie osoby potrzebujące pomocy
zapraszamy na FaceBook'a lub do kontaktu z nami poprzez skrzynkę Porady

Czy przyznajecie się do NPR?

Forum pomocy, przeznaczone do odpowiedzi na pytania osób praktykujących naturalne planowanie rodziny (nie jest to forum dyskusyjne).

Moderatorzy: admin, NB, agulla

Postprzez mfiel » 21 maja 2007, o 14:03

:) ech jak to życie szybko mija - oczywiście, że to wynalazek 2 poł. XX wieku - jakoś nie mogę się przyzwyczaić, że mamy już XXI wiek :lol:
A ja niestety jestem w tym wieku, że lata pięćdziesiąte i sześćdziesiąte to młodość mojej mamy, a duża część moich ciotek pamięta drugą wojnę.
Chodziło mi o to, że jak sama podałaś metody naturalne zaczęły być popularne w Polsce (chodzi mi o powszechny dostęp do informacji o nich) chyba gdzieś w latach osiemdziesiątych XX wieku.
O ile pamiętam za czasów PRL mówiło się przede wszystkim o "nowoczesnej antykoncepcji" - pigułka, spirala, itd. W każdym razie dla mojej mamy i teściowej metody naturalne nadal kojarzą się z kalendarzykiem.
mfiel
Domownik
 
Posty: 316
Dołączył(a): 1 czerwca 2004, o 14:52
Lokalizacja: Poznań

Postprzez Amazonka » 17 czerwca 2007, o 21:08

Dlaczego używacie NPR i jakich metod?
Wypełnijcie ankiety na m.in. ten temat.
Amazonka
Domownik
 
Posty: 1650
Dołączył(a): 17 lipca 2006, o 09:50
Lokalizacja: Wrocław

Re: Czy przyznajecie się do NPR?

Postprzez Ania x » 18 czerwca 2007, o 15:39

Hej Julianno;)
z jednej strony zgadzam się z respondentami, którzy odpowiadali bezpośrednio na Twoje pytanie, z drugiej TO NIE JEST TAKIE PROSTE. Nie chodzi o to, żeby wstydzić się swoich poglądów, wiary itp. Owszem trzeba o tym mówić i to z taką bohaterskością z jaką Pan Jezus dał sie przybić do krzyża.
Pamiętajmy jednak tez o tym, ze Pan Jezus był miał niesamowite wyczucie sytuacji. Jego nauczanie było zawsze dostosowane do osób z którymi rozmawiał, często nauczał w przypowieściach, wiedząc, że pewnych prawd powiedzianych od razu ludzie nie będą w stanie przyjąć.
Sam nawet wypowiada słowa "nie rzucajcie pereł między wieprze".

HEJ! LUDZIE!

Przecież głębia, spojrzenie na miłość, które stoi u źródeł npr, to jest naprawdę wysublimowana perła. Potrzeba wielkiej wrażliwości, aby sercem ją przyjąć, potrzeba zupełnie innego spojrzenia na miłość niż proponuje reszta świata, żeby to zrozumieć. Pamiętajmy również, że nasza sfera seksualności jest niesamowicie intymna. Współżycie małżeńskie jest sakramentem (czyli również tajemnicą) naszego małżeństwa. Jest sakramentem przeznaczonym dla 3 zwykle do 4 osób: Boga, małżonków oraz dzieci które mogą się począć. Nie można tego szargać. Należy dbać o to, by jak tylko się oczywiście da, rozmawić o tym w atmosferze przyjaznej dla nas. A przecież nie sposób mówić prawdę o npr-e, wyliczając tylko wady antykoncepcji.

Nie sposób oczywiście podać recepty, kiedy mówić samemu z siebie o npr-e, a kiedy mówić o tym, kiedy nas o to zapytają.

Dla mnie ważne jest, żeby przynajmniej starać się pamiętać o:

1. o szacunku wobec samych siebie; szacunku wobec sakramentu jakim jest małżeństwo; o tym, że niestety ale istnieje Szatan i jeśli my nie będziemy mieć szacunku wobec naszych intymnych sfer i otworzymy nadmiere granicę "wieprzom" to on już postara się, żeby nas zdeptać

2. no, i że czegokolwiek nie spapramy w tej sprawie, zawsze jest z nami nasz miłujący Ojciec, który czuwa i nad nami i nad tymi z którymi rozmawiamy. I jeżeli będziemy Go o to prosić, zawsze będzie wyprowadzał z tego wszystkiego dobro.
Ostatnio edytowano 20 czerwca 2007, o 16:31 przez Ania x, łącznie edytowano 1 raz
Ania x
Bywalec
 
Posty: 176
Dołączył(a): 25 maja 2007, o 09:27

Postprzez kukułka » 18 czerwca 2007, o 16:38

Nie zgadza mi sie tu liczebnosc osób- czemu 3 lub 4? Jesli chodzi o małzonków i Boga to wychodzi 5 (2+3) , plus ewentualne dziecko, czyli 6 :):) :D :lol:
A jak będą bliźniaki ? :lol:
kukułka
Domownik
 
Posty: 1748
Dołączył(a): 22 kwietnia 2004, o 13:55
Lokalizacja: Śląsk

Postprzez Ania x » 18 czerwca 2007, o 16:55

Heh;P
No tak, niesłusznie policzyłam Pana Boga jako jedną Osobę;P
Jak się zapewne domyśliłeś/aś: małżonkowie + Pan Bóg to wg moich poprzednich rachunków 2+1,
4 osoba to miało być ewentualne dziecko, a 5 to kolejne - czyli siostra bliźniaczka lub brat bliźniak
Ania x
Bywalec
 
Posty: 176
Dołączył(a): 25 maja 2007, o 09:27

Re: Czy przyznajecie się do NPR?

Postprzez Gośka » 18 czerwca 2007, o 20:00

Ania x napisał(a):Współżycie małżeńskie jest sakramentem (czyli również tajemnicą) naszego małżeństwa. Jest sakramentem przeznaczonym dla 3 zwykle do 4 osób: Boga, małżonków oraz dzieci które mogą się począć.


:) a ja myslalam, ze jest 7 sakramentow, a nie 8 :lol:
Gośka
 

Re: Czy przyznajecie się do NPR?

Postprzez Ania x » 20 czerwca 2007, o 16:33

jakoś niesamowicie patetycznie napisałam poprzednią wypowiedź, przepraszam wszystkich jeśli za bardzo się w niej mądrowałam 8)
Ania x
Bywalec
 
Posty: 176
Dołączył(a): 25 maja 2007, o 09:27

Poprzednia strona

Powrót do Inne problemy związane z praktykowaniem NPR

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 51 gości

cron