Teraz jest 28 marca 2024, o 18:07 Wyszukiwanie zaawansowane

Uprzejmie informujemy,
że decyzją Zarządu Stowarzyszenia Liga Małżeństwo Małżeństwu
z dniem 1 grudnia 2016 forum pomoc.npr.pl zostaje
Z A M K N I Ę T E
Wszystkie osoby potrzebujące pomocy
zapraszamy na FaceBook'a lub do kontaktu z nami poprzez skrzynkę Porady

NPR w czasie leczenia hormonami

Forum pomocy, przeznaczone do odpowiedzi na pytania osób, które zrezygnowały z antykoncepcji i zaczęły praktykować naturalne metody rozpoznawania płodności (nie jest to forum dyskusyjne).

Moderatorzy: admin, NB

NPR w czasie leczenia hormonami

Postprzez KAJKA » 1 maja 2006, o 18:02

Pozdrawiam wszystkich ludzi dobrej woli i proszę o odp. na pyt.: Jak stosować NPR w czasie leczenia hormonami (cyklo-progynova), które nie blokują owulacji? Wykres temp. wygląda normalnie - jest wzrost temp. i 14-dniowa faza lutealna. Czy metoda termiczna ścisła będzie wiarygodna?
KAJKA
Przygodny gość
 
Posty: 3
Dołączył(a): 1 maja 2006, o 17:41
Lokalizacja: PODKARPACKIE

Postprzez zielona » 5 maja 2006, o 12:28

Nie znam się na hormonach, jedyne, co znalazłam w googlach to to:

http://www.leki.med.pl/lek.phtml?id=198 ... 677&menu=3

I tam wyczytałam, że krwawienie, które się pojawia po odstawieniu tego leku nie jest miesiączką.

Jesteś pewna, że nie hamują owulacji?
Czy są szkodliwe dla ewentualnie poczętego dziecka?
zielona
Domownik
 
Posty: 389
Dołączył(a): 23 maja 2004, o 10:55

Postprzez novva » 5 maja 2006, o 14:14

Zielona, mnie się wydaje, że tam nic nie ma o tym, że to jest krwawienie z odstawienia... Gdzie to widziałaś?
KAJKA - nie znam się na tym za bardzo i też niewiele znalazłam, mogę Ci tylko zacytować to, co jest w "Domowym kursie NPR" (s. 83) na temat terapii estrogenami (np. Oestradiolum benzoicum, Fostrolin, Mestranol..., Twojego leku tam nie ma wymienionego):
WPŁYW NA PŁODNOŚĆ: obniżają nieznacznie podstawową temperaturę ciała; mogą powodować produkcję śluzu podobnego do bardziej płodnego (zwłaszcza preparaty dopochwowe);mogą wywoływać zmiany w szyjce macicy (otwieranie, unoszenie się, miękkość - zwłaszcza preparaty dopochwowe); krwawienia, plamienia; opóźnienie miesiączki; hamowanie owulacji; nasilają napięcie przedmiesiączkowe; osłabienie libido; napięcie i obrzęk piersi

Ale to jest ogólnie o estrogenach, a Twój preparat może działać zupełnie inaczej i chyba też nie składa się wyłącznie z estrogenów? Ja bym się poradziła lekarza, który Ci to zapisał.
novva
 

Postprzez zielona » 5 maja 2006, o 14:25

W rubryczce "Jak działa lek?" są takie słowa:


W czasie 7 dniowej przerwy w stosowaniu leku występuje krwawienie z dróg rodnych, podobne do miesiączki, spowodowane przerwaniem podawania hormonów.
zielona
Domownik
 
Posty: 389
Dołączył(a): 23 maja 2004, o 10:55

Postprzez KAJKA » 6 maja 2006, o 17:26

Dzięki za włączenie się do rozmowy! Te "moje" tabletki są dwuskładnikowe: 11 z estrogenem i 10 ze sztucznym progesteronem. Chodzi mi konkretnie o rozpoznanie dni z pewnością niepłodnych. Czy 4-go dnia tabletki z gestagenami można mieć pewność , że ewentualna owulacja już była? (Temperatura jest rzeczywiście podwyższona.) Dodam, że problem nie dotyczy mnie osobiście i na razie nie mam możliwości zwrócenia się do lekarza. [/list]
KAJKA
Przygodny gość
 
Posty: 3
Dołączył(a): 1 maja 2006, o 17:41
Lokalizacja: PODKARPACKIE

Postprzez zielona » 6 maja 2006, o 17:50

Trudno mi powiedzieć coś na pewno, ale na miejscu tej osoby, dopóki bym nie miała pewności, czy owulacja jest, czy jej nie ma i czy lek jest szkodliwy dla poczętego dziecka, stosowałabym regułę bardziej rygorystyczną, np. popigułkową.

Ale jeśli na pewno nie jest szkodliwy, to pewnie temperaturowa wystarczy.
zielona
Domownik
 
Posty: 389
Dołączył(a): 23 maja 2004, o 10:55

Postprzez novva » 7 maja 2006, o 12:28

KAJKA napisał(a):Te "moje" tabletki są dwuskładnikowe: 11 z estrogenem i 10 ze sztucznym progesteronem. Chodzi mi konkretnie o rozpoznanie dni z pewnością niepłodnych. Czy 4-go dnia tabletki z gestagenami można mieć pewność , że ewentualna owulacja już była? (Temperatura jest rzeczywiście podwyższona.) Dodam, że problem nie dotyczy mnie osobiście i na razie nie mam możliwości zwrócenia się do lekarza.

KAJKA, ja mam to samo pytanie i podobny problem (czy 4. dzień na progesteronie już nalezy do fazy niepłodnej?) - zobacz tutaj, na razie nikt mi tego nie potwierdził, ale nikt też definitywnie nie zaprzeczył, więc podejmuję "ryzyko" od 4. dnia wyższej temperatury. Ale ciągle jestem niespokojna... "Temperatura jest rzeczywiście podwyższona" u mnie też, nie wiem, co z tym zrobić. Przy najbliższej wizycie po prostu o tym powiem, bo okropnie mnie stresują te wszystkie leki. Jeśli dowiesz się czegoś więcej na ten temat, to ja też jestem zainteresowana.
novva
 

Postprzez tdmochowski » 15 maja 2006, o 21:54

W opisanej sytuacji mam wrażenie, że nastąpiło nieporozumienie. Zupełnie inną sprawą jest stosowanie środków antykoncepcyjnych a inną preparatów takich jak cyclo-progynova. Zadniem tych drugich (Cyclo-progynowa) jest odtworzenie prawidłowego cyklu. Tak też dobrana jest dawka hormonów. Nie ma więc żadnych przeszkód aby stosować obserwacje i interpretować je. Krwawienie po takich tabletkach jest normalnym krwawieniem miesiączkowym. Oczywiście , że mogą występować wyjątki, gdy dawka leku jest nie do końca właściwie dobrana ale są to w y j ą t k i. W przypadku preparatów antykoncepcyjnych następuje "przejęcie" czynności hormonalnej organizmu przez znacznie wyższą dawkę sztucznego hormonu. Efektem jest zablokowanie naturalnej funkcji organizmu i krwawieni po odstawieniu tabletek nie jest krwawieniem miesiączkowym tylko krwawieniem z odstawienia (z braku sztucznych hormonów)
tdmochowski
Przygodny gość
 
Posty: 48
Dołączył(a): 11 września 2003, o 21:56
Lokalizacja: Poznań

dziękuję

Postprzez KAJKA » 17 maja 2007, o 09:03

Dziekuję za wyczerpującą odpowiedź!! Nieporozumienie wynikło z informacji na ulotce, która zabrania obserwacji temperatury dla wyznaczenia dni płodnych w czasie jej zażywania. Jeszcze raz dziękuję!!
KAJKA
Przygodny gość
 
Posty: 3
Dołączył(a): 1 maja 2006, o 17:41
Lokalizacja: PODKARPACKIE

Postprzez s_biela » 21 listopada 2007, o 12:26

dziewczyny mam taką tabelkę o wpływie leków na obserwacje, więc jak chcecie to wyślijcie mi wiadomość z Waszymi adresami mailowymi.

A tak ogólnie to środki które zawierają gestageny podwyższają też temperaturę, dlatego jeśli nie stosuje się ich dopiero po skoku temperatury, to uniemożliwiają obserwacje :/
s_biela
Przygodny gość
 
Posty: 24
Dołączył(a): 3 sierpnia 2007, o 16:13
Lokalizacja: Warszawa


Powrót do NPR po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron